Hidrolik Pres Nedir?

Hidrolik Pres Nedir?

Makinenin içinde bulunan yağ pompalarının sisteme basınçlı yağ göndermesi ile çalışan bir pres türüdür. Çalışma biçimi yağ basıncı ile gerçekleşir.  Bu preslerde yağ basıncı sisteme iletildiği için pistonun hızını ve basıncını kontrol edebilmenin yanında, malzeme için gerekli şekli sağlamak da mümkündür. Hidrolik presler, kalıplanma ve şekillendirme işlemleri oldukça rahat bir biçimde gerçekleşir.

Bu presler çok yüksek tonajlı sıkıştırma kuvveti sağlayabilirler. Piston, sisteme kuvvetli yağ basıncı göndererek hızlı çalışır. Böylelikle malzemenin şekil alması sağlanmış olur. Elli tona sahip olan hidrolik pres, lavabolar, küvetler, mermerler, tezgahlar, borular, lavabolar, antenler, kapılar ve pek çok farklı aracı şekillendirebilir. Endüstriyel amaçların neredeyse tamamında hidrolik pres kullanılır.

Hidrolik Pres Kullanım Alanları

Metalik malzemelerin ezilmesi, düz bir konuma getirilmesi ya da kalıplanması için yerleştirildiği bir yatak ya da plakaya sahi olan bir araçtır. Arabaların kırılmasında oldukça etkili olan bir araçtır. Oldukça büyük bir makine olan hidrolik pres insan gücünün yeterli gelmediği pek çok alanda kullanılır. Kullanılması planlanan malzeme üzerinde cinsine uygun bir şekilde basınç uygulayarak ürünün sıkıştırılıp şekil almasına yardımcı olur.

Hidrolik pres kullanırken gerekli olan güvenlik önlemlerinin alınması gerekir. İki tip çalışma konumu bulunan hidrolik pres kademeli ya da pedal konumu şeklinde çalışır. Bunun yanında, malzemelerin taşınarak istenen alana ulaştırılmasını sağlayan ve iki kasnak ile çalışan konveyör bant ile pek çok malzeme taşınabilir.

Hidrolik Pres Çalışma Şekli

Kademeli pozisyonda çalışma şekli aşağı ya da yukarı tuşlarına basıldığı süre boyunca hidrolik pres bu tuşlara uygun yönde hareket eder. Pedal pozisyonunda ise dıştan gelen baskı basın tutup kilitleyene kadar olan zamanda pedala basılır ve devamında ise pedal bırakıldığında dahi otomatik şekilde derin olarak çekme işlemi yapılması sağlanır.

Elektrik motorundaki elektrik enerjisi, yağ pompalamak için pompayı döndürmek için kullanılır ve sisteme basınçlı yağ pompalanır. Sıkıştırılan yağ, çeşitli yön kontrol valflerinde ve basınç regülatörlerinde kullanılır.

Hidrolik Pres Kontrolü Nasıl Yapılır?

Silindir regülatör tarafından kontrol edilir ve silindirin ileri geri hareket etmesi sağlanır. Silindire verilen yağ miktarı ve basıncı kontrol edilebildiği için presin aşağı ve yukarı yöndeki hızları ve tonajı istenilen değere ayarlanabilir.

Bu özelliklerden dolayı derin çekme kalıpları için hidrolik presler ilk tercihtir. Detaylı bilgi almak için https://www.sanayiden.com/pres-sanayi-urunleri adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar