HAYAT, DİPLOMASI OLMAYAN BİR OKULDUR

HAYAT, DİPLOMASI OLMAYAN BİR OKULDUR

Bizler, birer öğrenciyiz; hayat ise diploması olmayan bir okuldur. Herkes anne karnından çıktığı günden itibaren bu okulun öğrencisi olur. Bu okulda ne kalmak ne de sınıfı geçmek var. Bu okulda sadece öğrenmek var. Ömür boyu öğrenmek…
Yaşayarak, tecrübe ederek öğreniriz bu hayat okulunda. Teorik ders çok azdır, o da başka insanların yaşanmışlıklarıdır. Dersler hep uygulamalıdır, kendin uygulayarak öğrenirsin.
Fakat hayat, her şeyi yaşayarak öğrenebilecek kadar da uzun değildir. Bazen yaşadıklarımızdan, bazen de başkalarının yaşanmışlıklarından öğrenmek gerekir.
Hayat denen bu okulun ödülü ise mutlu bir ömür sürebilmektir. Hatalardan ders çıkararak o hataları tekrarlamamak yaşamımızın daha huzurlu olmasını sağlar.
Zaten hayat okulunun diğer okullardan farkı şudur: “Diğer okullarda kaldığın dersin telafi sınavı vardır; ama hayat okulunda yaptığın bir hatanın telafisi olmaz; sadece o hatadan ders alarak daha sonra aynı şeyi yapmaman gerekir”
İnsan bu okulda başarılı olmak istiyorsa her şeyi yaşayarak tecrübe etmeyi değil, başkalarının yaşanmışlıklarından da ders almayı yaşam felsefesi haline getirmelidir. Bu okulun insana öğrettiği en önemli durum budur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?