Gürcü fındığına umut bağlayanlar şokta!

Gürcü fındığına umut bağlayanlar şokta!

Gürcistan’da bu sezon fındıkların dalında çürüdüğü, rekoltenin sıfır olduğu, Gürcistan’dan Rusya’ya Türk fındığı ihraç edildiği belirtiliyor.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındık sektöründe bomba etkisi yaratacak bir iddia ve açıklamada bulundu. Karan, Gürcistan’dan Rusya’ya Gürcü fındığı diye Türk fındığı ihraç edildiğini ileri sürdü.

Karan yaptığı açıklamada, Gürcü fındığını dilinden düşürmeyen ihracatçıların büyük şok içerisinde olduğunu ve Gürcü fındığının ellerinde patladığını ifade etti.

Türkiye’den Gürcistan’a fındık fidanları götürüp burada dikim alanları oluşturulduğunu ve Gürcü fındığını Türk fındığına alternatif gibi gösterildiğini hatırlatan Karan, bu sezon Gürcistan’da fındıkların dalında bozulduğunu, yağlık için çürük fındık dahi bulunmadığını, rekoltenin sıfır olduğunu belirtti.

Gürcistan’da fındık olmadığı için Rusya’ya Türk fındığı ihraç edildiğini ve yüksek gümrük vergisi nedeniyle bununda Gürcistan üzerinden ihraç edildiği savuna Karan, edindikleri bilgilere göre Türkiye’den Rusya’ya fındık ihracatı anlaşması yapıldığını, Rusya’nın Türk fındığına yüksek gümrük vergisi çıkarttığı için bu vergi oranını düşürmek için bu fındıkların Gürcistan’a götürülerek burada faturası kesildikten sonra Gürcü fındığı gibi Rusya’ya ihraç edildiğini dile getirdi.

Karan, tekelci firmayı ise Türk fındık üreticisinin ahının tuttuğunu ve tekelci firmanın Gürcistan’dan çıkacağını sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?