Hicrî yıl ve 01 Muharrem’den bihaber liderler!..

Hicrî yıl ve 01 Muharrem’den bihaber liderler!..

Miladî yeni yıla girerken 01 Ocak’ta Hristiyanların Noel Yortusunu, Musevilerin Hanuka Bayramını kutlamayı ihmal etmeyenler, Miladî yılbaşında “Yılbaşı Kutlama” yarışına girenler, ne hazindir ki Müslümanların ibadet (özellikle oruç ve hac) aylarını, mübarek gün ve geceleri belirleyen (İslâmî takvim) Hicrî yeni yıla girerken 01 Muharrem yılbaşından maalesef bihaberler!
Yine ne hazindir ki Muharrem ayının girişinden bihaber olanlar, 10 Muharrem’de aşure gününde aşure dağıtma ve Kerbelâ mesajları yarışına girerler!
*
“Acaba kimler Hicrî yılbaşı mesajı yayınlamışlar” diye bi tarayayım dedim, işte karşıma çıkan tablo:
-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hicret’in 1437. yıl dönümünde (2015) mesaj yayınlamış, bu yıl dahil 2015’den sonraki yıllarda mesajı bulunmuyor!..

-Binali Yıldırım 2016 ve 2017 yıllarında mesaj yayınlamış, bu yıl dâhil 2017’den sonraki yıllarda mesajı bulunmuyor!

-Abdullah Gül, Kemal Kılıçdaroğlu, Devlet Bahçeli ve Meral Akşener’in ne bu yıl ne de geçmiş yıllarda Hicrî yılbaşı mesajları bulunmuyor.

-Ahmet Davutoğlu 2015, 2018 ve 2019 yıllarında mesaj yayınlamış, sair yıllarda mesajı bulunmuyor. Davutoğlu bu yıl mesaj yayınlayan tek lider.
*
Ya Rabbî! Bizi, yapmadıklarını söyleyen gafillerden eyleme!
Ya Rabbî! Bizi, dünyanın geçici makam, mevki ve saltanatı için âhiretini unutanlardan eyleme!
Yâ Rabbî! Yeni Hicrî yılımızı ve mübarek Muharrem ayını ülkemiz, milletimiz, İslâm ve İnsanlık âlemi için hayırlara vesile eyle,

Vesselam…
Ahmed Çıtlakoğlu
02 Eylül 2019 P.tesi / 03 Muharrem 1441

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?