KADIN CİNAYETLERİ NE ZAMAN DURACAK?

KADIN CİNAYETLERİ NE ZAMAN DURACAK?

Giresun Barosu Başkanı avukat Soner Karademir, kadınlara yapılan saldırıları kınadı.
Karademir”Kırıkkale’de eski eşi tarafından çocuğunun gözü önünde bıçaklı saldırıya uğrayarak hayatını kaybeden Emine Bulut’a ve Konyada Tuba Erkol’a yönelik bu melun saldırıları nefretle kınıyor, kadın cinayetlerinin, kadına yönelik şiddetin son bulması dileğiyle tüm ülkemize başsağlığı diliyoruz.
Kırıkkale’de yaşanan kan donduran olayda Emine Bulut, 4 yıl önce boşandığı eşi tarafından defalarca kez bıçaklanırken ne yazık ki kameralara ve sosyal medyaya yansıyan olay anında yanındaki 10 yaşındaki kızı F.B.B’nin “ANNE LÜTFEN ÖLME “diye haykırışı hepimizin yüreğini parçaladı.
Bu olaydan sonra Konyada da Tuba Erkol, eşi tarafından 20 yerinden bıçaklanarak öldürüldü. Kızının ise “BEN ANNEMSİZ UYUYAMAM Kİ “sözleri vicdanlarımızı sızlattı”dedi.
Karademir şöyle konuştu: “Dünya üzerindeki hiç bir kelime ve anlatım ile bu vahşetleri ve yaşanan acıyı tarif etmemiz; geride bıraktıkları evlatlarının psikolojisini, yaşadıkları travmalarını tam olarak anlayabilmemiz mümkün değildir.
Yaşanan bu elim olaylarda kurbanlar sadece kaybettiğimiz kadınlarımız da değil; olaylardaki çocuklarımız da bu vahşetlerin kurbanları olmuştur.
Bizler yıllardır bu suçlara karşı yasalarımızda öngörülen cezalar azmıydı çokmuydu diye tartışadururken asıl yapmamız gerekenin bir suç işlendikten sonra verilecek cezanın miktarı değil; suçun önlenmesi olduğunu ne yazık ki hep gözardı ettik.
Geldiğimiz noktada Kadınlarımız insanlığımızdan utandıran vahşetlerin cinayetlerin ortasında tüm insanlığımızın ayıbı olarak durmaktadır. Bu ayıbı ortadan kaldırmak için ise; fayda sağlamayan, şekli, insanın doğasına da uymayan göstermelik düzenlemeler ve önlemler yerine çözüm odaklı, suçu önlemeye yönelik samimi tedbirler almanın gerekliliği vicdanları dağlayan örneklerle her gün karşımıza çıkmakta olup yasa düzenleyicilerin içinde bulunduğumuz acı tabloyu görme vakti çoktan gelmiş ve geçmiştir.
Giresun Barosu olarak bu konuda sorumluluğu olan tüm yetkilileri ve yasa düzenleyicileri göreve davet ediyor; yaşanan bu vahşetlerin son bulması için bundan önce olduğu gibi bundan sonra da üzerimize düşen vazifeyi yapacağımızı; yaşanan son olaylarda da hukuki sürecin takipçisi olacağımızı; kadınlarımızın, geleceğimiz çocuklarımızın her daim yanlarında olduğumuzu Kamuoyuna Saygıyla Bildiririz”.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?