İŞKUR FABRİKA GİBİ..

İŞKUR FABRİKA GİBİ..

İŞKUR’un Giresun’da 2.867 işsiz vatandaşı işe  yerleştirildiği açıklandı

Giresun İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı dün yapıldı…  Vali Yardımcısı  Davut SİNANOĞLU   başkanlığında yapılan toplantıda ilin son durumu ele alındı

Toplantıya Belediye Başkan Yardımcısı Osman ÖDEN,  İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim KARACA,  İl Milli Eğitim Müdürü  Ertuğrul TOSUNOĞLU, Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdür V. Adem ÇALIK,  Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa SARI, Ticaret ve Sanayi  Odası Başkan V. Mustafa HALİLBEYOĞLU,   İl Esnaf ve San. O.Bir. Başk. V. Ercan AYHAN, İl Ticaret Müd.  Ali YILDIRIM ve diğer yetkililer katıldı.

Toplantının açılışında Vali Yardımcısı Davut SİNANOĞLU, İl İstidam Kurullarının il düzeyinde; istihdam ve mesleki eğitim politikalarının oluşturulması, istihdamı koruyucu, geliştirici ve işsizliği önleyici tedbirler ile uygulanacak aktif işgücü programlarının belirlenmesi, istihdam etkinliklerinin ve mesleki eğitim uygulamalarının izlenmesi ve değerlendirilmesine yönelik çalışmaları yapmak üzere oluşturulduğunu söyledi

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa SARI tarafından kurula, Kurumun 2022  yılı çalışmaları hakkında  bilgi verdi.

Sarı, “İŞKUR olarak çalışma hayatının kalbinde çok önemli bir sorumluluk üstlendiklerini, iş arayanlar ile işverenleri birbirleriyle buluşturduklarını, İşbaşı Eğitim Programı ve Mesleki Eğitim Kurslarıyla iş kurmakta zorlanan vatandaşlara beceri kazandırdıklarını, istihdamda kalıcı olmalarına katkı sağladıklarını, İş ve Meslek Danışmanlığı  hizmeti ile   iş arayanlara, işverenlere ve meslek seçme aşamasındaki olan öğrencilere danışmanlık yaptıklarını, İşsizlik Sigortası ve Kısa Çalışma Ödeneği gibi kıymetli uygulamalar ile  çalışan vatandaşları  koruduklarını ve iş arama sürecinde olanları desteklediklerini söyledi.

Sarı”Yılın ilk dokuz  aylık dönemi içinde,  Kuruma   13.705 kadın, 14.545 erkek olmak üzere toplam 28.250 iş arayan vatandaşımızın  başvuruda bulunduğu, aynı dönem içinde  kamu sektöründen 34, özel sektörden 4.001 kişi olmak üzere toplam  4.035 kişilik açık iş talebi alındığını,  bu dönem içinde    kamuya 67,  özel sektöre  ait işyerlerine ise 99 Engelli ve 2.768 normal işsiz olmak üzere toplam  2.867 işsiz vatandaşımızın yerleştirildiği, ilk dokuz  aylık dönem içinde istihdama kazandırılan kamu ve özel sektör toplam işçi sayısının  ise 2.934 kişiye ulaştığı, bu dönemde 450 kurs ve program düzenlendiğini, programlara 1.429 kadın ve 826 erkek  olmak üzere toplam 2.255   işsiz vatandaşın katıldığını, MEK kapsamında (İstihdam Garantili) 4  Kurs programı düzenlendiğini, bu programlara 52 kadın, 27 erkek olmak üzere toplam 79 işsiz vatandaşın  katıldığını,  İl genelinde faaliyet gösteren 2+ istihdamlı özel sektöre yönelik işyerlerinde 423 İşbaşı Eğitim Programının açıldığını dile getirdi.

Haber: Hakan Çelebi..

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?