Hububata var, fındığa yok mu? 

Hububata var, fındığa yok mu? 

CHP Giresun Milletvekili Bülent bektaşoğlu, TMO’nun emanete aldığı arpa, buğday için verilen desteği fındıkçı için de istedi ve bir politika oluşturmamakla suçladığı bakan çelik’e tepki gösterdi.

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, TMO’nun hububata verdiği desteği fındığa da istedi.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan CHP Milletvekili Bektaşoğlu, ”Bakanlık bu yıl hububat alım politikasını açıkladı. Buna göre, buğday, arpa üreticisine TMO’ya emanet bıraktığı ürün karşılığında geçen yılki müdahale alım fiyatı üzerinden yüzde 30 oranında avans kullanabilme ve emanete bırakılan ürünlerden fiyat açıklanıncaya kadar depo kira ücreti almama, sigorta kesintisinden muaf tutulma, ürünü teminat göstererek ürün bedelinin yüzde 75’ine kadar kredi kullanabilme ve bu krediye ait yüzde 50’sinin devlet tarafından karşılanabilmesi gibi avantajlar sunmuştur. Bunu takdirle karşılıyoruz. Bu uygulamayı, Bakanlığın sorumlu olduğu ve aynı biçimde devlet korumasına ihtiyaç duyulan ve üreticilerin mağduriyet yaşadığı fındık ve diğer ürünler için de uygulamayı düşünüyor mu acaba? Yeni fındık sezonu gelmesine rağmen hâlâ bir fındık politikası oluşmadı, bu kaygı verici. 15-16 lira olan fındık fiyatları maalesef 8-9 liraya kadar düştü. Üretici, yerli sektör temsilcileri, ekonomisi fındığa dayalı kentler çöküş yaşadı. Bu konuda CHP’nin verdiği gensoru AK Parti’nin oylarıyla reddedildi. Gensorudan kurtuldular ama fındığın ahından kurtulamayacaklar.” diye konuştu.

Bülent Bektaşoğlu aynı konuda Bakan Faruk Çelik’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu soruları yöneltti:”

1- Hububat üreticilerimizin mağduriyet yaşamaması için tedbir olmak üzere, depolama ve finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla ‘üreticiden, emanet ve taahhütname karşılığında ürün alım uygulaması’, hükümetinizin artık kalıcı olarak uygulayacağı tarım politikasının bir gereği midir?

2-TMO üzerinden sadece hububat için yürütülen bu politika, diğer ürünler ve özellikle TMO’nun alım yaptığı fındık için de uygulanacak mıdır, eğer uygulanmayacaksa gerekçesi nedir, çifte standart olarak algılanmaması için fındık üreticisini ikna edecek hangi bilgileri sunacaksınız?

3-Fındık üreticisinin de tıpkı hububat üreticilerinin olduğu gibi benzer sorunlar ve yabancı alıcıların yarattığı mağduriyetler yaşadığını düşünerek, TMO üzerinden serbest piyasayı düzenlemek adına doğru ve gerçekçi bir taban fiyat açıklayarak bir fındık politikası oluşturacak mısınız?

4-Hükümetinizin ve bakanlığınız süresince sizin, fındık için daldan pazara, pazardan ihracata kadar olan süreci kapsayan bir politika oluşturmayarak ürünü ve üreticiyi yabancı alıcıların belirlediği serbest piyasa koşullarına terk ettiğiniz, böylece üreticilerimizi, yerli fındık sektörünü mağdur ettiğiniz, yabancı sektörü ise güçlendirdiğiniz iddialarına cevap verecek misiniz?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?