İYİ PARTİ

İYİ PARTİ

İYİ PARTİ Genel Başkanı Meral Akşener hanımefendi partisinin istişare toplantısına katılıyor. Toplantıda bir konuşma yapıyor. Diyor ki; “Kuruluşundan bu güne altı ay geçmesine rağmen Türkiye’de yapılan ilk seçimlerde 5 milyon üzerinde oy alan ilk parti biziz”

Sayın Akşener Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde % 7.3, Milletvekilliği seçimlerinde İYİ PARTİ olarak % 9.9 oy aldı.

Üstelik Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran 95 yıllık CHP ve CHP’lilerin ülke genelindeki tam desteğine rağmen…!

İnternetim çalışmıyor. Google amcama ulaşıp danışamadım. Bazı istatistik yanlışlarım olabilir.

Acaba Demokrat parti kaç yılında kuruldu. Kuruluşundan kaç ay sonra 1946 seçimlerine girdi. Bu seçimde şartlar tamamen aleyhinde olmasına rağmen kaç milyon oy aldı. Bunun Türkiye genelindeki orantısı ne idi.

Gene 1963 yılında kurulan Adalet Partisi; kuruluş tarihinden kaç ay sonra 1963 seçimlerine katıldı. AP ye 1963 genel seçimlerinde Türkiye genelinde kaç milyon kişi oy attı. Atılan bu oyların oranı genelde yüzde kaçtı.

Bir başka parti Anavatan Partisi 1983 yılında kuruluşundan kaç ay sonra ilk genel seçimlere katıldı. Bu seçimde Anavatan Partisi 1980 ihtilalinin kudretli generallerinin engellemelerine karşı yüzde 46 civarında oy almadı mı?

Son olarak 2002 yılında kurulan AKP;2002 yılı sonunda yapılan erken genel seçimlerine kaç ay sonra katılan partisi oldu. Bu seçimde yeni kurulan AKP: DSP ,ANAP, DYP, RP ,MHP gibi her biri dağ gibi ulu partilere rağmen % 36 oy almış mıydı? AKP 2002 de iktidara gelmiş miydi?

DP döneminde doğmamıştım. AP döneminde akıl baliğa ermemiştim. Onları tarih kitaplarından ve halen yaşayanlardan dinleyerek öğreniyorum. Onlar ne anlatırlarsa o kadarını biliyorum.

Ama ANAP ve AKP; hangi şartlarda ve ne gibi güçlüklerle kuruldukları, nasıl mücadele ederek iktidara geldikleri herkesin malumudur.

Gurubunda 6 ay gibi bir sürede partisi 9.9 oy almış bir lideri, Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise% 7.3 de kalmış bir partinin Genel Baskanı’nı; yani İYİ PARTİ’nin istişare toplantısında dinleyen partililer ile; Türkiye genelinde yayın yapan TV’lerde canlı canlı izleyen seçmenlerin gözlerinin içine bakarak saptırma yapan bir lidere inanan var mıdır? Kürsüde konuşan bu başkan hangi mesajı vermek istemiştir. Bu kadar somut örnekler karşısında gerçekten ne derece inandırıcı oldu. Anlayan, “doğrudur” diyen oldu mu?

Hem 24 Haziran Genel Seçimlerindeki başarısızlığın tek nedeni benim diyeceksin. Hem de ; 72 yıllık Türk demokrasi tarihinin en başarılı partisi olduğunuzu savunacaksın…!

Gelecek yılın Mart ayı sonunda mahalli genel seçimler var. Bunca yanıltıcı bilgiyi vermekten hicap duymayan bir partiye kim güvenir, hangi seçmen oy verir. İYİ Parti hangi il, ilçe ve beldede belediye başkanı çıkarabilir. Hangi ilde il genel meclisine üye kazandırabilir…

Her şey apaçık ortada değil mi?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?