HER İNSANIN ÖMRÜ EŞİNE BAĞLIDIR

HER İNSANIN ÖMRÜ EŞİNE BAĞLIDIR

Fani hayatta baki olma ihtimalimiz yok. Sınırlı olan günlerimizi dolu dolu ve sağlıklı yaşamak eşlerin elindedir. Eşler uzun yolun yolcu eşini her şeyin üzerine. Birbirini yormamalı.

Çoluk ve çocuk araya girmemeli. İlk günleri gibi taze kalmalı sevgi ve saygıları.

Geçen yıllar dostluklarına taç sevgilerine kar katmalıdır. Hayat her şeyimizi alsa da iyi ve kötüyü de yola devam etmelidir. Dün bir filiz olarak çıkılan hayat yolunda…

Meyveler verdikçe olgulaşmalı…

Karı ve koca arasına hiç bir şey girmemeli. Güzel akif ve sözlerle girişilen hayat mücadelelerinden yine beraber çıkmalıdır. Mezarları da yan yana olmalı. Tek Fatiha iki ruhta birleşmelidir. İki güzel insan güzel bir ömürle tek bir ruh bünyesinde yaşamalıdır. Hayatın bitmek bilmeyen istek ve arzuları bu sevgi ve saygıyı zedelememeli. Ah çocuklar…

Anne ve babanın tatlı belaları…

Çocukların hata ve yanlışları bu sevgi düşleri arasına girmemelidir. Çocuklar, anne ve babaların maddi v manevi şartlarını zorlamamalıdır. Sınırsız istekler babaları yormaktadır. Eşler bu dengeyi sağlarsa, babalar dik durabilmektedir. Anneler, eşlerinin bu konuda yanında durmalıdır. Yaşlılık eşlerin birbirine en çok lazım olduğu dönemdir. Yılların acı ve tatlı günleri de bu dönemde birer nostaljidir.

Eşlerin en güzel sığınağı eşinin nefesini hissettiği mekândır. Nerde eşini kaybetmiş bir eş görseniz…

O, Dünya üzerine yıkılmış bir gariptir. Anne ve babadan biri ebedi yolculuğa çıkmışsa, ona dünyanın en güzel imkânları sunsan, O eşini arar onun yolunu bekler. Öyleyse eşler birbirine eften püften sebeplerle yormamalıdır. Elindeki hayat sevincini söndürmemelidir.

Hayat eşinle güzel, sağlıklı nesiller mutlu eşlerle mümkündür. Bir neslin güçlü olması…

Eşlerin birbirleriyle, ahengi ile alakalıdır. Eşler yarın pişman olmak istemiyorsa…

Diyalog kaslarını iyi kullanmalı… Allahın emri olduğunu unutmamalı. Sayılı günleri iyi değerlendirilmelidir. Son pişmanlık fayda etmez. Kırılan bir kalp karşısında kalplerimizi, biraz daha kırılır. Uzun ve mutlu yaşamak isteyen eşinin ömrünü uzatsın. Eşi yorulanın kendiside çöker.

Güzel bir son için ilk günleri sevgi ve saygı üzerine her gün güzellik eklenmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?