“İKİ KAPTAN GEMİYİ BATIRIR”

“İKİ KAPTAN GEMİYİ BATIRIR”

TBMM de 18 maddeyi kapsayan yeni anayasa teklifi görüşmeleri başladı.İlk gün yasa üzerinde lehte ve aleyhte parti liderlerince yapılan savunma ve eleştirilere bakıldığında ortaya çıkan en ilginç söz AKP Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından söylendi.

Sayın Yıldırım; Yüce Meclisin gözünün içine baka baka “İki kaptan gemiyi batırır” diyor.

Bir an şöyle mi düşündü.Türkiye doğudan batıya,kuzeyden güneye 780 bin grostonluk bir gemidir.

Başbakan diyor ki:Bu gemi sert ve şiddetli batı rüzgarları ile sıcak esen güney rüzgarlarından etkilenip limana çekilmek zorunda kalmıştı.Ancak şu an Rusya ve İran’la anlaşıp arkamıza daha güçlü kuzey ve doğu rüzgarlarını aldık.Artık geminin limandan ayrılıp batıya doğru açılması gerekiyor.Şu an yüzdürülmek üzere donanımlı bir kaptanının seçilmesi bekliyor.

Akdeniz,Karadeniz arasında Asya limanına,Trakya çıpası ile bağlanmış geminin, bulunduğu limandan ayrılıp,önce Akdeniz’e,sonrada okyanusa doğru açılması lazım.Ancak gemiyi idare edecek kaptanın reislik konumu netleşmediği için,demirlemiş olduğu limandan kalkamıyor.Zira mevcut mevzuat “bir gemi ancak birden fazla kaptanın idaresinde hareket edebilir” diyor.

Endişesi iki kaptanlı yönetimlerde kargaşa ve kaos çıkar.

Yukarıdaki söz Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım’a aittir.Bu cümleyi Türkiye’de Başbakanlık ve Bakanlar Kurulu kapatılsın,başkanlık sistemine geçilsin.Başkan da Türkiye’yi istediği gibi yönetsin maddelerini içeren yeni anayasa teklifini savunurken yapmışlar.Demişler ki; Başkan ve Başbakanın olduğu bir ülkede ikilik olur,kargaşa olur ve o ülke batar.

Türkiye adlı geminin,Akdeniz’den geçerken Yunanistan ve AB ülkelerinin,okyanusta yüzerken de ABD başta olmak üzere çeşitli ülkelerin hedefi olacağını da düşünmüşlerdir.Her eylemde “ben” diyenlerin,yakın komşuları ile baş edemezken küresel güçlerle nasıl boğuşacağını da bildirmesi lazımdır.İşin yükü paylaşıldıkça hafifler.

Bir kaç gemi kaptanları ile tanışıklığım var. İstanbul’a gittiğimde bu kaptanlarla buluşurum.Her gemi kaptanın yanında ikinci bir kaptan bulunur.Bu iki kaptan dönüşümlü tüm gemiyi idare eder.Böylece gemi batmaktan kurtulur.

Uçak seyahatlerinde gördüm ki bir uçağı iki kaptan pilot yönetir.Sayelerinde uçaklar gökyüzünde emin ellerde uçurlar,

Dahası var .Uzun otobüs yolculuklarında görmüşlüğünüz vardır.Otobüsleri en az iki kaptan şoför sürer.Böylece otobüsler iki kaptan sayesinde güvenli yolculuklar yapar.

Vatandaşa göre yolcu taşıyan her araç ve vasıta, birden fazla kaptanla yola çıkarsa; daha güvenilir bulunur.

Başbakan makine mühendisidir.Bu söylemine İTÜ,ODTÜ,KTÜ Rektörleri ve bölüm başkanlarının tepkileri nedir?.Reisten korkup,Başbakandan çekinip “Başbakanımızın söylediği gibi iki kaptan gemiyi batırır”mı diyecekler,

Tek kişinin yönetimini,Allah’ın evreni tek başına yönetmesi ile özdeşleştirenlerin olduğunu okuyoruz.Allah sıfatlarıyla özleşmiş mutlak bir değerdir.Onun kusuru yoktur ve ölümsüzdür..Yarattığı kula benzemez.

Kısaca Sayın Başbakanın iş işten geçmeden iki kaptan hikayesini tekrar düşünmesini bekliyoruz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?