İmam Hatip’li Olmak

İmam Hatip’li Olmak

2016 YGS sınav sonuçları açıklandı. Üniversite hayali kuran milyonlarca genç kardeşimiz sınav sonuçlarına baktı. Kimi büyük bir mutluluğa, kimi ise bir hüzne kapıldı. Başarılı olan kardeşlerimiz tebrik ediyorum, istediği puanı alamayan kardeşlerimin üzülmemelerini, tekrar denemelerini rica ediyorum.
Bu süreçte dikkatimi çeken İmam Hatip Liseleri’nin durumu oldu. Bir zamanlar önü kesilen, inanılmaz bir adaletsizlikle zulmedilen İmam Hatiplerin başarısını merak ettim ve inceledim.
Bulancak’ta ilk 33 bine giren Saliha adlı bir kardeşimizin Türkiye’de önemli bir dereceye girdiğini görünce duygulandım ve gururlandım. Yine Bulancak genelinde Türkiye’de ilk 100 bine giren 4 öğrencimiz daha olduğunu öğrenince bir kez daha mutlu oldum.
İMAM-HATİP NESLİNE İHTİYACIMIZ VAR!
Türkiye’nin son 20 yılında çok önemli bir nesli İmam-Hatipleri kapatmak suretiyle yediler. Özellikle eğitim sisteminde ahlaki ve toplumsal değerlerimize pranga vuran zihniyet gençliği yanlış kanallara sevk ederek ahlaki yapısını dejenere etti.
DEĞERİNİ BİLMELİYİZ
Bugün İmam Hatip Liseleri’nin kalitesi ve başarısı halen istenilen düzeyde olmasa da yarınlarımız adına önemli bir adım. Elbette son yıllarda eğitime yapılan yatırım anlamında tüm liselerimiz önemli bir yol kat etti.
Bizi biz yapan değerlerimizi çocuklarımıza en fazla kazandıran İmam Hatip Liseleri’ne bugün her zamankinden daha çok sahip çıkılmalı.
BAŞARILARI ÖRNEK OLACAK ŞEKİLDE
Türkiye’de ilk 100 bine 5 öğrenciyi yerleştiren ve ilk 33 bine bir öğrenciyi yerleştiren Bulancak İmam Hatip Lisesi’ni ve Kız İmam Hatip Lisesi öğrenci, öğretmen ve idarecilerini canı gönülden tebrik ediyorum.
Yine bu okullarımız yıl içerisinde birçok değişik sosyal ve kültürel projelerle ciddi faaliyetler yapmakta ve ülke ve il genelinde önemli dereceler almaktadır.
Artık İmam Hatip okullarının hiç bir yeri kazanamayan, liselere giriş sınavında iyi bir puan alamayan, sırf okullar kapanmasın diye köylerden öğrenci toplanan bir okul değil, kaliteli ve ideali yüksek olan öğrencilerinde okuyabileceği tescillenmiş oldu.
İmam Hatip Lisesi mezunu olmayan biri olarak söylüyorum ki İmam Hatip bir sevdadır, ayrıcalıktır. Bu anlamda çocuğunu İmam Hatibe gönderen aileleri ve İmam Hatip’te okuyan tüm gençlerimizi takdir ediyorum. Rabbim o günleri gösterirse çocuklarımı İmam Hatip okullarına göndermek boynumuzun borcudur.
Bu arada bildiğim kadarıyla; 1. olan İmam Hatipli kardeşimiz Saliha, hukukçu olmak istiyor. İmam Hatipli bir avukat, savcı, hakim, doktor, mühendis neden olmasın?
Bu ülkenin, fikri hür, vicdanı hür, ahlaklı, ilkeli ve eğitimli bir nesle ihtiyacı vardır. Aklını kiraya vermeyen, düşünen ve düşündüren zinde bir nesil.

İşte bu nesil İmam-Hatip nesli ile mümkün olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?