HEP ÇELİŞKİ HEP ÇELİŞKİ

HEP ÇELİŞKİ HEP ÇELİŞKİ

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir, önemli açıklamalarda bulundu. Süper Lig’de 13 takımın maçları oynamak istediğine vurgu yapan Özdemir, liglerin oynanmama ihtimalini düşünmediklerini; tarihlerin 19 ve 26 Temmuz olabileceğini ifade etti.
İşte Nihat Özdemir’in açıklamaları…
“Biz UEFA’nın bir parçasıyız. Onların görüşleri bizler için değerli. UEFA’nın intibası şu: ‘Yapılabilirse, bu maçları oynayabilirse Temmuz sonuna kadar ligleri tamamlayın. Ben de UEFA olarak kendi kupalarımı Ağustos’ta yapayım.’ Bu neden önemli bizim için? Şampiyonlar Ligi finali İstanbul’da oynanacak. Bunun yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Kasapoğlu önderliğinde 18 kulüp başkanı ve Kulüpler Birliği ile birlikte video konferans görüşmesi yaptık. Takımların da katıldığı görüşle Haziran’da başlayabiliriz görüşü ortaya çıktı. Verdiğimiz 12 Haziran tarihi ‘şimdilik’. Bunun için salgının iyiye gitmesi lazım. Biz iyi durumdayuz. Ligi Temmuz ortasında da başlatabiliriz. Dünyada ve Avrupa’da bu işi en iyi başaran ülke Türkiye’dir. Cumhurbaşkanımız, Sağlık bakanımız ve sağlık sistemi-mizle bunları başardık. 19 Haziran’a 1 ay var. Zaman sıkışıklığımız yok. Önümüzde 3 ana, 7 yan olmak üzere farklı planlar da var. Her şey iyi giderse Temmuz ayındaki maçlarımızı belki seyircili oynarız.”
SAĞLIK BAKANI İLE GÖRÜŞÜYORUM
“Ben Sağlık bakanımızla bir görüşme yaptım. Kendisini takdir ediyorum. Bugün bu noktada olmamızın sebebi kendisidir, bilim kuruludur ve Cumhurbaşkanımızdır. Kendisi ile görüşürken ertesi gün için toplantımızın olduğunu ve bir tarih açıklamak istediğimizi söyle-dim. Almanya bugün ligi başlatıyor. Orada vefat sayısı 8 bine yakın. Bizde 5 bine yakın. Almanya’yı izleyeceğiz. Onlar bizim için bir rehber olacak. Bizden çok kötü olan birçok ülke liglerin başlama tarihini ilan etti.
Bakanımızla konuşurken bana ‘Biz Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu olarak sizin işinize karışmayız. TFF özerk bir kurum.’ Futbola dönüş protokolümüzü de kendisine verdim. Çok detaylı olduğunu söyledi. ‘Siz yolunuza devam edin, bir konu olduğunda bize danışırsınız’ dedi. Görüş ayrılığımız yok. TFF Sağlık Kurulumuzun danışma kurulu var, orada enfeksiyon uzmanlarımız var. Ayrıca Mete Düren var. UEFA’nın da sağlık kurulu üyesi. Dönüş için protokolümüzü hazırladık. Almanya’dan, İspanya’dan, İtalya’dan aldık. Daha iyi bir protokol hazırladık ve kulüplerimize yolladık.”
“BASKETBOL VE VOLEYBOLDAN FARKIMIZ VAR: KULÜPLER OYNAMAK İSTİYOR”
“Hiçbir zaman sağlıktan ödün vermeyeceğiz. Hiçbir olay bir yöneticinin, futbolcunun sağlığından önemli değil. Hedefimiz sağlık şartları içerisinde ne yapıp edip ligi oynatmaktır. Belki basketbolu veya voleybolu soracaksınız. Onlar salon sporu, risk daha düşük. Bir de federasyon başkanlarıyla konuşunca takımların 2’si 3’ü oynayalım demiş. Diğer kulüpler oynamak istememiş. Bizim kulüplerimiz ise oynayarak tamamlamak istiyor. Süper Lig’de 13 takım, 1. Lig’de 11 takım oynamak istiyor. Daha alt ligler de 12 Haziran bizim için erken dedi. Onlar için 19 Haziran ve sonrasını belirledik.”
“KULÜPLERE SESLENİYORUM: YAPMAYIN”
“Kulüplerimize sesleniyorum. Her ligleri kulüplerimize… Lütfen şeffaf ve adil olun. Her takım kendi çıkarları için karar almamızı istiyor. Lütfen kendilerini mutlu edecek kararlar almamızı beklemesinler bizden. Görsel ve yazılı medyaya konuşuyorlar. Canlı yayınlara katılıyorlar… Hiçbir takım yöneticisi, idarecisi, teknik adamı veya sporcusu, bulundukları duruma yarayan bir kararı bizden beklemesin. Tehlikede olanlar ‘Küme düşme olmasın biz yola devam edelim’ diyerek komik duruma düşüyorlar. Ne derlerse desinler TFF yönetimi, futbolcu ve futbolla ilgili insanların sağlığını önde tutarak en adil kararları verecektir. Onların açıklamalarıyla, Instagram yayınlarıyla, tweet atmalarıyla biz kararımızdan dönmeyiz. Biz kararlarımızı sağlık koşullarına göre alırız ve uygularız. Onlara göre karar değiştirmeyiz.”
MAÇLAR HANGİ STATLARDA OYNANACAK?
“Şu andaki planımıza göre her maç kendi stadında oynanacak. Seyircisiz oynanacak ilk planımıza göre. Herkes deplasmana gidecek evine gelecek. Bazı çalışmalar yapılmış Süper Lig’in İstanbul’da TFF 1. Lig’in Antalya’da oynanması gibi. Spor Bakanlığı hazırladı deniliyor. Bakanımızla konuştum ‘Hayır bizim öyle bir çalışmamız yok’ dedi. Hazırlıyorlar böyle şeyler. Biz de aldık inceliyoruz ama öyle bir planımız yok.”
LİGLERİN İPTAL EDİLMESİ SÖZ KONUSU OLDU MU HİÇ?
” Nefes nefese bir yarış. Bizim hedefimiz ligleri tamamlamak. Aksi durumda büyük huzursuzluklar olur. Futbol çok büyük ve etkili bir şey. İnsanlar huzursuz olur. Gelin ligleri oynayalım ve şampiyonumuzu belirleyelim. Salgın olmasaydı liglerin sona erdiği hafta bu haftaydı. Belki de şampiyona kupayı verecektik bu hafta. Sorasında da EURO 2020’ye gidecektik.”
EĞER VAKALAR ARTARSA NE OLACAK?
Liglerin oynanamama ihtimalini düşünmüyoruz. Ben de yönetim kurulum da düşünmüyoruz. Oynatarak ligleri tamamlamak istiyoruz. Aksini konuşmadık. Konuşursak değişik yerlere gidebilir konu. TFF olarak ligi nasıl tamamlayabiliriz diye çalışıyoru. Bu çarşamba günü Kulüpler Birliği ve temsilcilerimizle beraber video konferans düzenleyeceğiz ve çalışmalarımızı gözden geçireceğiz. Spor Bakanımızı da davet ettik. Zamanı müsait olursa onun da katılmasını istiyoruz. Bu toplantıları sıkça yaparak ve kararları üreterek yola devam etmek istiyoruz.”
“Biz kulüpler ile görüşüyoruz ama asıl görüştüğümüz kurumlar Kulüpler Birliği. Kulüpler Birliği ile daha yoğun görüşüyoruz. Bu birlikler kendi içlerinde de bazen anlaşamıyor. Burada kararı alacak olan kurum özerk olan TFF’dir. Alacağı kararı herkesin uygulama zorunluluğu vardır. Ama biz alacağımız kararlarda kulüplerden destek alarak ilerlemek istiyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?