Hakan Türker, Hangi İşadamı Ve Siyasilere Geçer Not Verdi

Hakan Türker, Hangi İşadamı Ve Siyasilere Geçer Not Verdi

Bugünkü konuğumuz Giresun’un en genç siyasetçilerinden biri olan,yüreği Giresun sevdası ile dolu bir isim CHP Giresun Merkez İlçe Başkanı Sayın Hakan Türker…

Öncelikle Hakan Türker kimdir, sizi tanıyabilir miyiz.?

Öncelikle belirteyim, “Köksal’ın Karnesi” benim de takip ettiğim bir yazı dizisi ,başarılar diliyorum.

Hakan Türker, 1984 Giresun merkez doğumlu,  çocukluğunu ve gençliğini Kumyalı Mahallesi’nde geçirdim.“Kumyalı’da ve Hacısiyam Mahallesi’nde ticaretle uğraşmış, kömür toptancılığı, lokanta işletmeciliği, büfeteryacılık yapmış, farklı çeşitli sektörlerde bulunmuş, iyi niyetinden dolayı da ekonomik olarak zor durumlara girmiş, iki buçuk defa iflas etmiş, -zaman zaman soruyorlar niye üç defa değil diye baktım ,iki buçuktan sonra üçüncü kez iflas etmek ağır gelecek, burada keselim” dedim.

2008 yılında , ilk önce partiye üye oldum. Sonra 2009 yerel seçimlerine Merkez İlçe Gençlik Kolları Başkanı olarak girdim., Gıda Mühendisi Didem Çoban Türker’le evli, 4,5 yaşında Arda Ata Türker’in de babasıyım. Hayalleri ve ideallerini bu şehre ve bu ülkeye dair canlı tutan bunun doğrultusunda makamlarda sadece yazılı ve sözlü basın açıklamaları ile  siyaset yapmak yerine, köyünde, pazarında, çarşısında, sağlık kurumlarında, sanayi sitelerinde, insanların kötü günlerinde ve mutlu günlerinde dayanışma içinde siyaset yapma anlayışı ile hareket eden genç bir kardeşinizim…

Çok güzel anlattınız…ancak bu kadar net anlatılabilirdi.

Hem esnaflık yapmış hemde bu şehrin içinde varolmuş biri olarak, size yönelteceğim sorular zor olmayacaktır diye düşünüyorum.

Giresun’da dünden bugüne en başarılı siyasetçi kim diye sorsam aklınıza ilk kim gelir?

–Belki bu soruya objektif bir cevap veremeyebilirim içinde bulunduğum makam ve duygu itibariyle. Ama ben yaşım gereği, 30’lu  yaşlarda yaklaşık on yıldır aktif siyasetin içinde olan biri olarak, partimin bir üyesi, partimin belediye başkanı veya şehrin belediye başkanı diye söylemiyorum ama en’ler içinde ilk sırayı Giresun Belediye Başkanı Sayın Kerim Aksu alıyor. Kendisini de halkla iç içe olmasından, güler yüzlülüğünden, çalışkanlığından ve sempatikliğinden dolayı örnek olarak alıyorum. Ve biraz öncede bahsettiğim gibi genel siyasetten uzak ama yerel siyasetin tam kalbinde ve tam göbeğinde çalışmalar yapıyorum. Bunun da mimarlarından bir tanesi Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu’dur. İnsanların hayatında olağanüstü şeyler yapıp insanların hayatını kaderini değiştiremeyebilirsiniz ama insanların yüzündeki mutsuzluğu bir tebessüme dönüştürüp o insanlara karınca kararınca da olsa katkılar sağlayabilirsiniz. Bunun en büyük mimarı Giresun’da Sayın Kerim Aksu’dur. Bu doğrultuda ilk sıraya Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu’yu koyuyorum.

Geçmiş dönemler ve mevcut dönemde de Giresun’da farklı siyasi partilerden, farklı kültürlerden ve farklı iş sektörlerinden de insanlar var. Bunların içerisinde çekinmeden söylüyorum, Kumyalı’da yetişmiş birisi olarak Sayın Ahmet Anaforoğlu’nu hem kişiliği hem de siyasi duruşundan dolayı takdir ediyorum. Yine aynı zamanda MHP milletvekilliği yapmış, bugünde İyi Parti kadrolarında yer alan Orhan Erzurum’u da siyasi kimliği  duruşu, abiliği ve dostluğu ile birlikte Giresun’a sağladığı ve sağlayabileceği katkılarla bu sıralamanın içine koyuyorum. Bu sıralamayı uzatabiliriz. Ama ilk üç belirlersek benim için hemen hemen ilk üç bu…

Peki, dünden bugüne en başarılı milletvekili desek..

Valla ben bu soruyu üzülerek cevaplayacağım. Hem partim içindeki hem de diğer siyasi partilerdeki milletvekillerine, çalışmalarından dolayı şehre katkılarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Bu son on yıldır aktif siyasetin içinde yer aldığım dönemlerde her milletvekilinin kendi ekseni ve kendi gücü doğrultusunda, şehre katkılar yaptığına yada yapmaya çalıştığına inanıyorum. Ancak bu doğrultuda Giresun’da Sayın Nurettin Canikli diye bir abimiz bir değerimiz bir ismimiz var. Bu ismi eksileri ile birlikte, aslında Giresun’a ekonomik, kültürel ve yatırımsal olarak şaha kaldırabileceğini de parantez içinde belirterek, kendisini de bu doğrultuda başarılı buluyorum. Ama kendisine zaman zaman gerek taşeronla ilgili gerek Giresun istihdamı ile ilgili mevcut şu anda bulunduğu Milli Savunma Bakanlığının Giresun’a getirebileceği ekonomik nimetlerle ilgili de uyarılarda bulunuyoruz. Bu uyarıları da dikkate alması temennisi ile kendisine çalışmalarında başarılar diliyoruz. Bulunduğu ve temsil ettiği makamların önemi değeri doğrultusunda da o makama gelmiş gelebilmiş bir Giresunlu hemşehrimiz olarak kendisini başarılı buluyorum.

Aynı zamanda geçmiş dönem Giresun milletvekilimiz Selahattin Karaahmetoğlu’nu köyünden kasabasına gezdiği, şehrin hemen hemen her tarafındaki oy veren veya vermeyen insanlara ulaştığı için tebrik ve teşekkür ediyorum. Mevcut milletvekilimiz Bülent Bektaşoğlu’na da yorucu temposunda başarılar diliyorum. Kendisini de çalışmalarında başarılı buluyorum.

Ak Parti’ye dair şehrimiz insanına bugün anket yapılsa milletvekillerinin hemen hemen yarısının ismini vatandaşlarımızın bilmediğini de buradan beyan etmek istiyorum.

Bu kapsamda da yine insanların içinde yaptığı çalışmalarının yanısıra, TBMM’nin yanısıra Giresun’daki çalışmalarında da halka dokunmaya çalışan, birlikte de belediye meclis üyeliği dönemimde de çalıştığım Sabri Öztürk’ü de bu sıralamaya koymak istiyorum.

Giresun’da dünden bugüne iz bıraktığını düşündüğünüz belediye başkanı var mı?

Benim dedem Giresun belediyesi temizlik işlerinde çalışan bir personeldi. Kısacası çöpçü idi. Ve bu meslekten dolayı da emekli oldu. On tane çocuğuna da Giresun Belediyesinde emeği karşılığı kazandığı parayla baktı. Şu an farklı bir görevde olan yine bir dayımda Giresun Belediyesi personeli. Mesela benim dayımın cüzdanında Paşa Mehmet’in resmi vardır. Biz yeni mezarlığa her gidişimizde Mehmet Larçın’ın mezarı başında dua etmeden ayrılmayız. Aynı zamanda Giresun’da esnaflık dönemlerinde, yaşım çok küçük olmasına rağmen, Kumyalı’dan oluşum dolayısıyla da yanına uğradığımızda bize çıkartıp bir tane çikolata verirdi ama o çikolatayı vermeden önce de bir tane kitap verirdi. Derdi ki “Bu kitabı oku, tekrar geri getir sana bir çikolata daha vereceğim. “  Bugün oğulları da Giresun’da abilerimiz olarak ticaretlerine devam ediyorlar. Ben Giresun’da Mehmet Larçın isminin Paşa Mehmet lakabı ve piposuyla birlikte özdeşleştiğini, herkesin hayatında bir değer olduğunu düşünüyorum. Kendisi için Allah’tan gani gani rahmet diliyorum. Gelmiş geçmiş en başarılı belediye başkanları sıralamasında da Paşa Mehmet’i Mehmet Larçın abimizi rahmetle anarak tek ve birinci sıraya koyuyorum.

Giresun’da geçmişten günümüze en başarılı bulduğunuz parti il ve ilçe başkanları kimler?

Bu soruya biraz es vererek düşünerek cevap veriyorum. Giresun siyaseti adına es vermeminde çok olumsuz bir şey olduğunu, hissediyorum. Giresun’da başarılı diyeceğimiz bir il başkanı aklımda hafızamda kalmamış. Bu da Giresun siyasetinin kısır döngülerle bu zamana kadar nasıl geldiğinin en büyük göstergesi. Bu konuda aklımda bir isim yok. İnşallah ileriki dönemlerde nasip kısmet olursa ekip arkadaşlarımızla birlikte, hem örgütümüz hem de halkın nezdinde, cevap veren değil de cevap verildiğinde, ismi telaffuz edilen insan oluruz.

Başarılı bulduğunuz sivil toplum örgütü ?

Sendikalar ve sivil toplum örgütleri ile birlikte iç içe çalışmalar yürütüyorum. Hepsinin de Giresun’a Giresun’un değişimine ve gelişimine katkı sağlayacak çalışmalar içinde olduğunu gözlemliyorum. Onlarla birlikte çalışıyorum ama Giresun Kent Konseyi’ninde Giresun’a büyük katkılar sağladığına ve özellikle son dönemde Giresun’un şehirciliğinden, imarından, gelişiminden ve yatırımından güzel noktalara değindiğini görüyorum. Bu bağlamda da Kent Konseyi’ni ve yetkililerini, başta Uğur Karaibrahim abim olmak üzere bu konuda başarılı buluyorum.

Başarılı bulduğunuz Sivil Toplum Kuruluşu Başkanı var mı?

Kent konseyi başkanı Uğur Karaibrahim

Giresun’da dünden bugüne iz bıraktığını düşündüğünüz bir muhtar var mı?   

Öncelikle kadınların siyasetin her alanında yer almasını istiyorum. Özellikle muhtarlık gibi bir sorumluluğun altında kadınların daha verimli, daha başarılı ve daha fazla insana ulaşabileceğini, annelik içgüdüsü ile daha çok katkı sağlayacağı düşüncesindeyim. Bu bağlamda da Merkez Kemaliye köyü muhtarımız Tülin Şenel ‘i çok başarılı bulduğumu belirtmek istiyorum.

Yine aynı zamanda Aksu mahallesi muhtarımız Adem Önal’da gerek kişisel çalışmaları, gerek gezileri, gerek mahallesindeki altyapısından asfaltına ve üst yapısına çalışmaları ile çocuğundan, gencinden, yaşlısından  ve engellisinden tüm insanlara ulaşması ile ve mahallesi tarafından da gerçekten kayda değer bir oy oranı ile  arka arkaya muhtar seçilmesinden dolayı başarılı buluyorum.

Buradan da aynı zamanda doğduğum büyüdüğüm yetiştiğim mahallenin abisi genç yaşta kaybettiğimiz bizi derinden üzen Hacısiyam Mahallesi muhtarı Engin Yılmaz abimize de gani gani rahmetler diliyoruz.

Giresun’da Başarılı Bulduğunuz İnşaat Firması

İnşaat sektörü ülkemizde olduğu gibi şehrimizde de son yıllarda çok gelişti diyebiliriz.

Giresun genelinde de şöyle dönüp baktığınız da da yeni yapılan modern ve kaliteli binaların bu anlamda inşaat sektörüne de büyük bir hareket kazandırdığını görüyoruz. Aynı zamanda partimin üyesi olan uzunca yılllardır da bu sektörün içerisinde yer alan Gezmişler İnşaat Aykut Gezmiş’in müşterisini yanıltmadan hatta müşterisine güven vererek, sattığı binalarda ileriki dönemlerde ekonomik olarak ta kazanç sağlayabilecekleri bir ortam hazırlıyor. Kendisini çok başarılı buluyorum. Çalışmalarında da başarılar diliyorum.

Çok inşaat sektörü ile ilişkim yoktur ama birebir kendisini de tanıdığım için, sektörün içinde de güven verdiği için bu sıralamada kendisine yer vermekten memnuniyet duyuyorum. Zaten inşaat sektörü ile ilgilenemiyoruz. Çünkü ev alacak paramız yok.

Giresun’da en iyi tekstil firması..?

Gönül isterdiki bugün Giresun’da özellikle tekstil firmalarında ve yatırım yapan bu gibi kuruluşlarda ardı ardına isimler telaffuz edebilelim. Ama ne yazıkki Giresun her geçen gün ekonomik olarak kan kaybeden bir şehir. Doğu Karadeniz bölgesinin gerçekten tarihi turizmi ve kültürü ile birlikte “en” şehirlerinden bir tanesi. Ama gelişim, değişim ve ekonomik özellikle yatırım ve istihdam olarakta geri kalmış illerden bir tanesi. Bunun içinde sıralayabileceğimiz çok firma yok. Ben bu soruya Orsan Tekstil diyebilirim. Bu firmanın hem çalıştırdığı işçi kapasitesi anlamında hemde perakende satışları ile başarılı olduğunu düşünüyorum… Aynı zamanda da kısa bir süre önce bir arkadaşımla konuşurken kulak misafiri oldum. Çok uygun fiyatla farklı seçenekler doğrultusunda satış yapmalarından dolayı da kendilerini başarılı buluyorum.

Giresun’da Üretilen Ve Marka Olan En Başarılı Ürün?

Bir az önce verdiğimiz örnekler bu konuda da sıkıntı olduğunu söylüyor. Ama Çakırmelikoğlu grubunun  ürünü olan Freşa, Türkiye’nin dört bir tarafına gittiğimizde zincir marketlerde de kolaylıkla bulabildiğimizden, hatta gelişigüzel uğradığımız büfeterya ve bakkaliyelerde de görebildiğimizden ve bunun da bir Giresun firması olmasından büyük gurur duyuyorum. Yatırımlarına Bursa ve Giresun ölçekli devam ediyorlar bildiğim kadarıyla. Giresun’a daha fazla yatırım ve istihdam sağlamaları umuduyla Freşa grubunu da ilk sırada buluyorum.

Sizce giresunda en çok alışveriş yapılan market hangisi.

Afta market.

En Çok Tercih Edilen Giyim Mağazası?

Bence bu soruya kadınlar daha rahat ve kolay cevap verebilir. Apaydınlar, Odabaşlar, Sezginler olabilir. Zaman zaman, çok olmasa da fırsat buldukça gidip alışveriş yaptığım yerler…

Giresun’da samimiyet ve hizmet en başarılı bulduğunuz esnaf…

Şöyle bir hafızamızı tarayalım bu konuda .Ben Giresun esnafının hepsinin güleryüzlü ve sıcakkanlı olduğuna  inanıyorum ve her günde bunu yaşıyorum. Bu söylediğim taksici esnafı, bakkal ve manav içinde geçerli.Yani burada bir isim söylemek ayrım yapmak olur.

Peki, En Başarılı Sigortacı?

Yine partimden örnek vereceğim ama belediye meclis üyemiz olan Erdinç Hıdımoğlu. Ayrıca partimiz üyesi olan Karamustafaoğlu şirketlerin temsilcisi ve yetkilisi olan Hanife Karamustafaoğlu.Yine sektörün içinde bu bahsettiğim iki isme göre biraz daha düşük cirolu olsa da sempatikliğinden ve ikili ilişkilerinden dolayı Kadem Özbay.

Yine aynı zamanda FKB yönetim kurulunda yetkili olan Adalet ve Kalkınma Partisi üyesi olan Halit Ayar abimizin de bu sektörün içinde iyi bir yeri var.

Yine aynı zamanda profesyonel olarak çalışan çok sevdiğim abim Nurettin Kesik’te bu sektörün başarılı isimlerinden biri.

Giresun’da En Başarılı Bulduğunuz Muhasebeci ?

Bir dönemde oda başkanlığında sıkıntılar yaşadığım ama her zamanda abi-kardeş olarak gördüğüm geçmiş dönemlerde de  ticarette sigortacım olan belediye meclis üyesi Fahri Uzun.Ve ortağı olan Nurittin Karan aynı zamanda da yine belediye meclis üyemiz olan partimizin üyesi Şinasi Kabacaoğlu da bu sektörün içinde bölgenin de itibarlı defterlerini de tuttuğu için ve güvenilir oldukları için çok başarılı buluyorum.

Giresun’da En Başarılı Bulduğunuz Otel?

Sektör gelişiyor. Özellikle Ordu ilinde bu sektörün daha geliştiğini gözlemliyorum. Havaalanının açılması Giresun ve bölge için büyük bir katkı. Ama bu katkı Giresun ilinden ziyade Ordu iline kaymış durumda. Bizde özellikle grup zincir otellerin Giresun’da da açılmasını dört gözle bekliyoruz. Ama bu sektör içinde gerek kalitesi ile gerek hizmet ve personel odaklı güzel anlayışı ile birlikte New Jasmin’i çok başarılı buluyorum.

Bunun yanında da sektöre yeni katılan özellikle şehir merkezinde açılan sahiplerinden tutunda müdüründen personeline hatta valesine kadar birebir tanıdığımız, isimlerini de tek tek deklare etmeyeceğim diğer otelleri de çok çok başarılı buluyorum.

En beğendiğiniz düğün salonu ?

Sektörün içine yeni düğün salonları açıldı. Mesela en son açılan Teyyaredüzü mahallesindeki Alyans Düğün Salonunu mimarisi ve içeriği itibarı ile çok beğeniyorum. Ayrıca kendi düğünümü de gerçekleştirdiğim Gedikkaya mahallesindeki Prestij Düğün Salonuda tadilat yapılmış hali ve işletmecileri ile çok güzel bir salon.

Hangi berbere gidiyorsunuz?

Ben tek bir manava gitmem. Tek bir berbere de gitmem. Tek bir taksiye de binmem ve tek bir mağazadan da alışveriş yapmam. Birkaç gittiğim berber var. İsimlerini de burada dile getirmek istemiyorum. Giresun’daki berberlerin hemen hemen hepsine gidiyorum.

Giresun’da gittiğiniz ve beğendiğiniz bir cafe varmı?

Ben hiç cafeye gitmem kolay kolay. Cafede de vakit geçirmeyi sevmem. Hatta bu konudan eşimde  çok muzdariptir. Bazen yeni açılan bir cafeden bahseder.Bende gelip geçerken görürüm. Bakınca olağanüstü lüks, İstanbul’un lüks semtlerinde mevcut olan cafeteryaların da Giresun’a açılmış olduğunu görüyorum. Hepsinin İşletmecilerine başarılar diliyorum. Ancak Giresun ölçekli ekonomik olarak sıkıntı içinde olan, nüfusu da az bir şehirde bu kadar çok cafeterya olmasına hayretle bakıyorum. Ve diyorum ki istihdam ve üretim olmayan bir şehirde gençlerin iş bulamadığı bir şehirde cafeteryaların tıklım tıklım dolu olması bir soru işaretidir. Giresun adına açılması memnuniyet vericidir. Ama bahsettiğim konularda bu kadar cafeterya olması da Giresun’un ekonomisinin, sanayisinin, turizminin ve istihdam alanlarının ne derecede olduğunun bir göstergesidir.

Misafiriniz geldiğinde götürdüğünüz bir restoran var mı ?

Piraziz’de Şalamar Cafe diye bir yer var. Herkesin gitmesini tavsiye ediyorum. Restaurant  ziyade cafeterya restoran tarzında, karı koca bir ailenin işlettiği bir mekan.Eğrice plajına bakıyor ön tarafı. Gerçekten manzarası özellikle yaz aylarında o kadar mükemmel ki.Orda geçireceğiniz dakikalar, kuş sesleri, yeşillik ve mekanın samimiyeti gerçekten denenmeye değer…

Bunun yanısıra da liman sahasına yapılan Gümrük binası silüeti bozsa da Ziyade Restaurant. Şehrin göbeğinde manzara ve hizmet olarak ta çok başarılı buluyorum.

Ayrıca bu sektörün içinden gelmiş Giresun’un abisi ve pek çok insanın üzerinde de emeği olan, parası olan yada olmayan insanında gidebileceği, misafir olabileceği Ahmet Bal abimizin işletmekte olduğu Teras Cafe Bal, şu anki adıyla Baron diyebilirim.

Giresun’da oturduğunuz bir çay ocağı var mı?

Partimin çay ocağı. Sabah sekizden akşam sekize dokuza kadar, aynı kalitede, aynı lezzette ve aynı güler yüzle birlikte misafirlerimizi ağırladığı için.

Giresun’da başarılı bulduğunuz dolmuş hattı hangisi?

Dolmuşçulardan çok muzdaribim. Belediye meclis üyeliği yaptığım dönemler de de gerek dolmuş başkanlarına, gerek dolmuş kullandığımızda da şoför arkadaşlara da söylüyorum. Lütfen duraklarda dursunlar.Duraklara araba çekiyorlar farkındayız.Engel oluyoruz veya olamıyoruz. Cepler bu konuda belki yeterli çözüm olmuyor.

Ayrıca birbirleri ile özellikle şehiriçi trafiğinde  yarış yapıyorlar.Bu bir hız yarışı değil belki bir yolcu kapma yarışı.Onlar da kendilerine göre haklılar,  ama dönem dönem bu hatalardan kaynaklı kazaları da gördükçe gerçekten üzülüyoruz. Hepsine de başarılar diliyorum. Allah kolaylık versin zor bir meslek.

Giresun’da en sevdiğiniz ve vakit geçirmekten keyif aldığınız yayla hangisi ?

Yayla kültürüm yoktur. Aslında çocukluğumu da köyde geçirdim. Dedem ve babaannemle birlikte, onların evinde köyde bahçede büyüdüm. Ama sonradan herhalde iş akışkanlığı ve siyasetin yoğunluğu nedeniyle çok vakit ayıramadım. Ancak yılda dört beş defa gidebiliyorum. Genellikle de uğrak olarak gittiğim yer, hem eşimin dostumun arkadaşlarımın evinin işletmelerinin, kasabının  ve lokantasının bulunduğu Kulakkaya yaylası.Onun dışında da aslında vakit bulursam, hiç gitmediğim görmediğim yerleri de gezmekten keyif alıyorum.

Giresun’un en güzel ilçesi neresi sizce?

Ben Tirebolu ilçesine hayranım. İlçeler arasında ayrım yapmak istemiyorum. Şebinkarahisar’ın Alucra’nın Eynesil’in Bulancak ve Piraziz’in de bir birinden değerli mekanlarının, görsel değerlerinin olduğunu biliyorum. Hepsini de siyasi çalışmalarda tek tek görme fırsatım oldu. Bırakın Alucra’nın Şebinkarahisar’ın sadece merkezlerini, siyasi ziyaretlerim dolayısıyla söz konusu ilçelerin hiç ulaşılmamış ve görülmemiş yerlerine de gitme fırsatım oldu. Ama Tirebolu ilçesinin, özellikle sahil kesiminde olmasından dolayı, denizinin güzelliği  ve tarihi silüeti ile çok farklı bir yer olduğunu görüyorum. Tirebolu ile hiçbir bağlantım yok aslında. Hemen hemen hiç akrabamda yok. Tanıdığım dostlarım ve siyasi örgütüm var. Yani Tirebolu ilçesini bahsettiğim konularda bir adıma yakın önde buluyorum.

Unutmadığınız Öğretmeniniz varmı?

(Yıllar önceki okul fotoğrafını gösteriyor. Öğretmenine hediye ettirmek için çerçeveletmiş…)

Gülşen Karakuş. İlkokul öğretmenim. Ben ilkokulu kolejlerde okuyamadım. 23 Nisan İlköğretim Okulunda okudum. Gülşen Karakuş sadece bir öğretmen değil aynı zamanda bir annedir. Kendisine sosyal medyadan mesaj çektim telefon numarasını kaybetmiştim. Yanına gitmek istedim. Fakat İstanbul’da olduğu için gidemedim. İlk fırsatta kendisini ziyaret edip, ellerinden öpüp, helallik isteyip, vatanına, milletine, bayrağına, devletine  ve şehrine bağlı böyle bir insan yetiştirdiği için, teşekkür edip, gösterdiğim resmi kendisine hediye edeceğim.

(Bu arada fotoğrafta Hakan beyi bulamadım,çünkü kendisi çok değişmiş)

Seçtiğiniz meslekte kim yönlendirdi ?

Şimdiki, kendi çocuğum başta olmak üzere, tüm çocuklar çok şanslı. Teknoloji çağında yaşıyoruz. Teknolojinin tüm nimetlerinden 3-4 yaşındaki çocuklar bizim kadar hatta bizden fazla faydalanmaya başladılar. Bu doğrultuda eğitim camiasıda çok gelişti ve değişti. Her ne kadar özel sektörün, hızla uçan eğitim alt yapısına, devlet okullarımız sistemsel olarak ayak uyduramasa bile yine de çocuklarımız kayda değer derecede eğitim alıyorlar. Şimdi bir çocuğu meslekte yönlendirebilmek, yeteneğini bulup keşfedip o doğrultuda eğitim almasını sağlayabilmek çok kolay diye düşünüyorum. Ama yaşımız çok olmamasına rağmen sizde bilirsiniz ki bizim zamanımızda böyle bir şey yoktu. Liseyi okuyacak mısın?  diye sorarlardı bize. Liseyi okuduktan sonra da “Zaten bu üniversite kazanamaz kazansa da ne olacak” gibi bir bakış açısı vardı. Şimdi ilkokula giden bir öğrencinin ailesi ilerde hangi üniversiteye gidebileceğini hesap ediyor. Ona göre de karınca kararınca, aşından ekmeğinden biriktirerek, çocuğunun geleceği ile ilgili bir yatırım yapıyor. Biz bunlardan çok yararlanamadık. Bu doğrultuda da eğitimimizi kendi isteğimiz ve kendi yeteneğimiz doğrultusunda ilerletemedik. Endüstri meslek lisesi elektrik ve elektronik bölümü mezunuyum. Daha sonra iki yılda meslek yüksekokuluna kaydımı yaptırdım ama evde pense ve tornavida tutup bir lamba bile değiştiremem. Öyle bir yeteneğim yok. Aslında eğitim aldığım dönemlerde de elektronikle ilgili projeler yaptık. Şimdi dönüp baktığımda hiçbirisinin aklımda ve yeteneğimde kalmadığını görüyorum. En büyük hayalim bir hukukçu olmaktı. Adalete, hakka hukuka da inancım güvenim ve belki de siyasetin içinde bulunmam da bundan dolayıdır. Bir hukukçu olarak yetişip ülkenin hak hukuk yolunda çalışarak insanların mağduriyetini önlemek isterdim.

Giresun’daki hastanelerde en başarılı bulduğunuz doktor hangisi?

Bu soruların en zoru olmuş. Acildeki doktordan başlayalım, aile hekimi doktordan devam edelim ve sağlık merkezlerindeki yetkili doktorlardan ilerleyelim. Her birimizin yakının tanıdığı tanımadığı, ameliyatlara giren doktorlardan devam edelim, hatta ve hatta acil servis ambulanslarında bulunan, yeri geldiğinde hizmet veren doktorlarımızı işin içine sokalım. O kadar zor bir görev ki. Dışardan baktığımızda diyoruz ki “Doktor ne güzel beyaz önlüğü giyiyor. Oturuyor bir ameliyata giriyor dünyanın parasını kazanıyor” Halbuki hiç öyle değil. Belki bizim işin içinde olmadığımız ama olduğumuzda da hayatımızı ellerine teslim ettiğimiz çok kutsal ve sorumluluk gerektiren bir meslek. Bu açıdan da doktorlarımızı A ya da B kişisi olarak ayırmak, hiçbirimizin haddine değil. Allah hepsine kolaylık versin

Dinlediğiniz yerel bir sanatçı varmı?

Müzik konusunda biraz dedede kaldım herhalde ben. Dedemin eski bir radyosu vardı ve hep TSM ve THM parçaları dinlerdi. Benimde hala internete girdiğimde, telefonda veya bir mekana gittiğimde dinlediğim müzikler içinde Neşet Ertaş, Zeki Müren, Emel Sayın, Gülden Karaböcek ve şu an aklıma gelmeyen bir çok değerli sanatçıları yani hep eski müzikleri dinliyorum. Çünkü eski müziklerde kendimi buluyorum. O parçalarda yaşadıklarımın anlatıldığını hissediyorum. Çok güncel müziklerde kendimi bulamıyorum.

Bu bağlamda da Giresun’da birbirinden değerli yöresel sanatçılarımız var. Ama ben birisine özellikle yer vermek istiyorum. TRT sanatçısı olan mevcut Nizamiye Mahallesi muhtarımız Ali Şahin’in de kızı olan Gizem Şahin diye bir sanatçımız var. Çok piyasa kendisini bilmese, kamu kurum kuruluşları da kendisini Giresun’la ilgili düzenlenen platformlarda değerlendirmese de ben onu ilerleyen zamanlarda ulusal değerlerimiz arasında göreceğimize inanıyorum. Kendisinin bir kaçta albümü var. Herkese Gizem Şahin’i dinlemesini tavsiye ediyorum.

Hakan Türker yemek yaparmı?

Çok fırsatım olmuyor ama özellikle kahvaltı sofrası hazırlamayı severim. Erkekler için en kestirme yoldur herhalde.En iyi salatayı ve en iyi yumurtayı ben yaparım. En iyi patatesli, domatesli, bol sarımsaklı ve biberli balığı ben yaparım. Haşlama yapmaya bayılırım. Hele birde et güzel olursa, kasap beni kandırmamışsa çok lezzetli haşlama yaparım. Herşeyden önce sofra hazırlamayı ve o sofraya dostlarla oturmaya bayılırım.

En son hediyeyi kime ve nerden aldınız?

(Uzunca düşünüyor.) Bu çok zor bir soru.En son eşime bir telefon aldım. Telefonu çok eskimiş, kullanılamayacak bir halde idi. Kendisine bir telefon hediye ettim.

Bunun dışında da makamımda sanırım Cumhuriyet mahallesinden, halk eğitim merkezinde veya belediye konservatuvarında eğitim alan, fakat gitarı çok eski olan bir kız çocuğumuza, bir köy ziyareti sırasında, talep ettiği, rengini de pembe olarak belirlediği bir gitar hediye etmiştim.

Bu yoğunluk arasında hobilerinize vakit ayırabiliyormusunuz?

Bu işin içinde olupta çok kendinize zaman ayıramıyorsunuz.  Çok uzun zamandır gerçekleştiremesem de veya her seferinde yarıda bıraksamda kitap okumaya bayılıyorum.  Okumanın insana, insanın tabiatına, doğasına ve gelişimine çok büyük katkı sağladığına inanıyorum. Bunun dışında da az öncede bahsettiğim gibi Türk Sanat ve Türk Halk Müziği dinlemeyi çok seviyorum. Çok böyle el yeteneğim yoktur. Kendim birşeyler üretemiyorum ama üretilen şeylerden de kendi bünyeme katkılar sağlamaya çalışıyorum.

Giresun’daki en güzel balık lokantası neresi?

Belki bu sorulara verdiğimiz cevaplar çeşitli sektörlerden, yetenekli esnaf arkadaşlarımızı kırılabilir. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Herkesin damak zevki ve mekan keyfi birbirinden farklıdır.Bende bu doğrultuda Piraziz’de Muhtarın Yeri diye bir balıkçı var. Orayı çok beğeniyorum. İlk önce baraka şeklinde idi. İsmi de Piraziz balıkçısı idi. Şu anda  çok güzel ve kendine has bir mekan oldu. Daha önceleri kendileri tutuyordu ama işler geliştikçe limandan  günlük tutulan balıkları alıyorlar. Kendilerini çok başarılı buluyorum. Baba, anne ,hala, teyze ve çocukların işlettiği bir yer. Hem çok güleryüzlüler. Hem balıkları çok taze. Hem mekanları plaj, denizin içinde. Bayılıyorum oraya. Aynı zamanda da Giresun’da da Kulak restorandın da etinden özellikle de balığından dolayı bir değer ve bir gurme statüsünde olduğunu belirtmek istiyorum.

Giresun’da en iyi köfteci neresi?

Köfteci İsmail. Çocukluğumuz köfteci İsmail ile birlikte geçti. Köfteci İsmail Bulancak durağında idi. Daha sonra eski Pamukbank’ın olduğu yerde idi. Şimdi özel idare işhanının arka tarafında. Seyyar satıcılıkla birlikte başlamışlardı. Seyyar köfte ocakları vardı. Bir on dakika, on beş dakika beklerdiniz sırada.Öyle içine domates yada soğan koyma demekte yok. Elinize ne verirlerse onu alır giderdiniz.

Bende bir zamanlar Bulancak durağında Köymen’lerin arsasının bulunduğu yerde şu anda da Topçuoğlu Otel’in karşısında hala bu göreve devam eden Önder abimin tezgahında köftecilik yapmış, köfte yoğurmuş, ızgara yapmış, satmış birisi olarak köfteci İsmail’i bu konuda tek geçiyorum.

Hakan Türker hangi takımı tutuyor?

Eskiden Giresun’da birahane kültürü çoktu ve birahanelerde de maçlar büyük bir atmosfer, büyük bir heyecan hatta kavgaya sebep olan bir havada izlenirdi. Herhalde babadan aldığımız kültürle çocukluğumuzda Beşiktaşlı olarak başladık. Daha sonra da Beşiktaş’ın hem o zamanlarda hemde şu anda da daha çok Anadolu insanını temsil ettiği, dik duruşu, tribün gösterileri, dünyaya örnek olan tavırları ve mesajları ile birlikte köklü bir kulüp olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama sonraları evlilik, iş ve siyaset hayatı derken hiç maç izlememeye başladım. Sorarlarsa hangi takımlı olduğumu futbolla çok aram olmadığımı, maç izlemediğimi, özellikle dört büyüklerin hegomanyasına kültürüne kapılmış birisi olmadığımı herkese izah ediyorum. Amigosundan, taraftar gruplarından gelmiş geçmiş başkanlarından ve bugün bulunduğu başarısından,  PTT liginden süper ligin liderini ziraat Türkiye kupasında 3-1 ve 2-1’lik skorlarla yenen şehrimin ismi markası değeri, söylerken tüylerim diken diken oluyor. Giresun spor’ luyum demekten gurur duyuyorum. Evde dört buçuk yaşındaki çocuğumunda en büyük hobisi play station oynamak. Çok sık oynamasa da arada büyük bir keyifle oynuyor.

Giresunspor’u 3 kelime ile anlatır mısınız?

3 kelime ile anlatılmaz. Heyecan ,aşk ve Giresun için bir kültür. Ayrıca Kumyalı’da yetişen birisi olarak şu an mevcut stadın taşınmasına karşıyım. Yeniliklere açığım. Donanımlı bir stad her şehre lazımdır. Biz Kumyalı fırınından simit alıp, yaşıtlarımızla, yaşıtlarımızın üzerinde babamız, dedemiz ve abilerimiz yaşındaki insanlarla hiçbir vasıta kullanmadan, mevcut Giresun Atatürk stadına gidip maç izlemekten büyük keyif alırdık. Şu an Giresun insanı da bundan büyük keyif alıyor.

Geçmiş kulüp başkanlarımızın hepsine saygılar sunarak şunu da belirteyim Mustafa Temel Bozbağ “Tuttuğun takım memleketin gibi kokacak” diyor ya, gerçekten öyle olmalı.Tuttuğun takım memleketin gibi kokmalı. Stada gittiğinde o kokuyu iliğine kadar hissetmelisin.Hissetmelisin ki bir aile olarak taraftarından futbolcusuna kadar, malzemecisinden teknik direktörüne, kulüp yöneticisinden kulüp başkanına kadar başarıyı getirebilmelisin.

Giresun’da bugüne kadar en başarılı olduğunu düşündüğünüz kulüp başkanı kimdir?

Ben yaşım olarak yetişemesemde kendisini mezarı başında dualarla defalarca kez anma fırsatı buldum. Muzaffer Deniz’in özellikle Giresun ekonomik hayatında olduğu gibi futbol hayatında da Giresun spor camiasında da çok değerli bir isim olduğunu duydum, okudum. Giresun spor belgesellerinde de eski topçuların, o dönemki topçuların ve daha sonra Giresun’dan yetiştirdiğimiz topçuların da anılarını birebir dinledim. Bu vesile ile kendisini rahmet ve minnetle anarken en’ler listesinde birinci sıraya koyuyorum.

Günümüz şartlarında da Giresun spor’a bir marka değeri katan ve bu konuda kapsamlı da başarılara imza atan ve önümüzdeki sezonda da Giresun spor’u özlediği süper lige çıkaracağını düşündüğüm Mustafa Temel Bozbağ ismi ile birlikte tamamlamak istiyorum.

Giresun’da en başarılı teknik direktör ?

Gençliğimde de, ortaokul ve lise arasında da eski çamurlu ek sahada bir kaç antrenmana ve bir maça çıkma fırsatı buldum. O dönemler de de lakabı Battik olan Bahtiyar Esen hocamın hafızamda çok büyük yeri ve değeri var.

Giresun’da en başarılı bulduğunuz sporcu kim?

Sorular hep zor yerden geliyor. Ama aklımda hafızamda önemli bir yere sahip olan Erol Pamuk diyeceğim. Kendisinin ismini, aile büyüklerimden ve çevremdeki insanlardan, tecrübe ve deneyimlerini duymuş işitmiştim. Giresun belgeselinde kendisinin hikayesini tüylerim diken diken olarak izlemiştim. O dönemlerde şehrin dört bir yanından çıkan yeri doldurulamayacak futbolcu abilerimiz var. Şu an süper lig denilen dört büyüklerin de oynadığı takımlarla zamanında top oynamış, onları burada dize getirmiş, bazı takımları şampiyonluklardan etmiş futbolcularımız var. Erol Pamuk abimizi de saygıyla anıyorum.

Giresunda en başarılı takım ?

Giresun spor

Spor yapıyormusunuz ?

Spor yapamıyorum. Kendimde zaten çok hareketli, sahada koşturmama ve her tarafa gidip gelmeme rağmen spordan niye uzak durduğumu da anlayamıyorum. Herhalde bu biraz kişilik, karakter birazda zaman meselesi.Ama sporu ben 53 merkez ilçe köyünde, şehrimizin dört bir yanında yaptığımı hissediyorum.

Çocuğunuzun hangi spor dalı ile uğraşmasını istersiniz?

Tabiki futbol

Elinizde sihirli bir değnek olsa neyi değiştirirdiniz ?

Bu çok zor bir soru biliyormusunuz. İlk önce bu şehirde hangi kültürden, hangi siyasi partiden, hangi ekonomik seviyede olursa olsun Türkiye’ye dünyaya örnek olacak şekilde, insanların kardeş olmasını sağlamak isterdim. Sevgi tohumu ekmek isterdim. Ben sevgi ve kardeşlik tohumu ekildiğinde, her alanda her dalda, her boyutta başarıların geleceğine inananlardanım.

Sevginin, hoşgörünün, birlikteliğin,dostluğun, arkadaşlığın, sadakatin ve güvenin olmadığı hiçbir yerde gerçekten ne kadar imkanınız olursa olsun hiçbir şey olmuyor. O sihirli değnekle birlikte Giresun başta olmak üzere tüm yeryüzüne bir kardeşlik barış ve sevgi tohumu ekmek isterdim.

Gerçekleştirmek istediğiniz hayaliniz varmı?

İnsan ömrü çok kısa 20’li yaşlara kadar hiçbir şey anlayamıyorsunuz.20’li yaşlarda askere gidiyorsunuz. Büyük bir sorumluluk alıyorsunuz vatani görevinizi yaparken. Sorumluluğun yanında büyük birde zorluk var. Askerden döndükten sonra, Giresun gibi bir ilde ekonomik sıkıntılar içinde bir hayat kurma telaşına giriyorsunuz. Herşeyin başında bir iş kurmaya, iş sahibi olmaya çalışıyorsunuz. Sonraki süreç evlilik iş hayatı çocuktu derken, akıp gidiyor. Hayatınızı bu doğrultuda doya doya yaşayamıyorsunuz. Tüm bunlar olurken de hayatınıza dair hedefleriniz ve idealleriniz oluyor. Ben bu ideallerin içinde, bu şehirde bu insanlara hizmet etmeyi çok istiyorum. Bir makam sahibi olup o makamda oturup önüme gelen beyaz kağıtları imzalamaktansa, bu şehirde bu kısacık hayatta yok olup gittiğimizde Mehmet Larçın ve birbirinden değerli büyüklerimiz gibi bu şehirde isim bırakmak istiyorum. Kerim Aksu gibi bu şehirde isim bırakmak istiyorum. Çocuklarımın en büyük servetinin bu isim olmasını istiyorum. İyiliklerle başarılarla katkılarla insanların hayatına kattığım değişikliklerle birlikte güzelliklerle anılmak istiyorum.

Son Olarak Neler Söylemek İstersiniz

Sorularınızın içinde direk hayatıma dokunan sorular vardı. Sorularınıza insanlarımızı kişisel ve mekansal olarak ayırmadan cevaplar vermeye çalıştım. Politik cevaplardan ziyade hep içimden geçen samimi cevapları vermeyi tercih ediyorum. Bazen gerektiğinde ve yerinde insanın kendisini, kendi bağlı bulunduğu kendi temsil ettiği kuruluşları makamları bile eleştirmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu ülkenin taşını toprağını dört bir yanını çok seviyorum. Karadeniz Bölgesini daha fazla seviyorum. Giresun’a tapıyorum. Ama Giresun’un da kısır siyasi döngüler içinde ekonomik olarak gelişememesinden büyük üzüntü duyuyorum. Bu şehirde bir an önce hangi partiden hangi görüşten olursa olsun insanların ekonomik olarak şaha kaldırılmasını istiyorum. İstese bu şehrin kaderini değiştirebilecek insanların bir an önce bu şehre el atmasını istiyorum.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar