GÜZEL BAŞLANGIÇ ÜÇTE ÜÇ 9 PUAN

GÜZEL BAŞLANGIÇ ÜÇTE ÜÇ 9 PUAN

Çok da kolay değil hiçbir takıma nasip olmaz bir takımın yüzde seksen beşini değiştirip bir deplasmanda, iki kendi sahanda galip gelip dokuz puan almak.
Önce Eskişehirspor maçı ile başlayalım.
Rakip çok genç ve çok koşan bir takım. Hiçbir gayesi olmayan bir takımı yenmek o kadar da kolay değil göründüğü gibi. Genç takım her zaman zor olur. Geçen sene Gaziantepspor maçında olduğu gibi.
Ama Giresunspor rakip takımın takım kadrosuna bakmaksızın sahaya çıktı ve mücadelesini verdi. Giresunspor rakibinden çok farklı yönü vardı ki en başında iyi ve tecrübeli oyuncularla kurulu olmasıydı.
Müdafaada bireysel bir hata ile penaltıya sebebiyet verip skorun beraberliğe gelmesi ve daha sonra rakip takımın on kişi kalması Giresunspor’un maçı 3-1’lik galibiyetle bitirmesini sağladı.
Zaten ilk maçlar kolay geçmez. Yeni bir takımın aynı anda ilk resmi maçında bir araya gelmeleri Giresunsporlu futbolcuların oynadığı futbolla galip gelmeleri oynanan futbolu eleştiriye bırakmadı.
Zaten futbolun gereği de bu olması lazım.
Şimdi Ankara deplasmanındaki Osmanlıspor maçına geçelim.
Eskişehirspor maçından farklı ilk on birde iki oyuncu değişikliğine gidildi. Abdülkadir Kayalı’nın yerine orta sahada Kürşad Sürmeli ve 17 numaralı İdizza yerine sol açıkta 80 numaralı Adama Ba ilk on birde başladı.
Bu ligin en güçlü takımlarından biri olan Osmanlıspor’a karşı temkinli başlayan kontra atak kovalayan bir Giresunspor seyrettik.
Giresunspor müdafaası 90 dakikada son 5 dakikadaki iki şut hariç pozisyon dahi vermeden çok iyi hazırlanarak mükemmel bir gol ile çok zorlu bir deplasmandan 3 puan ile Giresun’a döndü.
Bu alınan 3 puan ile Eskişehirspor maçında alınan galibiyeti perçinledi. İşte büyük ve hedefleri olan bir takım olmanın mutluluğunu yaşadı.
Bu maçta göze batan futbolcular sağ bek Savaş, sol bek Hüsamettin, orta sahada oynayan ve çok güzel bir gol atan Kürşad, golün asistini yapan Sangare göze batan oyunculardı. Fakat sahanın ve zeminin çok kötü ve sert olması Giresunspor’a üç tane oyuncusunun sakatlanmasına sebebiyet verdi.
Orta sahada çok iyi futbol oynayıp Osmanlı maçında sakatlanan Muhammed İldiz’i orta sahada Elazığ maçında yokluğunu hissettik.
Şimdi 3. maçımız Elazığspor maçına geçelim.
Osmanlıspor maçından farklı olarak ilk on birde sağ bekte Savaş’ın yerine bu hafta takıma yeni katılan Emre Uğur Uruç ve orta sahada Osmanlı maçında sakatlanan Muhammed İldiz’in yerine Muhammet Reis ilk on birde başladı.
Giresunspor Osmanlıspor deplasmanından aldığı 3 puanın verdiği özgüvenle sahaya çıktı. Bu ligin köklü takımlarından Elazığspor’u yenmek çok da kolay değildi. Kağıt üzerinde Giresunpor lehine kolay maç gibi gözükse de Giresunspor maçı zor kazanabildi.
Kimse Elazığspor’un bu kadar oyunda fizik gücüyle Giresunspor’u zorlayacığını beklemiyordu. Giresunspor da oyunu kendi sahasında kabullenip, topu orta sahadan forvete aktarmada zorlandı. Muhammet Reis’in top tekniğine kimsenin söz söylemeye hakkı yok. Sağ af ve sol afın Muhammet Reis ile orta sahada ikiye birleri ve birbirleriyle bağlantıları kopuk olduğundan sağ açık, sol açık ve santraforun düz bir çizgi şeklinde olması Giresunspor’u gol yollarında çok etkisiz bıraktı.
Müdafaamızın kendi sahasında çakılı oynaması yani libero ve stoperin ile orta sahanın çok kopuk oluşu, forvetin de kendilerine boş alan yaratamamaları Giresunspor’u gol yollarında pozisyona giremedi.
Attığımız her iki golde de rakip kalecinin ilk golde kısa degaj, ikinci gol de hatalı kısa pası net gol pozisyonu yakalayamayan Giresunspor’un 2 gol bulmasında katkısını unutmamak lazım.
İlk iki maçına nazaran Elazığspor maçında iyi futbol oynamadan galip gelmesini bildik.
Giresunspor’un aldığı dokuz puan çok güzel fakat tam olarak güzel futbol oynayamıyoruz. Bu başarıyı devam ettirebilmemiz için çok çalışmalıyız çok.
Takımlar daha yeni yeni alışıyor. Rakip takımlar hazır hale gelince bu oynadığımız futbol ile maçlardan galip gelmemiz zorlaşır. Elazığspor maçında oynadığımız futbol ile ileriki haftalardaki oynayacağımız maçlarda bu kadar kolay galibiyet alamayız.
Daha çok çalışıp, bireysel yardımlaşmayı arttırıp güçlü Giresunspor’u seyretmenin mutluluğunu yaşayalım.
Kalede Anıl, ilk maçına nazaran sağ bekte Emre Uğur, sol bekte Hüsamettin, stoperde Uğur, ön liberoda Kürşad ve Abdülkadir, sağ açıkta Sangare, orta sahada Landel, santrafor Dauda Giresunspor hazır oyuncularıdır. Muhammet Reis tekniği ve futbol zekası mükemmel fakat biraz ağır ve ikili mücadelelerde zayıf oluşu orta sahadaki gücümüzü düşürüyor.
Kendi sahamızda oynadığımız maçlarda rakip takımı baskı altına almakta zorlanıyoruz. Büyük takım olmak, şampiyon olmak istiyorsak kendi sahamızdaki maçlarda oyunu rakip sahada kurmalıyız. Hakemle ve rakip futbolcularla uğraşıp lüzumsuz kart görmemeliyiz.
Hak edene formayı verip takım içindeki uyumu en üst seviyeye çıkarmamız gerekir. Artık futbolu isim oynamıyor. Bu konuda teknik direktöre çok iş düşüyor.
Her zaman yazdığım ve söylediğim gibi çağın futbolu güce ve kuvvete dayalı. Bu da çok çalışmak ile olur.
Eğer bu birlik ve beraberliği yakalarsak Giresunspor kimseye yenilmez. Bu takım bu kadar kaliteli transferler ile şampiyonluk hedefine ulaşacak kalitededir.
İşte bu kaliteyi de yönetmek ve çok çalışmak da teknik kadroya düşecektir.
Eğer Giresunspor’un bu takımla kim başarısız olmasını isterse namerttir.
Şimdi taraftarıyla, yönetimiyle, teknik kadrosuyla, takımıyla birlik, beraberlik ve destek zamanıdır.
İnşallah çok iyi başladık, çok iyi bitirelim. Sezon sonunda 41 sene sonra hep beraber süper lige çıkalım.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?