İŞKUR, SAHAYA İNİYOR

İŞKUR, SAHAYA İNİYOR

Müdür Sarı işverenlerin taleplerinin de değerlendirmeye alınacağını söyledi…

İŞKUR İL Müdürü Mustafa Sarı, iş piyasası ile ilgili saha çalışması yapacaklarını söyledi. Göreve geldikten sonra örnek çalışmalara imza atan Sarı işverenlerin taleplerini de değerlendirmeye alacaklarını söyledi.

Sarı, “4904 sayılı İŞKUR kanunu gereğince, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri, illerinin işgücü piyasasını izleme ve değerlendirme sistemini oluşturmak ve gelecek istihdam ve eğitim ihtiyacını belirlemek amacıyla işgücü piyasası araştırmaları yapmakla yükümlüdür.

Bu kapsamda, 2022 yılı İşgücü Piyasa Araştırmasının (İPA) alan çalışması İl Müdürlüğümüzce,  18 Nisan – 27 Mayıs 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Bu yıl da son iki yılda olduğu gibi saha çalışmasında uygulanacak yöntem hem yüz yüze hem de online şeklinde olacaktır. Ancak, geçtiğimiz son iki yılda olduğu gibi özellikle Pandeminin etkisiyle telefon, e-posta gibi iletişim araçlarının daha yoğun kullanılmasından ziyade; ilin işgücü piyasasına etki edecek, daha önce ziyaret edilmemiş ya da edildiyse bile tekrar yüz yüze ziyaret etmenin önemli görüldüğü işyerlerine mutlaka yüz yüze ziyareti yapılacaktır. İşgücü Piyasası Araştırmasının, Kurumumuzca sunulan birçok hizmete girdi sağlayacağı değerlendirilmektedir. Çalışma kapsamında tespit edilen açık işlerin Kuruma kazandırılması ve böylelikle 2022 yılı İl Müdürlüğü hedeflerine ulaşmak için İPA uygulamasının etkinliği belirleyici olacaktır. Ayrıca, araştırma kapsamında tespit edilen açık iş, temininde güçlük çekilen meslekler ile gelecek dönemde ihtiyaç duyulacak mesleklere ilişkin veriler belirlenecek ve Yıllık İşgücü Eğitim Planı hazırlanırken, toplanan bu veriler kullanılacaktır.” dedi.

Sarı şöyle konuştu, “Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından gerçekleştirilecek olan İşgücü Piyasası Araştırması (İPA) ile ilimizde istihdam ve işsizlik sorununun çözümü için işgücünün yapısı ile sektörel bazda ihtiyaçların belirlenmesine yönelik bilgi toplanması ve işgücünün yetiştirilmesine yönelik programların geliştirilmesi hedeflenmektedir.

İl Müdürlüğümüz tarafından yapılacak olan bu çalışma  ile,  işgücü piyasasında mevcut ve gelecek dönemde meydana gelmesi beklenen mesleki değişim ve gelişmeler izlenebilecek, işverenlerimizin ihtiyaç duyduğu meslek ve beceriler tespit edilecektir. Araştırma sadece istatistiki amaçlarla yapılmakta olup, derlenecek bilgiler Giresun. Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü’nce işgücü piyasası taleplerinin belirlenmesinde kullanılacak ve işverenlerimize daha iyi hizmet sunmamızda bize yol gösterecektir. İşverenlerimizin  taleplerinin  doğru olarak tespiti için, araştırma çalışmasında   işverenlerimizin işbirliğine ihtiyaç duymaktayız. Bu amaçla işyerleriniz tarafından doldurulması yasal zorunluluk arz eden, bilgi formlarının doldurtulması amacıyla, il genelinde uzman personellerimizce işyeri ziyaretleri  başlatılmıştır.”

Haber: Osman Yılmaz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?