Giresun Gündem
İÇİMİZDEKİ CEHENNEM.
Sosyal Medyada Paylaş
8 Mart 2018
Okunma sayısı: 252

İÇİMİZDEKİ CEHENNEM.

Nasıl olsa hayat bir şekilde geçiyor. Lüks bir restoranda mükellef bir yemekle, sıradan bir yemek arasındaki fark üstüne içilen bir bardak suyun sonlandırdığı anlık bir his. Ne yiyip içersek ağzımızdaki tat anlık bir bardak çayla silinip gidiyor değilimi ? Hayatın içine saklı mucizeleri görmen gerekir.emekli olunca mutlu olacağına inanan emekli olunca mutlu olamaz. Mutluluk anı yaşamakta gizli . Yediğin yemeği son yemeğin gibi yersen tadı daha tatlı olacaktır.

O halde ne yiyip içtiğimiz, ne giydiğimiz,insanı anlık tata ulaştırır. Gerçek tada ulaşmanın yolu, üretmek, kazancını toplumun ihtiyaç sahipleriyle paylaşmak’ tır. Bu davranış çalışanı’da ‘paylaştıklarını da mutlu etmektedir.

Köyde yaşayan yaşlı bir sanatkar vardı. Olağanüstü güzel eserler yapıp iyi fiyata satardı.

Bir gün köyden bir fakir gelip dedi ki :

-Yahu senin durumun iyi. Neden kimseye yardım yapmıyorsun. Bak fırıncı fakirlere ara, ara bedava ekmek veriyor. Kasap bazen Bedava et veriyor. Sen neden hiç yardım etmiyorsun?

Sanatkar tebessüm etti ama bir şey demedi.Bu fakir bütün köyde sabah akşam aleyhinde propaganda yapıyor ve sanatkarı kötülüyordu.

Bir gün sanatkar hasta olur. Kimse de ilgilenmediği için sanatkar ölür.Aradan bir kaç gün geçer .Artık ne fırıncı ekmek verir fakirlere ne de kasap et verir.

Sordular neden fakirlerin hakkını kestiniz?Dediler ki her ay başı o merhum sanatkar bize para verip fakirlere ekmek ve et vermemizi söylerdi. O ölünce para veren kalmadı o yüzden.

İnsanların bazıları seni kötü bilir kimileri ise sudan daha temiz ve berrak.Ne kötü diyenler sana zarar verir ne de iyi diyenlerin bir yararı olmaz.Önemli olan senin gerçek ve hakiki durumundur. Onu da bir tek Allah bilir. yardım sever olmak hanımefendi olmaya benzer. Birilerine öyle olduğunuzu söylemek zorundaysanız öyle değilsinizdir.Kimseye karşı önyargılı olma. Eğer gerçek halini bilsen başka türlü davranırsın.

Mezarlıklar benden sonra tufan diyenlerle doludur.! Bundan 20 yıl sonra, yaptıkların için değil yapamadıkların için üzüleceksin. Şu anda bulunduğun yerden, elindekilerle başla. Gülümsediğinde güzelleşmeyen bir yüz hiç görmedim. Kimi zaman içindeki sessiz sese uzmanlardan daha fazla güven,Aerodinamik yasalara göre, tombul ve tüylü arının hiç uçmaması gerekiyordu. Herhalde bunu ona hiç kimse söylemedi ki, uçuyor. Kader deyip bekleme. Bak ne diyor sırrın sahibi; biz her insanın kaderini, kendi çabasına bağIı kıIdık. İsra:13 Cesareti olmayanların, sorumluluk almaya korkanların sığındığı söz’ ün adı’dır KADER.İnsanın kaderini , aldığı kararlar, cesareti belirler.

Zamanlarının büyük bir kısmını, para kazanmak ve saklamakla geçiren insanlar sonunda, en çok istediklerinin satın alınamayacak şeyler olduğunu anlarlar. Yalnız, bunu onlara söyleme.

Hayat dört şeyle kaimdir, derdi babam su ve ateş ve toprak. Ve rüzgar ‘ demiş şair toplum ise iman , ahlak ,adalet ve akıl ile kaim .’ Beşerde akıl ya gümüşdendir yada altın dan’ demiş eskiler.Yanılmaz bir yargıç olan vicdan , ilahi bir fısıltıdır insan ruhuna .Kapanmayan tek yara vicdan yarasıdır ne mazeret deva olur ne ilaç şifa getirir .Vicdan azabı insan içinde bir cehennem. Oysa içimizdeki cehennem bizim eserimiz, cennet yapmak sa bizim elimizde. Gelin dünyamızı güzelleştirelim dostlarım.

 

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2020 Giresun Gündem