Yıldırım KİREZ
Yıldırım KİREZ
yildirim_kirez@giresungundem.com
KABE  KORUMA DEĞİL İDARECİ İSTİYOR
  • 0
  • 2111
  • 17 Şubat 2021 Çarşamba
  • +
  • -

İ.Ö. 1892 yıllarında Hz. İbrahim ve oğlu İsmail’in ; Kabe’nin temellerini yükselttiklerinden söz eden Kur’an, Kabe’yi insanlar için yeryüzünde  ev  — Yine Halife Ömer zamanında 639’da ilk inşa edilen mescit olarak hayat bulmuştur.
Habeşistan Krallığı’nın Yemen valisi  Ebrehe, 570 yıllarında San’a da muhteşem bir kilise yaptırmıştı. Maksadı,Arapların ziyaretlerini oraya çevirmekti. Bu duruma tepki gösteren bir adam da, gecenin birinde içine pislemişti. Bu hakarete çok öfkelenen ve koyu bir hıristiyan olan Ebrehe, gidip Kabe’yi yıkmaya karar verdi.
Taif şehrine gelince askerlerin bir kısmını Mekke’ye gönderdi. Onlar da Peygamber s.a.v.’in dedesi ve Kureyş’in reisi Abdülmuttalib’in ikiyüzü aşkın devesiyle ahalinin hayvanlarını sürüp götürdüler. Abdulmuttalip gidip develerini isteyince ebrehe
Benden develerin istiyorsun da, Kabe’den hiç söz etmiyorsun. Halbuki ben onu yıkmaya geldim.
– Abdulmuttalip ben develerin sahibiyim. Kâbenin de onu koruyacak sahibi Allah var.diyen abdulmuttalipe develeri geri verilir. Mekke halkının zarar görmemesi için Mekke’yi terketmelerine izin verilir. Ebrehenin derdi halkla değil Kabe’yi yok etmektir.Mekke halkı anlaşma gereği dağlara çekilip neticeyi beklemeye başlar.
Ebrehe ordusu büyük fili önden sürerek Mekke sınırına dayandı. Filler ile Kabe tıkılmak isteniyordu.
–  Mekke’ye girişte  önçü büyük fil direndi, zorlayınca  yere yattı. Onu bir türlü Kâbe cihetine yürütemediler.  (. Kabe’ye olan uzaklık daha sonra mikat sınırları olarak daire ⭕️ şeklinde belirlenerek müslüman olmayanların bu sınırdan içeri girmesi yasaklanmıştır. )  O anda sürü halinde ebabil kuşları Her birinin ağzında ve ayaklarında taşları ordu üzerine mermi gibi boşalttılar. Askerlerin çoğu öldü’Fil Ordusu’ dağılarak Yemen’e geri döndü. Ebrehe de dönüşte öldü. Kâbe ise olduğu gibi kaldı. Kur’an’da Fil Suresi bu olayı anlatır. Kabe bu olayın ardından allah tarafından korunan mabet olması saygınlığını üst seviyeye çıkarmış mikat sınırları içerisine müslüman olmayanlar girememiştir. Osmanlı idaresinde Kabe’ye saygı üst seviyede ilken Mekke , Medine halkının peygamber ,sahabe soyundan diye yük dahi taşıttırılmayarak asker halkın hamallığını yaparak saygıyı en yüksekte tutmasına karşın suutt kabilesinin İngilizler, ile işbirliği yaparak Osmanlı’nın çekilmesi ardından kurdukları sudi Arabistan devleti Caferi mesebine mensup iştihada göre şekillenmesi sunni müslüman Mekke halkının 1979 yılında Kabe’de sabah namazının ardından yaklaşık beş yüz  Sunni  eylemci, daha önce Kabe’nin çeşitli bölümlerine sakladıkları silahları alarak ,giriş kapılarını kapatarak Kabe’yi teslim aldılar.sunnii Eylemcilerin emperyalistlerle işbirliği yapan, petrolü yabancılara peşkeş çeken, İslami hükümleri tam olarak uygulamayan Suudi Krallığı’nın yıkılmasını, yerine İslam devletinin kurulmasını istiyorlardı.
Olay karşısında büyük şaşkınlık yaşayan Suudi hükümeti, ilk birkaç günlük tereddüdün ardından, İşgalin 6. günü  kapıları tutan eylemcilere yoğun ateş açarak , Ardından zırhlı araçlarla Kâbe’nin kapıları kırılarak içeri girildi. Bir yandan da helikopterlerle Kabe’ye indirme yapılarak,Göğüs, göğüse çarpışmaların ardından Suudi kuvvetleri, zemin katı ve üst katları ele geçirdi. Operasyon sırasında zehirli gazlar kullanılarak halkın iradesi bastırılıp İngiliz askerleri ile birlikte mikat sınırları aşılıp Kabe kana boyanmıştır.
Ne sudiarabistan islam,Ne Kürt islam, Ne Arap, ne Hindu,Ne Mısırlı, Ne Filistinli,Ne Farslar islam demektir.islam sadece Allah’ın emri islam demektir.islam kavimler,ırklar,uluslar üstüdür.islamı bir türlü yenemediğimiz egonuza,ırkçılığınıza malzeme yapmaktan vazgeçin.! Allah’ın emrini uygulayan idarecilerin  Allah’ın mülkünü idare etmesi gerekmektedir. Bunu görün , göremeseniz o kendini size gösterecektir.
Mekke , Medine’nin İdaresi tarafsız, yansız eşit ilkeler etrafında  tüm müslüman aleminin katılacağı  konsey idaresinde hacılara hizmet verecek durumda bir idare şekli oluşturulmalıdır. Fiil ayetinde  belirtildiği üzere Kabe’nin sahibi allah olduğuna göre Allah’ın emirlerine uyan müminler tarafından hizmetkarlığı yapılmalıdır. Yaada ebrehe sonunun sudi idarecilere de olması için tüm islam alemi evine sahip çıkıp, zalimi cezalandırması için Allah’a yalvarmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM