İKTİDARA KIRMIZI KART

İKTİDARA KIRMIZI KART

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, meclisteki bütçe görüşmelerine damga vurdu.
2020 yılı için TBMM’deki görüşmelerde gündeme dair söz alan Tığlı’nın konuşması, söz konusu bütçenin ülkedeki pek çok kesim için ne kadar yetersiz olduğunu gözler önüne serdi.
Tığlı, konuşmasında, bütçenin alt gelir grubunda bulunan vatandaşlarımıza hitap etmediğini vurgulayarak, tepkisini şu sözlerle dile getirdi;
“İktidara göre bu ülkede yaşanan her şeyin bir suçlusu var. Ekonomi dış güçlerin suçu, faiz bankaların, işsizlik lobilerin, pahalılık marketlerin, terör muhalefetin, intihar edenin, taciz ve tecavüz ise kadınların suçu. Aslında her şeyin tek suçlusu var, Adalet ve Kalkınma Partisi.
“Her şeyi biz biliriz.” diyen AK PARTİ iktidarına, Soma’da tekmelenen vatandaşı, yargıya müdahaleyi, tekrarlatılan seçimleri, din istismarını ve her sıkıştığınızda “Halkın teveccühüyle iktidara geldik.” sözünüzü ama o teveccühe layık olamadığınızı, mühürsüz oyları saymanızı, seçim odalarını basmanızı, yandaş medyayla vatandaşı kandırmanızı, seçilenlerin yerine kayyumlar atamanızı, şehitler için toplanan paraları hiç etmenizi, işsizleri, yoksulları, intiharları görmezden gelmenizi ve “Allah’ın lütfu” diye tabir ettiğiniz darbeleri hatırlatıp özelleştirmeler üzerine devam etmek istiyorum.
On yedi yıllık AK PARTİ iktidarında birçok kurum yandaşlara altın tepside sunuldu. 62 milyar dolarlık özelleştirme yapıldı ama yatırım yapılmadı. 50 milyon doları bahane ettiniz, 20 milyar dolarlık tank palet fabrikasını Katarlılara, BMC Grubuna verdiniz ama bizim sorularımıza cevap vermediniz. Gözünüzü şimdi de Varlık Fonu’na ve Merkez Bankası kaynaklarına diktiniz.
Ülkemizde çoğu çalışan asgari ücrete yakın bir ücret alıyor yani aç çünkü açlık sınırı 2.103 lira. Ama Hazine ve Maliye Bakanı çıkıp “Bu ay öncekinden, sonraki ay da öncekinden iyi olacak.” diyerek hem pembe masallar anlatıyor hem de vatandaşla dalga geçiyor; ayıptır. İktidarınız bunlara çözüm bulacağı yerde bütçeyi patronların emrine sunuyor ve bunun adına “2020 yılı Türkiye bütçesi” diyor, eğer yerseniz.
Bu bütçe de kadın yok, çocuk yok. Öğretmenler nerede? Ama kredisini ödeyemeyen öğrenciler icra dairesinde. Bu mudur yediğiniz ekmeği üreten çiftçiye reva gördüğünüz bütçe?
Hasta garantisi verdiğiniz sağlık sisteminde insanlar ölüyor. İçinde doktor olmayan şehir hastaneleri deva yeri değil dert yeri olmuş durumda. Sizin sağlık sisteminizde hastalar tedavi olacağı hastaneyi değil gömüleceği mezarlığı seçebiliyor. Peki, bu mudur onlara layık görülen bütçe?
Bu ülkede kadınlar katledilirken yürütmeye bağlı olan mahkemeler cinayeti değil kadının neden o saatte dışarıda olduğunu, oraya neden gittiğini sorguluyor. Aslında sorgulanması gereken, kadını ötekileştiren söylemler, hedef gösteren açıklamalar, uygulanmayan kanunlar ve yapılan eylemlerdir.
Bunlar sorgulanmayınca yürütmenin esiri olmuş yargıya nasıl güvenebiliriz? Yargı ne zaman yürütme organından bağımsız olursa işte o zaman bu ülkeye adalet ve hukuk gelecektir. İktidar ve Sayın Cumhurbaşkanı, ne zaman Anayasa’yı yok sayarak kanun yapmaktan vazgeçerse işte o zaman bu bütçe halkın bütçesi olacaktır.
Hepimiz Anayasa’ya göre bu vatan ve milletin haklarını korumak için yemin ettik ama gelinen noktada sizlerin ettiği yemin, sanki bu milletin hakları için değil AK PARTİ Genel Başkanının hakları için yapılmış gibi.
Değerli arkadaşlar, bu bütçe, ne beni ne sizi ne de vatandaşı koruyan bir bütçedir. Bu bütçe, ülkeyi yürütenlerin zengin edildiği bütçedir. Bu bütçe, emeğin, alın terinin ve toplanan vergilerin halka küfür edenlere peşkeş çekildiği bütçedir. Kısacası, bu bütçe, yürütme bütçesidir.
Sarayın yaptığı bu bütçeyi Meclis kabul edecek olsa bile aydın Türk kadını, geleceğimiz olan gençler, asgari ücretliler, öğretmenler, sağlıkçılar, emekliler, işçiler, memurlar ve biz, Cumhuriyet Halk Partili milletvekilleri olarak bu bütçeyi kabul etmiyoruz, bu bütçeyi onaylamıyoruz, bu bütçeye sonuna kadar “hayır” diyoruz. “
Tığlı, konuşmasının son bölümünde ise, iktidara kırmızı kart göstererek, ülkenin huzur ve refahının CHP iktidarında olacağını ifade etti.
Tığlı, konuşmasını şöyle sürdürdü;
“Son olarak, saray iktidarına 31 Martta sarı kart gösteren halkımız artık VAR odasında. VAR, Türk futboluna yeni geldi; hakem, pozisyonu göremediği zaman, yanlış karar verdiği zaman VAR odasına girer, ondan sonra doğru kararı verir. Halkımız daha sonra, 23 Haziranda iktidara bir sarı kart daha gösterdi.
Tezgâha, dümene, yolsuzluklara “Dur!” demek için VAR odasına giren halkımız, ilk genel seçimlerde AK PARTİ’ye kırmızı kartı gösterecek, evine gönderecek.
O oturduğunuz sıralarda Cumhuriyet Halk Partisi kadroları oturacak. Grup Başkan Vekilimiz halkın bütçesini anlatacak.
Sizler bu ülkenin geleceğini nasıl görüyorsunuz ben bilmiyorum ama ben bu ülkenin geleceğinde AK PARTİ’yi görmüyorum, tek adam rejimini görmüyorum. Gördüğüm tek şey; özgür, demokratik, bağımsız bir Türkiye’yi yöneten Cumhuriyet Halk Partisi iktidarıdır.”
CHP Giresun milletvekili Necati Tığlı’nın bu konuşması iktidar milletvekillerinin tepkilerine yol açtı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar