Halilbeyoğlu’ndan İşyeri Sahiplerine Uyarı

Halilbeyoğlu’ndan İşyeri Sahiplerine Uyarı

İŞ GÜVENLİĞİNİ YAPTIRMAYAN İŞLETMELERE 13 BİN LİRAYA KADAR CEZA GELİYOR

 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren, bir kişi bile çalıştıran işyerlerine, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu geliyor. Bu yasal düzenlemeye uymayan işletmelere ise ciddi para cezası verilecek.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Halilbeyoğlu; “Dünya’da üçüncü Avrupa’da ise birinci sırada yer aldığımız iş kazalarını önlemek amacıyla 2012 yılında, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çıkartıldı. Her iş yerinde bir iş güvenliği uzmanı ile işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu getiren kanun kapsamında da işyerleri; az tehlikeli, tehlikeli, çok tehlikeli olmak üzere üç gruba ayrılarak işletmelere, zorunlu uygulama için geçiş süresi tanındı. 50 kişinin altında çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri için hekim ve iş güvenliği uzmanı istihdam etme zorunluluğu, 2014’ün Ocak ayında başladı.”dedi.

GTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halilbeyoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü;
“Yeni düzenlemede, 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli işyerlerine bazı esneklikler de tanınıyor. İşverenin kendisi ya da görevlendireceği bir kişi, gerekli eğitimleri almak kaydıyla     (Anadolu Üniversitesi üzerinden)  işe giriş ve periyodik muayeneler, tetkikler hariç, iş sağlığı ve güvenliği hizmetini kendi yürütebilecek. Kanuna uymamanın cezası ise 5 bin lira ila 10 bin lira arasında değişiyor, ancak hem iş güvenliği uzmanı hem de hekim için ayrı ayrı ve istihdam edilmeyen her ay için ceza katlanarak artıyor; aylık 13 bin liraya kadar çıkabiliyor.

GİRESUN’DA 10 BİNİ AŞKIN İŞLETME

1 Temmuz’da zorunlu olarak iş güvenliği uzmanı ve hekim istihdam edecek az tehlikeli işyerleri uygulaması; hizmet sektöründen tarıma, perakendeye kadar bir çok firmayı içine almaktadır. Giresun’da ise 10 bini aşkın işletmenin 1 Temmuz 2016 tarihine kadar iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi sorununu çözmesi gerekmektedir.

ÇANTACILARA DİKKAT

1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren az tehlikeli işletmelere zorunlu olan bu uygulamalar için Giresun’da kurumsal faaliyet gösteren OSGB’ler ve bireysel iş güvenliği uzmanlarını seçmeleri firmalarının yasal zorunluluk karşısında sıkıntı yaşamamaları açısından önemlidir.

Son dönemde il dışından gelen kişilerin işletmeler ile sözleşme yapma cihetine gittikleri öğrenilmiştir.Giresun Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri başta olmak üzere,Giresun Esnaf ve Sanatkarları Birliği’ne bağlı işletmelerinde il dışından gelen bu tür kişileri dikkate almamaları, firmanın eksik belgelendirme süreciyle karşı karşıya kalmamaları açısından önemlidir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?