“Hasan kardeşim, feşeldi ve ata binmeyi çok severdi”

“Hasan kardeşim, feşeldi ve ata binmeyi çok severdi”

ÖZEL HABER: SEDAT KARAKAYA

AK Parti İstanbul Milletvekili ve Giresunlu hemşehrimiz Hasan Turan’ın ağabeyi Yılmaz Turan, kardeşini anlattı.Doğa fotoğrafçısı kardeş Yılmaz Turan,çocukluk anılarını anlatırken zaman zaman duygu yoğunluğu yaşadı.

AK Parti İstanbul Milletvekili ve Giresun’un Piraziz ilçesinden olan hemşehrimiz Hasan Turan’ın doğa fotoğrafçısı ağabeyi Yılmaz Turan(52),Giresun Gündem’de soruları yanıtladı.Gündem Gazetesi Haber Muhabiri Sedat Karakaya’ ya konuşan ağabey Yılmaz Turan,vekil Hasan Turan’la yaşadığı çocukluk yıllarından iş hayatına her şeyi enine boyuna anlattı.

10 yıldır doğa fotoğrafçılığı ve aynı zamanda Kick Boks Antrenörlüğü yapan Yılmaz Turan,milletvekili kardeşini özetlerken,‘küçükken çok feşeldi!’diyerek, lehçeyle başladı.   Babası Mehmet Bey’i 2005 yılında,annesi Melahat hanımı 5 yıl önce kaybettiğini anımsatan Yılmaz Turan,kalabalıktan  ziyade ıssız ve doğa manzaralı yerlerde mutlu olduğunu söyledi.Hobi olarak yaptığı doğa fotoğrafçılığının kendisine eşsiz bir hayat sunduğunun altını çizen Turan,milletvekili kardeşi Hasan Turan’la yaşadığı gençlik yıllarını ise şöyle aktardı:

“HASAN’LA BERABER LİMON VE PANTOLON SATTIK”

“Piraziz ilçesine bağlı Şeyhli Mahallesi’ndeniz.7 kardeşiz, kardeşten öte bir kardeşliğimiz söz konusudur. Ve Hasan’ın benim ağabeyim olduğunu sanırlar.Oysa ben O’nun ağabeyiyim. Vekil kardeşimi birebir takip ediyorum ve çok seviyorum. Onun saçının teline zarar gelse dünyayı yakarım! O derece seviyorum. Çünkü nasıl ki anneye,babaya göre,evladın yaşı, başını alıp gitse de çocuktur.Bana göre de Hasan hala o denli sevilir küçük kardeşimdir.

Bizler rol ve model olarak dede, baba ve annemlerin yaşamlarına şahit olduğumuz için onları rehber edindik. Rahmetli dedem 37 sene imamlık yapmış biriydi.Hala da İmam Durmuş olarak bilinir ve saygın yerini korur.Aile içimizde hala yine rahmetli dedem,babam ve annem rol model olarak gösterilir.Ben de,Hasan da bu büyüklerimizi rehber edinerek hayatımızı onların yaşamlarına göre sürdürmeye gayret ettik.Yani aile içi yaşam örneği bizim bir idolümüzdü.Bir evlat her zaman önderini rehber almalı diye düşünüyorum.

Neyse bundan 35 yıl önce kardeşim Hasan’la İstanbul’a gitmiştik. Orada bayağı bir zaman kaldık ve çeşitli işlerde çalıştık.Beraber limon sattık,Eski Topkapı’da omzumuzda pantolon sattık ve yine hatırlamadığım bir takım iş hayatımız oldu.Zaten çocukluk yıllarında Hasan çok feşel biriydi!(Bunu zaten katıldığı bir televizyon programında canlı yayında kendisi de söylemişti.Feşel tabiri Giresun lehçesinde yaramaz,yerinde duramayan hiperaktif gibi anlam taşır.)Öyle hareketli ele avuca sığmayan, her taşın altından çıkabilen bir çocuktu, ama bir o kadar da çok sevimliydi.Hala da bize göre çocuk ve sevimlidir.Her neyse atımız vardı,Hasan her fırsatta atımızı yularından çözer çalardı.Sürekli onun bu at hırsızlığı evimizde artık alışılmış durum olmuştu.Bizim atımızın olması ona seyisliği de öğretmiş sayılırdı.O da babam gibi iyi bir biniciydi.Çok severdi atla uğraşmayı,onu tımar etmeyi koşturmaya bayılırdı”şeklinde konuştu.

 

“GİRESUN-ORDU HAVAALANI YÜZÜNDEN

                    ADIM ‘OR-Gİ YILMAZ’A ÇIKTI!”

AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan’ın,2000’li yıllarda dernekçiliğe yöneldiğini ve 12 köy,12 mahalleli Piraziz Dernekler Başkanlığı’nı kurduğunu da anlatan Yılmaz Turan sözlerine şöyle devam etti:

“Dernekçiliğimiz devam ederken aynı süreç içerisinde bir de Piraziz Haber Gazetesi’ni açtık.Bu gazeteyi de yine Hasan Bey’in dernek ve bir takım işlerinin yoğunluğu sebebiyle 3 yıl yürütebildik.12 sayfa ve kuşe  kağıt olan gazetemizin kapanması beni o kadar derinden yaralamıştı ki; hala anlatırken gözlerim yaşarır.Haftalık,bazen de ayda bir çıkan gazetemiz bizim Hasan’la ikimizin ağzı,gözü,kulağı,sesi,nefesi her şeyiydi.Bugün bile Piraziz ilçemizde hala yayın hayatına devam eden bazı gazeteci arkadaşlar bilir ve teyit ederler.Biz Giresun-Ordu Havaalanı’nın açılması yönünde çok uğraşlar verdik.Gazetemizin neredeyse kuruluş gayesi sanki Giresun ve Ordu’nun menfaatine olacak olan ve açılmasını ısrarla isteyip yayınlarını yaptığımız havaalanı haberlerinden belliydi.

O dönemlerde Cumhuriyet Halk Partili’ler ve bu görüşe mensup olanlar ile çok uğraşlarımız oldu.Daha doğrusu onlar bize sürekli ‘Bırakın bu işleri, boşverin!’dedikçe sanki daha da hiddetlendiriyordu bizleri.Ben ve Hasan için boş vermek bir yana,boş vereceğimizi düşünmek bile akıldan değildi.Çünkü biz iki kardeş hiçbir menfaat gözetmeksizin bu işin peşinde koşarken gecenin 02:30’larında hayaller kuruyorduk.Hem köy yerinde kalmama rağmen şehir merkezinde etkinlikleri takip ederdim ki; sırf tek başıma yaptırdığım , “Or-Gi Havaalanı istiyoruz” yazılı şapkamla eylemler yapmak için.

Onu da geçtim dahası,Giresunspor müsabakalarında reklam panolarına bile yazdırmak için neler yapmadım.Sırf kameralar aracılığıyla Türkiye sesimizi duysun diye.Çok detaylara girmek istemiyorum, adım “Or-Gi Yılmaz” mı olmadı? Gözaltına mı alınmadım? Bunları tarih size araştırdığınızda bir bir gösterir. Neyse dönemin Valisi sayın Mustafa Taşkesen’in de destekleriyle(Allah ondan razı olsun diyor) ve 225 bin imza topladım notere de tasdik ettirdim.Aldığımız nihai kararla gazeteyi kapatınca çok çok ağlamıştım.Yüreğim ezilmişti,gençlik dünyam kararmıştı.O denli üzülmüştüm.Çünkü bu gazete kurulurken de kolay kurulmamıştı.Mali açıdan bir anlam ifade etmese de gayesi çok önem arz ediyordu” ifadelerini kullandı.

Nihayetinde Giresun-Ordu Havaalanı mücadelesinden başarılı çıktıklarını ifade eden Yılmaz Turan,yine kendi iktidarları döneminde havaalanına kavuşmanın sevincine ulaştıklarını söyledi.Turan son olarak,milletvekili kardeşi Hasan Turan’ı noktalarken, “Onun(kardeşimin siyasetinde) lobi gücü kesinlikle yoktur.Sadece ve sadece Allah’ın inayetiyle halk gücüne inanırız.Bu halk günün üzerinde de güç tanımayan bir kişiliktir kendileri. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi, önce halkla sonra hakla der. Bu felsefeyle farklı bir vizyon çok farklı bir duruş sergileyen Hasan Turan milletvekilimiz,7 Haziran’da 52 aday içerisinden giriş yapmış,1 Kasım’da,meclise gönderilmiştir” diyerek sözleri tamamladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?