Hüseyin Akarçeşme / yazdı

Hüseyin Akarçeşme / yazdı

ÇAMOLUK

GİRESUN’UN PARLAYAN YILDIZI 

 

Giresun vilayetinin 16 ilçesinden birisi. Alucra’ya bağlı bir nahiye (bucak) iken 1990 lı yıllardaki ilçe ve il sayısının bolca arttığı dönemde ilçe statüsü kazanan bir yerleşim birimi Çamoluk. Eski adı Mindeval. İlçe merkezinin kurulu olduğu yerin eski adı Teştik. İlçe 27 köy ve 8 mahalleyi barındırıyor bünyesinde. Toplam 35 tane muhtarlığı var.

Ortasından nehir geçen yegane yerlerden birisi. Nehirler vadisine hayat verir denir ya işte öyle. Şimdilerde Kelkit nehri burayı adeta uçuruyor. Hayat veriyor. Bu nehir burayı marka şehir yapıyor.Son iki sene içinde yapılan yatırımlar ve nehir çevresindeki estetik düzenlemeler burayı  kartpostallık konuma getirmiş. Kelkit vadisi olarak adlandırılan coğrafi bölgemizin parlayan yıldızı olma yolunda hızla ve emin adımlarla ilerliyor. Kelkit ırmağı sakin ve sessiz akarken şimdilerde Çamoluk’un gür sesi oluyor. Daha da önemlisi rafting ve kano için adeta biçilmiş kaftan olduğu keşfediliyor. Türkiye şampiyonaları ve bölgesel şampiyonalar gerçekleştiriliyor. Hatta dünya şampiyonası organize etme planları yapılıyor artık. Ayrıca sportif anlamda bir de Çamoluk Belediyesporu var. Giresun 2.amatör kümede lider durumda. Kısa zamanda büyük aşama gerçekleştirildi. Bu takımın uyumlu çalışma moral ve motivasyonun yüksek olması bu branşta da başarıyı getiriyor. Çamoluk Belediyesporunun hedefi büyük. İlçenin stadı da mükemmel olmuş.

Çamoluk ilçe merkezi 1100 m rakımlı, etrafı dağlarla kaplı bir yer. Etraftaki köylerde ve yaylalarda rakım 2000 metreye kadar çıkıyor. Son yıllarda barajlardan dolayı bir yumuşama hissedilse de burada tipik kara iklimi hakim.

Şimdiye kadar sürekli göç veren bir ilçe. Nüfus sorunu var.Ancak bu gidişe bakılırsa ileriye dönük tersine bir göç olacağını net şekilde şimdiden görebiliyoruz. Geçmişte adını sadece bal ve bal festivali ile duyurmuş ilçe idi burası. Tarımsal ürünlerinden çok lezzetli ve albenisi muhteşem kuru fasulyesi de var bu ilçenin. Çamoluk balının yanı sıra Çamoluk kuru fasulyesi de marka ürün olma yolunda. Cevizde de iddialı. Meşhur Şebinkarahisar cevizi (Şebin cevizi) olarak bilinen ürünün büyük bölümü Çamoluk’tan temin ediliyor. Turizm adına da çok kapsamlı çalışmalar yapılıyor.

 

Bu ilçe Giresun’a bağlı. Ancak Erzincan’ın Refahiye,Sivas’ın Gölova ve Gümüşhane’nin Şiran ilçesi ile sınırı var. Bu üçgende yer alıyor. Bir ilçe tasavvur edin ki; bağlı olduğu Giresun’a 180 km mesafede. Komşu illerden Erzincan’a 110 km, Gümüşhane’ye 130 km, Sivas’a 210 km. Ne hazindir ki güzelim OR-Gİ havaalanı uzaklıktan ve yolun bozuk olmasından dolayı kullanılamıyor. Erzincan havaalanı kullanılıyor. (Yani nüfus cüzdanındaki yazılı olan vilayeti ile irtibatı çok zayıf) Hayatı boyunca Giresun’u görmeyen insanlar var. Ayrıca il merkezine ayak basmadan bu dünyadan göç edenlerde az değil. Uzaklık dolayısıyla bazı hizmetler komşu illerden alınıyor doğal olarak. Aynı gün içinde il merkezi Giresun’a gidip işini halledip geri dönebilmek mümkün değil hala.

 

İstanbul Ticaret Odası’nın eğitime katkı amacıyla yapmaya devam ettiği okullardan biride Çamoluk Meslek Yüksekokulu. İlçemizin Kelkit ırmağının Kuzey cephesinde yer alıyor. 63.000 m² lik arazi içinde 32 derslikli bir okul binası yapıldı. 10 dairelik de lojmanı yapılıyor. Ayrıca; arazinin peyzaj ve çevre düzenlenmesi de yapılacak. Yakın zamanda açılışı yapılacak inşallah. Bizlerde başkanımız İbrahim ÇAĞLAR ve Giresun’lu İTO meclis üyeleri olarak Çamoluk’a yeniden gidip bu açılışta bulunmak gibi bir görevimizde var. Okul inşa etme kararı ve temelin atılması Murat YALÇINTAŞ başkanımızın zamanındaydı. Okulun muhammen bedelini ve artı ücretleri ödemek de yeni yönetimimiz sayesinde gerçekleşti. İbrahim ÇAĞLAR başkanımız da çok emek verdi bu projeye. Açılışta İbrahim ÇAĞLAR başkanımızın kurdelayı keseceği günü sabırla bekliyoruz. Murat Yalçıntaş’ın da açılışa davet edilmesi birlik beraberlik adına iyi bir vefa örneği olacaktır.

 

Giresun gabuğunu gırarken, Çamoluk’da yenilikçi düşünce ve yatırımlarla makus talihini yeniyor artık. Savaştan önce ve Savaştan sonrası var bu şirin ilçemizin.

 

Hüseyin Akarçeşme

İst.Tic.Odası Üyesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?