İYİ PARTİ’DEN YILIN TRANSFERİ

İYİ PARTİ’DEN YILIN TRANSFERİ

AK Parti’nin en güçlü olduğu dönemde; Bulancak’ta Belediye Başkanlığı seçimlerinde 10 bine yakın oy alarak dikkat çeken Fatma Canik Karaibrahim’in, İyi Parti’ye geçmesi büyük yankı yarattı. Karaibrahim 4 ayrı partiden teklif almasına rağmen İyi Parti’yi seçti.

Bulancak siyasetinin simge isimlerinden Fatma Canik Karaibrahim, İyi Parti ‘ye geçti

Karaibrahim’in üyelik işlemlerinin tamamlandığı ve CHP ile hiçbir resmî bağının kalmadığı öğrenildi

Karaibrahim, CHP’den belediye Başkan adayı olmuş ve 10 bine yakın oy almıştı. Siyasi çevreler Karaibrahim’in transferinin dengeleri ciddi şekilde değiştireceği görüşünde birleşiyor. CHP’ye sitem eden bazı emektar partililer ise “Önseçim yapmadan aday belirlediği sürece CHP büyümez. 16 ilçede Belediye Başkan adayları önceden belirlense hiçbir kişi CHP’yi bırakıp gitmezdi. Üyelerle kurultaya izin verilmediği için Muharrem İnce de ayrıldı. CHP aydın ve sol parti olarak biliniyor ama sağ partiler gibi önseçim yapmıyor. Delegelik sistemi CHP’ye zarar verdi. Önceden üyelerle önseçim olurdu şimdi delegelerle bile önseçim yapılmıyor. Atatürk bu partiyi tepedeki 20 kişinin taht ve koltuk sevdası için kurmadı. Niye Milletvekili, Belediye Başkanları ve Belediye Meclis üyeleri önseçim ile belirlenmiyor. 1980 öncesi CHP’nin bu farkı vardı.  Şimdi her ilde 2-3 kişi kafa kafaya verip aday belirliyor ve güya dava adamı rolü yapılıyorlar. Dava adamlığı üyelerin fikrine saygı duymak olmalıdır. Üyelerin fikrine değer vermektir. Üyeler ve delegeler kimi istiyorsa o kişiler listelerde olmalıdır. Yoksa CHP oyları artmaz. Üyelerle kurultay yapılmadığı için Muharrem İnce parti kurdu. Şimdi Memleket Partisi’nin oyları sonrası CHP çoğu il ve ilçede 40-50 oyla seçim kaybedecek. Üyelerle kurultay olsa Memleket partisi açılmazdı ve CHP alacağı seçimlerde 81 ilde rahat ederdi. Üyelerle kurultayın neyi kötü? Üyeler bizce daha doğru seçer. Fakat bu ülkede partiler üyelerin fikrine hiç itibar etmiyor. Üyeler niye üye edilir kimse çözemiyor. Üyelerin, dernek başkanları kadar siyasete müdahale şansı yoksa, bu nasıl bir demokrasidir” diye konuştular.

 

Abdullah Akdağ gibi emektar kişilerin de CHP’deki bu yapı nedeniyle siyaseti bırakma kararı aldığı öğrenildi. Akdağ yakında konuyla ilgili kamuoyuna açıklama yapacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?