Hastane önünde baba-oğul eylem yaptılar! 

Hastane önünde baba-oğul eylem yaptılar! 

Taşeron işçiye ne zaman kadro verileceğinin tartışıldığı bu günde olacak iş değil!

ÖZEL HABER : SEDAT KARAKAYA-

HİLAL MUTLU KARAİBRAHİM

Giresun Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde taşerona bağlı, özel güvenlik görevlisi olarak çalışan Volkan Kara(37),bir yıl önce kolon(bağırsak) kanser tedavisi görmeye başladı. Ayrılmak durumunda kalıp ameliyat olan ve bu ameliyatın sonucunda Kara,bir yıldan fazla da raporlu olduğu için otomatikman malulen emekli edildi.

Yani SGK’ dan resmen emekli olan taşeron güvenlik görevlisi,tazminatını alamadığını iddia ederek Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin arka bahçesinde eylem yaptı.Açtığı pankartlarla kısa süreli eylem yapan güvenlik görevlisine polis müdahale etti.Polisin ve hastane yetkililerinin uzun süre dil döktüğü  taşeron işçisi, polis nezdinde hastane içerisinde gözaltına alındı. Sadece Gündem Gazetesi’nin objektiflerine yansıyan bu görüntünün ardından mikrofonlarımıza konuşan Volkan kara adlı vatandaş:

“Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi taşeron yönünden ilk defa emekli veriyor. Özel güvenlik görevlisi olarak çalıştığım bu kurumda iş çıkışımı ve tazminatımı istiyorum. Emekli olduğum halde emeklilik işlemimi yapabilmem için taşeron firma çıkışımı vermedi. Zaten taşeron firma şirketi Ordu mu desem, Ankara mı desem, neresi olduğu belli olmayan şirkette çalışıyordum. Ve bu şirket yetkilileri ile bir türlü temasa geçip işimi halledemediğim için bu eylemi yapmak zorunda kaldım. Ben şirkete durumu izah ettim, şirket bana çıkış vermeyeceğini söyledi.

Gerekçesi ise tazminatınızı biz mi ödeyeceğiz, kurum mu ödeyecek diyerek bir karara varamadığını öne sürdü. Yine bana, siyasi anlamda da bir yere varamayacağım için, şirket sahibinin bana söylediği tek kelime, benim sadece dinleyeceğim Cumhurbaşkanlığı makamıdır. Onun haricinde hiç kimse bize bir şey yaptıramaz “dedi.Ben burada hakkımı aramak için bu eylemi gerçekleştirmeye mahkum edildim” diye konuştu.

Eylem yapan vatandaşın  açtığı pankartlarda şu yazılar dikkat çekti:‘ Kazanılmış hakkımı istiyorum’, ‘Emeklilik hakkımı istiyorum’, ‘Taşeron işçi hasta olamaz mı, sonucu ölsün mü?’, ‘Taşeron işçi şirketlerden kurtulmak istiyor, işte bu yüzden !’.. Eylemci gencin babasının adının Ali Kara olduğu öğrenilirken, baba oğluna destek vermek için geldiğini söyledi. Eylem gencin ikna edilmesinin ardından son buldu.

Son olarak taşeron işçi milyonlarca taşeronun beklemiş olduğu kadrolara kısa bir süre kaldı.Taşeron işçilere kadro verilmesi konusunda sona gelinirken, yapılacak olan düzenleme ile birlikte artık taşeron kelimesi kalkacak ve kamu çalışanı olarak 4/E sistemi gelecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?