Halisdemir İsmi Yaşatılıyor

Halisdemir İsmi Yaşatılıyor

Giresun Üniversitesi’nden, Ömer Halisdemir Çıkışı

 

Giresun Üniversitesi’nden (GRÜ) 15 Temmuz Çıkışı. Üniversite Senatosu oy birliği ile birçok sosyal ve kültürel etkinliklerin adresi olan Rektörlük Konferans Salonu’nun ismini ‘Ömer HALİSDEMİR Konferans Salonu’ olarak değiştirdi.

Giresun Üniversitesi Senatosu, 26 Ağustos 2016 tarihli toplantında, Rektör Prof. Dr. Cevdet COŞKUN’un önerisi ile Şehit Ömer HALİSDEMİR’in isminin Güre Yerleşkesi rektörlük binasında bulunan Konferans Salonu’na verilmesini gündemine aldı.

Teklif sahibi Prof. Dr. Cevdet COŞKUN; “15 Temmuz 2016 gecesi Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) teröristlerince başlatılan darbe girişimi gecesinde, TSK’nın vatanperver komutanlarının devreye girmesi ile aldığı emir gereği isyancı rütbeli bir teröristi alnının ortasından vurarak öldüren, bunun üzerine diğer teröristlerce yaylım ateşi sonucu şehit edilen Ömer HALİSDEMİR isminin yaşatılmasının ve bu kahramanın nasıl ve niçin şehit olduğunun yıllar sonra bile üniversitemizde eğitim görecek gençlerimize aktarılmasının önemli olduğunu, tarihin kırılma noktalarındaki kahramanların bu onurlu davranışlarının gelecek nesillere aktarılmasında öncelikle eğitim kurumlarının görev alması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Daha sonra sözlerine devam eden Rektör COŞKUN; “Ömer HALİSDEMİR isminin sıkça hatırlanması için bu ismin yazılı ve görsel materyallerde sıkça yer almasını sağlayacak bir yere verilmesi gerektiğini düşündüm. Rektörlük binamızda bulunan Konferans Salonu’nda gerek üniversite ve fakülte yönetimleri tarafından, gerekse öğrenci toplulukları tarafından çok sık sosyal ve kültürel programlar yapılıyor. Hatta şehrin birçok STK’sı da salonda programlar düzenliyor. Programlar için alınan onaylarda, hazırlanan afiş, pankart ve davetiyelerde bu konferans salonunun ismi zorunlu olarak yer almaktadır. Bu yüzden bu Konferans Salonu’nun isminin ‘Şehit Ömer HALİSDEMİR Konferans Salonu’ olarak değiştirilmesinin uygun olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Senato üyelerinden söz alanlar oldu. Söz alanların tamamı, teklifin çok memnuniyet verici olduğunu ve üniversitemize yakışacağını, teklif sahibi rektörü kutladıklarını ifade ettiler.

Öneri, Senato Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cevdet COŞKUN tarafından oylamaya sunuldu. Senato üyeleri oy birliği ile öneriyi kabul ettiler.

Rektörlük kaynaklarından alınan bilgiye göre; salonun uygun bir yerine ‘Şehit Ömer HALİSDEMİR Konferans Salonu’ ifadesinin yer alacağı bir tabela ile şehidin resminin ve kısa biyografisinin yer alacağı bir levhanın asılacağı öğrenildi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?