Güzel Şeyler Oluyor

Güzel Şeyler Oluyor

Öncelikle bir tespitle başlayalım, 1 Haziran seçimleri dolayısıyla İstanbul’da Giresunlular çok üzülmüşlerdi. Çünkü 6-7 yıldır Feshane’de yapılan Giresun Günleri’nin çalışkan başkanı Hasan Turan ne Giresun listesine giremediği gibi kendisine İstanbul listelerinde de yer verilmemişti. Giresun Günleri yapılırken Giresun Medya Platformunun yaptırdığı afişe hüzünlü bir bakışı var ki unutmak mümkün değil. Ama kader 7 Haziran seçimlerinin hükmünü kısa sürede ortadan kaldırdı. Giresun’dan Ak Parti listelerine giremeyen Hasan Turan, İstanbul birinci bölgede kendine yer buldu, hem de elini kolunu sallamasa seçilecek bir yerden. Ancak takip edenler bilir Hasan Turan bir parti genel başkanı gibi İstanbul’un altını üstüne getirdi. Hem partisinin oyunu artırdı hem de popülaritesini. Hasan Turan’ın kısa süre içinde vekillik performansı da çok güzel, maşallah biz takip ederken gözümüz dönüyor. Bir Giresun’da bir İstanbul’da bir başka yerde. Aynı gün birkaç programa iştirak etmek kolay değil. Allah yardımcısı olsun. Meclis girişinde ziyaretçi istatistiği tutuluyorsa en fazla ziyaret edilen vekil olursa ben şaşmam.

Geçen hafta Giresun Federasyonu genel kurulu yapıldı. Eyüp Belediyesi Kültür Merkezinde yapılan genel kurula iştirak çok muhteşemdi. İstanbul’da bulunan hemen hemen bütün STK temsilcileri oradaydı.  Ak Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, Eski Milletvekilleri Ünal Kaçır, Turhan Alçelik, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Cağrıcı, Dereli Belediye Başkanı Zeki Senlikoğlu, Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Ada, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Faruk Aydın, Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk gibi siyasetçiler yanında birçok bürokratın da katılımı insanları sevindirdi. Giresun ve İstanbul’dan siyasetçi ve bürokratların iştirak etmesi ve görev almak istemesi güzeldi. Ancak seçilecek insan sayısı sınırlı olunca bazı kardeşlerimizin kırılması normal karşılanmalı. Bu yerler kimsenin tapulu mülkü değil bugün görev alanlar yarın yerini bir başkasına devredecek nasılsa. Mehmet Kuğu’nun başkan olarak seçildiği genel kurulda birçok isim de yerini yenilerine bıraktı.

Ardından Bayrampaşa Titanic Otel’de Espiyeli hemşerilerimiz 1. Espiye Çalıştayı adı altında bir toplantı düzenlediler. Toplantının en büyük destekçisi Espiye Belediyesi ama bu fikri ortaya atan bir grup fedakâr insanın 20-25 Espiye Derneğini bir araya getirerek kurduğu Espiye Dernekler Federasyonu. Federasyon bir yıl gibi kısa sürede böyle bir çalıştaya ev sahipliği yaptı. Bu da bize Giresun dernekçiliğinin geldiği evreyi gösteriyor. Artık kimsenin bundan geri adım atma şansı yok. Bu çalıştayda önerilen konu başlıkları değerlendirilerek önümüzde ki günlerde proje haline gelirse şaşırmamak gerekir. Bir sonraki çalıştayda burada önerilen konuları ve geldiği noktayı görmek hepimize nasip olur inşallah.

Bir başka önemli etkinlikte Tirebolu Dernekler Federasyonu tarafından yapıldı. Benim mazeretim nedeniyle katılamadığım etkinlik Bağlarbaşı Kültür Merkezinde 6.Tirebolu Kültür ve Sanat Günleri adıyla yapıldı. Halkımızın bu tip organizasyonlar ilgisi ne yazık ki az. Ancak yine de Giresun’a katkı sağlamayı ve Giresun kültürünü tanıtmayı amaç edinen bu tür faaliyetlerin sürdürülmesi gerekiyor. Her yıl başka bir ilçede yapılan etkinlik bildiğim kadarıyla Şişli, Kağıthane, Esenler ve Üsküdar ilçesini dolaştıktan sonra yine Üsküdar’daydı. Bu etkinlikler vasıtasıyla çeşitli konularda değişik konuşmacılar konferanslar veriyorlar. Bugüne kadar yapılanlar basıldı mı bilmem ama basılarak daha çok insanımıza ulaştırılmalı.  Bu etkinliklerde ilçenin yetiştirdiği değerler de unutulmuyor. Bu yıl yapılan etkinlikte Erzurum Kongresi’nde Tirebolu’yu temsil eden Yusuf Ziya Efendi (Şişman) ve “İnsanlar yaşarken de hatırlanmalı ve onurlandırılmalı” ilkesinden hareketle Türkiye’nin yetiştirdiği 3 dünya ikinciliği kazanan Tirebolulu Salih Bora anıldı. Emeği geçenlere teşekkür etmek de bizim görevimiz olmalı.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?