İkametgah Tartışması Büyüyor

İkametgah Tartışması Büyüyor

CHPli Türker,”Kul hakkı yeniyor” iddiasını ortaya attı ve yetkilileri göreve çağırdı.

CHP Merkez İlçe Başkanı Hakan Türker,ikametgah nakilleri konusunda bazı belediyeleri eleştirerek”Kul hakkı yiyorsunuz”dedi.

Türker, “Kamuoyunun ve devlet yetkililerinin dikkatini çekmek üzere defalarca açıklama ve görüşmelerde bulunduk. Gerek üniversite kampüsleri ve gerekse öğrenci yurtlarında bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları gerçekleştirdik. Belde ve ilçe belediyelerinin iller bankasından kişi başına belediye kasalarına girecek para hesabından siyasi gelecek ve dizayn kaygılarından hem bazı ilçelerin ilçelerindeki göçü kamufle etmek bazı belde belediyelerinin ise ilçe belediyesi olabilmek adına özellikle şehrimizde yaşayan üniversite öğrencileri ve başta İstanbul’da yaşayan gurbetçi hemşerilerimizi insan taciri ayarında nasıl kullandıklarından bahsettik.”dedi.

Türker şöyle konuştu:

“İnsanların nerede yaşıyorlarsa, nerede nefes alıyorlarsa, nereden hizmet bekliyorlarsa ikametgah kayıtlarının orada olmasının yasal bir zorunluluk ve bir vatandaşlık görevi olduğunu belirttik. Aksi durumlarda ortaya çıkabilecek güvenlik zafiyetlerinden. Mağduriyetlerden, telafisi zor olabilecek sıkıntılardan örnekleriyle bahsettik.

Şehrimiz merkezinde yaşayan bir insanın, öğrencinin kaydının başka bir ilçede, beldede olmasının, başka bir beldede ve ilçede yaşayanların ikametgahlarının merkez ilçede olmasının doğru olmadığını, bunun kolluk kuvvetleri güven ve sınav sistemi iletişim açısından yaratacağı mağduriyetleri anlattık.

Kaldı ki İstanbul’un bir ilçesinde yaşayan bir ailenin tüm fertlerinin şehrimiz ilçe ve belde ikametgah kayıtlarında gözükmesinin tam bir güvenlik zafiyeti olduğunu belirttik.

Gördük ki dinleyen, kulak asan yok. Devletin birçok yetkili kurumu suspus. Yanısıra da bu sahtekarlığa çanak tutar durumda. Dün nüfus müdürlüğüne gerçekleştirdiğimiz ziyarette, bu kalabalık tabloya rağmen ilgili kurum müdürünün görevi başında olmadığı, nüfus müdürlüğünün taşıma usulü ile özellikle öğrenci kardeşlerimiz kullanılarak tıklım tıklım doldurulduğuna yabancı uyruklu kardeşlerimizin de buna alet edildiğini, devlet böyle istiyor kandırmacası ile ellerine tutuşturulan adreslere kayıt yaptırmaları istendiğine şahit olduk.  Bir insanın ekonomik durumunu kullanarak geleceğimiz üniversite öğrencilerimizi hiçbir yasal belge istemeden bu sahtekarlığa ortak etmek hiç gitmediği, hatta ismini dahi duymadığı adrese ikametgahını taşıtmak kul hakkı yemektir, insan tacirliği yapmaktır. İlgili kurum yöneticilerinin gösterdiği tepki uzaklaştırma ve görüntü alınmaması için gösterdikleri çabayı ve Merkez İlçe Başkanı sıfatı ile yaptığımız ziyaret esnasında şahsıma edilen hakarete varacak sözleri kişilerin ve yetkililerin sahtekarlık yaparken alenen yakalanma korkularına bağlıyoruz. Bu bilgilendirme sonucu kurumu alkışlar ile terkeden öğrencilerimizin hareketlerini ve desteğini ise haklılığımıza bağlıyoruz.

Susmayacağız. Anlatacağız bu sahtekarlıkları, engelleyeceğiz. Tüm bu utanç vesileleri ile başta Sayın Valimiz ve Emniyet Müdürümüzü göreve davet ediyor, siyasilerin, makamların gelip geçici, devletimizin baki olduğunun bilinmesini istiyor, takdiri hemşerilerimize bırakıyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?