İşte ilk üç sıra…

İşte ilk üç sıra…

Fındıkta Randıman Yarışması Açıklandı.

Dünya’da fındık üretiminin yüzde 75’lik oranını elinde bulunduran Türkiye’de ilk defa fındığın randıman yarışması yapıldı. Giresun’da yapılan yarışmaya 52 üretici katıldı.
Tirebolu Ziraat Odasınca düzenlenen “Yılın Randıman Yarışması” kapsamında, hasat yapıp başvuruda bulunan 52 üreticiden alınan numunelik fındıklar çeşitli kurumlardan temsilcilerle oluşan jüri, en iyi randımanlı ürünü tespit etti.
Yarışma sonucuna göre ise 56 randımanla İhsan Yurdakul birinci, 54.96 randımanla Hatice Durkaya ikinci, 54.50 randımanla Niyazi Takır üçüncü oldu.
Yapılan bahçe çalışmaları ile randımanın iyileştiğini ve bu yarışma sayesinde üreticilerin daha çok dikkatli olacağını belirten fındık üreticisi Ahmet Duman,” Randıman gerçekten fındığımızın kalitesi için önemli bir olay. Bu ilk defa olduğu için ilk önce Ziraat Odasına teşekkür ediyorum. Bahçede ki bakımlar, atılan gübre ve diğer yapılan budamalardan sonra ortaya çıkan randıman eskiden yüzde 47- 48 ve 50 gibi olan randımanlar şuan 52- 55 gibi artırımını gördük. İlaçlamanın, bahçeye bakımın gerçekten önemi burada ortaya çıkmış oluyor. Bu konudan dolayı yapılan işlerden memnunuz adaletli ve kaymakam beyin huzurunda yapılan bir randıman alımı. Fındığın kaliteli olması çok önemli ama fiyatta da gerçekten devletin destek vermesini bu konuda bekliyoruz” dedi.

Yarışmanın ev sahipliğini yapan Tirebolu Ziraat Odası Başkanı Erim Yaman mutlu olduklarını ifade ederek, “Bugün ki fındık randıman yarışmamızın amacı bilindiği üzere dünyada fındık üretiminin yüzde 75’ini yapan Türkiye’miz de, Türkiye’de ise Giresun’un kalite fındığının ön planda olduğu ve Giresun’da ise Tirebolu fındığının ön planda olduğunu bilinmekte. Biz bu anlamda Tirebolu Ziraat Odası olarak randıman yarışması yapmak için girişimlerde bulunduk. Bugün yapılan yarışmaya 52 tane üreticimiz katıldı ve bugün 52 tane üreticimizden aldığımız randımanlarla beraber yarışma sonunda birinci olana külleme ile mücadele etmesi için 300 litrelik ilaçlama makinası, ikinci olana 200 litrelik ilaçlama makinası ve üçüncü olana ise 100 litrelik ilaçlama makinası ile tüm katılımcılara da çeşitli hediyeler sunuyoruz. Hem üreticilerin daha kaliteli fındık üretmelerini teşvik etmek istedik bunu için yarışmayı geleneksel hale getirmek istiyoruz her yıl yapmak istiyoruz” şeklinde konuştu.
Şeffaf bir yarışma düzenlediklerini kaydeden Yaman, “Şu an Tirebolu fındığında 55-56 randıman var. Yarışmaya gelen ürünlerin bir ay önce mühürledik ve hangi torba kimin fındığı olduğunu bilinmiyor. Birinciyi belirledikten sonra isim açıklanacak” ifadesini kullandı.
“Tirebolu’nun en önemli geçim kaynağı fındığım kalitesinin ortaya çıkması için yarışma yapıldı”. Diyen ilçe Kaymakamı İsmail Ayhan Tavlı, “ Bu fındığın kalitesi Türkiye de dünyada biliniyor aroması ve randımanı yüksek böyle bir yarışmayla gündeme taşınması Tirebolu’nun fındığının bilinirliğini artıracaktır inşallah. Bundan sonraki yıllarda ilgi ve alakanın artacağını düşünüyoruz mevsim koşullarını küllemeyi de düşünürsek randımanlar ortala üzerinde” diye konuştu.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?