İktidar her kurumu yıpratıyor!

İktidar her kurumu yıpratıyor!

Dışişleri Bakanlığı, büyükelçi atamaları için “yaz kararnamesini” hazırladı. Büyükelçi olarak atanacaklar listesinde ilginç isimler var.

Derler ya ‘bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim’.

Bu söz, ‘Bana büyükelçini söyle sana kim olduğunu söyleyeyim’ şeklinde de söylenebilir.

Büyükelçiler listesinde dikkat çeken isimlerden teki Merve Kavakçı’dır. Kavakçı Kuala Lumpur Büyükelçiliğine atandı.

Merve Kavakçı, ABD vatandaşı olduğu için milletvekilliği düşürülmüş ve ABD’ye yerleşmişti. Emekli Amiral Türker Ertürk’e göre, Babası Yusuf Ziya Kavakçı’da 50 yıldır ABD’de yaşayan ve ABD derin devleti ile İslami konularda ve operasyonlarda iş tutmuş birisidir.

Papa’nın ABD ziyaretinde görüştüğü isimlerden teki de Yusuf Ziya Kavakçı’dır.

Yine Ertürk’e göre, Merve Kavakçı, Kıbrıs asıllı olup İngilizler adına çalışan Nakşi Şeyh Nazım Kıbrısi ile de yakın ilişki ve bağlılık içindedir.

Malezya’nın İngiliz Milletler Topluluğu üyesi olması ile Kavakçı’nın Kuala Lumpur’a büyükelçi atanmasında özel bir arka planın varlığı da söyleniyor.

ABD vatandaşlığına geçen herkesin ABD yasaları gereği şu yemini etmesi gerekiyor. “Burada, önünüzde, şimdiye kadar tabiiyetinde bulunduğum her türlü devlet tabiiyeti ve egemenliğini reddettiğime; bundan böyle ABD Anayasası’nı ve yasalarını iç ve dış düşmanlara karşı savunacağıma; ABD’ye bağlılık ve sadakat göstereceğime; kanunun gerektirdiği hallerde ABD ordusuna hizmet vereceğime; kanunun gerektirdiği durumda sivil yönetim altında ulusal önemi olan işlerde çalışacağıma ve bu yükümlülükleri özgür bir şekilde, akıl sağlığım yerinde ve samimi olarak üstleneceğime yemin ederim. Tanrı yardımcım olsun.”

Bu yemini herkes gibi Merve Kavakçı’da etti.

Yemin metnine bakıldığında dikkat çekici ifadeler var.  “..Şimdiye kadar tabiiyetinde bulunduğum her türlü devlet tabiiyetini ve egemenliğini reddettiğime…” diyerek daha önce vatandaşı olduğu Türkiye Cumhuriyeti tabiiyetini ve egemenliğini reddetmektedir.

“…ABD’ye bağlılık ve sadakat göstereceğime..” diye yemin eden kişi ABD vatandaşı olabiliyor. Bu da yetmiyor.

“…kanunun gerektirdiği durumda sivil yönetim altında ulusal önemi olan işlerde çalışacağıma…” diye de yemin ediyorsun.

Bu yemini eden ve ABD vatandaşı olan Merve Kavakçı, 3 Temmuz 2017 tarihinde yeniden Türk vatandaşlığına kabul edildi!

Ve vatandaş olduktan 25 gün sonra da Kuala Lumpur Büyükelçisi olarak atandığı kamuoyuna yansıdı. Şimdi akla şu soru geliyor.

Acaba bu ‘görev’  ettiği yeminde söylediği “…ulusal önemi olan işlerde çalışacağıma” sözlerinin bir gereği midir?

Çünkü Kavakçı’nın ABD vatandaşlığı da sürmektedir.

Ayrıca Kavakçı, Washington’da George Washington Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Fakültesi’nde öğretim üyesiydi.

Bu üniversitenin ABD derin devleti açısından önemli bir üniversite olduğu da bilinmektedir. Üniversitenin masonik ilişkileri de bilinmektedir.

Bu ve başka pek çok ilginç bağlantıları olan Merve Kavakçı, alel acele Bakanlar Kurulu kararı ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına alındı.

ABD vatandaşlığı da sürüyor!

Ve İngiliz Milletler Topluluğu üyesi olan Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’a büyükelçi olarak atandı. Böyle bir atamanın dünyada başka bir örneği yoktur.

Çünkü başka bir ülkenin de vatandaşı olduğu için, ‘ajan’ veya o devlete de hizmet kaygısı ile asla devleti temsil görevi verilmez.

Ettiği yemin metni de zaten bu kaygıları destekleyecek içeriktedir.

O zaman işin içinde başka işler vardır.

Eski eşi Cihangir İslam’ın “Adalet Yürüyüşüne” destek vermesi ile yürüyüş devam ederken Merve Kavakçı’nın vatandaşlığa kabul edilmesi arasında bir bağlantı var mıdır?

Olabilir de…

Ancak çok daha farklı ve önemli bir ‘misyon’ un varlığından söz edilebilir…

***

Büyükelçi olarak atananlar arasında dikkat çekici başka isimlerde var. Bunlardan teki, Fetullah Gülen’in 2011 yılında ABD’de oturma izni almasına yardımcı olan AKP’lilerden teki olan Murat Mercan’dır.

Pensilvanya Mahkemesi’ndeki ’07-CV-2148′ nolu 32 sayfalık Gülen’in dosyasında yer alan bilgilere bakıldığında; 25 Ocak 2011 tarihinde Austin Teksas’da Eyalet Meclisi’nde, aralarında Murat Mercan’ın da olduğu AKP’nin önemli isimleri Fetullah Gülen’e kefil olmuşlardır.

Merve Kavakçı’nın babası Yusuf Ziya Kavakçı’da Teksas’da imamlık yapmıştır! Merve Kavakçı’da uzun süre Teksas’da yaşamıştır!

Merve Kavakçı’nın ABD vatandaşı olduğuna dair belgeler de Teksas’dan alınarak milletvekilliği düşürülmüştür.

Yine büyükelçi yapılan isimlerden teki de, Kadın ev Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın kız kardeşidir.

Ayşe Sayan Kuveyt Büyükelçiliğine atanmıştır.

Sayan ailesine AKP iktidarında adeta Allah “yürü ya kulum” demiştir!

Sayan’ın bir diğer kardeşi olan Nazmiye Sümeyye Sayan’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi Üyesi olduğu biliniyor. Nazmiye Sümeyye Sayan’ın hem müdürü hem de ortağı olduğu DİGİMEG Eğitim Danışmanlık ve Medya Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti AKP’li belediyelerden aldığı yüklü ihalelerle gündeme gelmişti.

Ömer Fatih Sayan halen Bilişim Teknolojileri Kurumu (BTK) Başkanıdır. Diğer kardeş Ayşe Hilal Sayan kardeşinin başkanı olduğu BTK’da müsteşar idi. Bu görevinden 25 Mayıs 2016 tarihinde istifa etti…

***

İktidar için atamada ehliyet ve liyakat hiç önemli değildir. “Yaz kararnamesi” ile atanan büyükelçilerin hiç birisinin de diplomatik ehliyet ve liyakati bulunmamaktadır.

Aynı şey iktidarın atadığı bürokratlar içinde söylenebilir.

Kamu kurumlarına atadığı yöneticiler içinde söylenebilir…

Bu nedenle denilebilir ki;

İktidar, her kurumu yıpratıyor.

İktidar, her kurumu ‘parti işgali’ altına almak için çaba harcıyor. Adeta ‘cihat’ yapıyor!..

Hedefte laik cumhuriyet var.

Ve saldırı dört bir taraftan…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?