İşletmeler ve Yönetim Planlaması

İşletmeler ve Yönetim Planlaması

 

Ekonomilerde gözlenen genellikle siyasi istikrarın, yatırımlara olumlu yönde vardığı, dolayısıyla kaynak finanse edilerek, büyümeyi artırabileceği gözlenebilir. Günümüz ekonomik sistem yapıları; özel iş sahalarının, girişim ve yatırımlara yönelik, serbestlik faaliyetinde olduğu söylenebilir. Ekonomik sistemin küresel görünümü; liberal düşüncenin ilk aşamalarına yakın çizgede olmakla birlikte, kamu gücünün etkin olabileceği durumlarına da müdahale yapısını kullanabileceği, söylenebilir. Bu ifadelerle ekonomide görünümün; yenilenen yapıda ekonomilerin; büyüme ve istikrar yanları, sektörlerin yaygın halde genişlemesi ve özel sektörün kamuyla teşviki oluşmasıyla sağlanabileceği kapsam edinilmiş oluyor.  Aynı zamanda; kamunun,  özel yatırım ve teşebbüsleri denetime uygun tutması ile (ekonomi) refahın genişlemesine (bağlayıcı) nitelikte konu teşkil edeceği olur.

***

Özel yatırımlar ve iş sahalarının genişlemesi;  kamuyla ilişkilerin güvene dayanması gibi olumlu adımlar önemli ölçekte ekonomilerde, sonraki gelişimsel düzey aşamalarına vardırabilir. Günümüzde ülkemizin yakinen beklenen ve olası gelişimler devam edeceğe benziyor. Çünkü altyapı, yatırım ve rezerv konularında kaynak dağılımları önem teşkil edebileceği süre ile faydanın ‘marjinal’(ekonominin faktör ölçüsü fonksiyonları-etki-gelişim) sürecine gideceği görülebilir.

***

Teşebbüs yatırımlarının güvenilir olması; işletme ölçeklerinde rekabetin olumlu hal almasına ulaştırır.  Rekabetin büyümesiyle işletmeler kendi önceliğini ortaya çıkarabileceklerini değerleme ederek, yeni ürün piyasaya sunmaya uğraş edinirler. Bu yönle; araştırma geliştirme üzerine çalışmalar daha da önemli görünüp çalışma ve verimlilik üzerine varılmaya konu teşkil eder.

***

İşletme ve yönetim planları açısından; maliyet üzerine değerlemede petrol, avantaj konusu açısından önemli yer tutar. Petrolün ulaşım maliyetine olan fiyat yüklemesi, ürün ve hizmetlerin pazarı açısından gelire negatif yönde etki ediyor. Buna iştirak örneğin; petrol arama, kaynak edinebilme üzerine;  çalışma ve araştırmada ilgi ile olumlu yön alması ile de pozitif yönde değerleme edilirliği olur.  Selam ve Sevgiyle..

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?