GÜNEY ÇEVRE YOLU RAFA MI KALKTI?

GÜNEY ÇEVRE YOLU RAFA MI KALKTI?

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Giresun Güney Yolu Projesini gündeme getirdi.
Tığlı, proje yapım ihalesinin 25 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirildiğini ifade ederek, “Projeler, Siyasi Şovlarla Değil Devlet ciddiyeti ile yürütülmelidir. Giresun Çevre Yolu’nun, Ordu Çevre Yolu geçişi kısmi olarak ya da tam kapasite hizmet vermeye başladıktan sonra ortaya çıkan aciliyeti yeniden tartışılmaya başlamıştır. Çünkü yeni yolu kullanarak Ordu güzergâhından transit bir şekilde hızlı geçiş yapan araçlar Giresun iline yaklaştıklarında ortaya çıkan yığılma nedeniyle şehrin doğu ve batı yakası ile olan bağlantısı kesilecek biçimde artmıştır” dedi.
CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “Giresun Güney Çevre Yolu Projesi ile ilgili TBMM Başkanlığına verdiğim soru önergemde ki soruların doğruluğu ve konuyla ilgili yaptığım basın açıklamalarımda ki tespitlerimin doğruluğu gün gibi ortadadır. Giresun Güney Çevre Yolu ihtiyacına yönelik tartışmalar daha eskiye uzansa bile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı tarafından yapılan “28 Aralık 2012’yi başlangıç tarihi olarak veriyoruz. Artık geriye doğru sayım başladı” açıklaması üzerinden geçen süre sekiz yıla yaklaşılmıştır” diye konuştu.

GİRESUN GÜNEY YOLU PROJESİ SİYASİ ŞOVLA DEĞİL DEVLET CİDDİYETİYLE YÜRÜTÜLMELİDİR

“Devletin bu yönde bir plan program etrafında çalışmalar yürüterek bahsedilen projenin hayata geçirilmesi için bir irade ortaya koyduğunun göstergesi olarak biz de bu tarihi milat kabul edelim” diyen Tığlı, “Bu bahisle Giresun Güney Yolu Projesi’nde, siyasi şova dayalı değil devlet ciddiyetiyle bir çalışma yürütülmesinin gerektiğini” ifade etti.

“DEV PROJELER DİYE DİYE HERŞEYİ GİRESUN’DAN ESİRGEDİNİZ”
Tığlı, “Devlet yönetimi ciddiyeti, iktidar siyasetçilerinin seçim dönemlerinde seçmene vaatleri etrafında propaganda yürütürken buna kamu bürokrasisinin alet edilmemesi gerektiği terbiyesinin ve geleneğinin maalesef AKP İktidarları dönemiyle birlikte kaybolmuştur. İktidar partisi her yerel yönetim seçimleri ve her genel seçimler öncesi bakkaldan ekmek alır gibi bu projenin de propagandasını yapıp müjdeler vaatler vermeyi ihmal etmemiştir. Fakat aynı iktidar partisi mensuplarının, seçimler geçtikten sonra projenin akıbetini soranlara, siyasi amaçları dolayısıyla bu konuları manipüle edenler ithamıyla “bakkaldan ekmek alır gibi bu projeyi hayata geçirmemiz mümkün değil” karşılık vermeyi de ihmal etmediğini de hatırlatmak istiyorum.
Projeye ilişkin bahsi geçen süre sekiz, on yıla ulaşmıştır. Giresun halkı projenin gecikeceğini yıllar süreceğini, hatta bitirilemeyeceğini zaten tahmin ediyordu. Ama tüm bunlara rağmen daha kâğıt üzerinde yol alınamamışken Yok Mega Proje! Yok Dev Proje! diye ortada zıplayanlar yine AKP’li siyasilerdir. Giresun’dan esirgediklerinizi başka şehirlerimize verirken oldukça cömert davrananlara soruyorum: Kaynak sorunu yok diyordunuz. Ekonomi de de her şey rayındaydı hani, ne oldu? Hani ihaleniz nerede? Bu proje neden gecikti? Daha neyi bekliyorsunuz?
Bugün hiç kimse laf kalabalığı yapmak ya da iktidarı eleştirmek için projenin son durumu nedir diye sormuyor. İstediğiniz oyu aldınız bir an önce ihaleyi yapın ve inşaata başlayın zira bu şehre karşı işlediğiniz günahlar kadar büyük borcunuz var ve bunu da her fırsatta hatırlatmak bizim görevimizdir.
Giresun Güney Çevre Yolu, AKP iktidarı tarafından seçimler öncesinde gündeme getirilen, fakat sonrasında fazla söz etmemeye özen gösterilen bir proje olarak kalamaz ve kalmamalıdır” dedi.

GİRESUN GÜNEY ÇEVRE YOLU HEMEN YAPILMALIDIR

Artan trafik yükü sebebiyle şehrin doğu ve batı tarafının mecbur kalmadıkça, bir zorunluluk olmadıkça birbirinden habersiz bir yaşam sürmeye başladığını hatırlatan CHP’li Tığlı, “Şehrimizin hastanesi bir tarafta, postanesi başka bir tarafta, şehrin üniversitesi Batı’da sanayisi Doğu’da, vatandaşın evi bir tarafta köyü öbür tarafta olunca, bunun sürdürülebilir bir tarafının kalmadığını herkes görüyor. Şehrin bir tarafından diğer tarafına geçiş her geçen gün daha zor bir hal alıyorsa iktidardan acil çözüm üretilmesini beklemenin hepimizin hakkı olduğunu düşünüyorum” dedi.

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “Güney Çevre Yolu projesinin Giresun etabı bir taraftan transit karayolu trafiği, bir taraftan da şehir içi trafiği açısından artık acil bir çözüm üretilmesi gereken zorunluluk olduğu görülmektedir.

Aylar önce yaptığım açıklamalarda Ordu geçişi daha hızlı olduğunda Giresun trafiğinde büyük sorunlar olacak demiştim. O zaman dile getirdiğim bu uyarılarımızı propaganda olsun diye de söylemedik. Damat Berat Albayrak tarafından yapılan “ödenek yetersizliği nedeniyle birçok projenin beklemeye alındığı ya da tamamen vazgeçildiği” açıklamalarını da unutmayalım. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Karayolları Genel Müdürlüğü’ne, hatırlatmak istiyorum: Giresun şehir içi geçişlerinde dal-çık ya da viyadük projelerinin yapılması sorunun geçici olarak çözülmesidir. Kalıcı olarak çözümü ise Giresun Güney Çevre Yolu Projesi’nin bitirilmesidir.

Şehirden transit geçişler için tek çözüm olan Güney Çevre Yolu Projesinin rafa kaldırmasından kaygı duyduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Giresun merkezde trafiği rahatlatması için yapılması planlanan tüm projeler, AKP iktidarı tarafından Güney Çevre Yolu Projesi’nin ihmal edilmesine vesile olacaktır” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?