Giresun Gündem
İLİMİZDE BULUNAN KUTSAL MEKÂNLAR
Sosyal Medyada Paylaş
8 Haziran 2016
Okunma sayısı: 346

İLİMİZDE BULUNAN KUTSAL MEKÂNLAR

Sayın okuyucularıma ramazan süresince ilimizde bulunan kutsal mekânları tanıtacağım.   İnsanların inançlarının gereği olarak gördükleri ve değer verdikleri kişilerin mezar veya türbelerini ziyaret etmeleri, Anadolu’da oldukça yaygın bir gelenektir.

Nitekim Türkiye’nin farklı kesimlerinden insanlar, yakın veya bazen de oldukça uzak mesafelerde bulunan önemli veli ve zatların türbelerini ziyaret etmek için seyahatler gerçekleştirmektedirler. İnanç turizmi bağlamında değerlendirilebilecek bu ziyaretler esnasında ziyaretçilerle ev sahibi toplum arasında etkileşimler söz konusu olmaktadır. Bu bağlamda ziyaretçilerin, ziyaretler, türbe ve çevresindeki yöre halkıyla ilgili bakış açıları ve algılamaları, inanç turizminin geliştirilmesinde dikkatle incelenmesi gereken unsurlardır.

Şeyh Keramettin Hazretleri, Giresun yöresinde tanınmış, evliya olarak kabul edilen zatlardan birisidir. Şeyh Keramettin Türbesi, Giresun ili Merkez ilçeye bağlı Boztekke Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır.  Boztekke Köyü, Giresun Merkez’e 8 km uzaklıktadır.

1462 yılında yapıldığı rivayet edilen söz konusu türbe, kare planlı, kesme taştan inşa edilmiş bir mezar yapısıdır. Türbenin yakınında Şeyh Keramettin vakfından ve XVII. yüzyıla kadar onun adıyla anılan bir cami de yer almaktadır. Günümüzde ise yenilenerek Boztekke Köyü Merkez Cami olarak adlandırılmıştır. Şeyh Keramettin Hazretlerinin, 1400’lü yıllarda Anadolu’nun İslamlaştırılması için Asya’dan gelen Ahmet Yesevi Hazretlerinin öğrencilerinden olduğu sanılmaktadır.

Bu zat, Pontus Rum devletine bağlı bulunan ve o zamanki adı Kerasus olan Giresun yöresine gelmiş, bugünkü Osman Ağa Meydanı’nın bulunduğu yerde adına bir mescit yaptırılmış ve yöre insanının manevi huzura kavuşması için çalışmalar da bulunmuştur. Günümüzde özellikle İslam dini açısından kutsal kabul edilen dönemlerde, Giresun ve çevresinden pek çok kişi tarafından ziyaret edilen türbe, inanç turizmi açısından ildeki önemli noktalardandır.

Yöre halkının birçok keramet ve menkıbesine inandığı Şeyh Keramettin Hazretlerinin Türbesi, özellikle cumartesi günleri ziyaretçilerin ilgisine sahne olmaktadır. Türbeyi ziyarete gelenlerin istekleri oldukça çeşitlilik göstermektedir. Şeyh Keramettin Türbesi; çocuğu olmayanlar, kısmetinin açılmasını isteyenler, saralı hastalar, herhangi bir hastalığı olanlar, çalınan bir malının bulunmasını isteyenler, üniversite sınavını kazanmak isteyen gençler, sevgililerine kavuşmayı dileyenler, iş sahibi olmak isteyenler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Dileklerin farklılıklarına göre türbede yapılacak adak adama merasimleri de farklılık göstermektedir. Çocuğunun olmasını isteyenler türbenin bahçesindeki kapının iki yanında bulunan servi ağaçlarının birinin dibinden bir avuç toprak almaktadır. Genellikle sağdaki ağaç tercih edilmektedir. Eğer toprağın içinden canlı bir varlık çıkarsa, bir çocuk sahibi olunacağına inanılmaktadır. Bir hastalığın iyileşmesini isteyenler ise, türbeye bir giyim eşyası bırakmaktadırlar. Bu şekilde hastalığını orada bırakıp, iyileşeceğine inanmaktadır.

Bütün ziyaretçilerin uygulamak zorunda oldukları ortak davranışlar da mevcuttur. Türbenin hemen yanındaki camide iki rekat namaz kılmak, türbedeki kumbaraya gönülden koptuğu kadarıyla bir miktar para bırakırlar ihtiyaç olduğunda külliyenin giderini karşılamak için;  gibi… Bunların dışında ziyaretçilerden isteği gerçekleştiğinde koyun-koç keseceğine dair vaatlerde bulunanlar da söz konusudur.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2020 Giresun Gündem