KADINLAR İÇİN KURAN OKUMA YARIŞMASI

KADINLAR İÇİN KURAN OKUMA YARIŞMASI

Ramazan ayının birinci akşamından başlayarak TRT 1 ekranında Türkiye çapında” Kuran Okuma Yarışması” yapılıyor. Yarışanların hepsi erkek. Onlara puan veren jüri üyeleri Mehmet Ali Sarı, Osman Eğin, Halil Necipoğlu da erkek. Stüdyoda jüri arkasındaki oturan misafir seyircilerden oylama yapan kurulun ise yarıdan fazlası kadın.

Bu yarış Kadir Gecesine kadar sürecekmiş. Orada Türkiye birincisi seçilecek, derece alanlara ödül verilecekmiş.

Her akşam saat 23.30 ile saat 1.30 kadar süren Kuran tilavetini baştan beri izliyorum. Yarışmanın konusunda uzmanlaşmış jüriden öğrendiğimize göre Kuran tilavetinde biri İstanbul, diğeri Kahire ağzı olmak üzere iki adet Kuran okuma tarzı varmış.Okuyan hatip ve hafızların puanları bu tarzlar üzerinden taktir ediliyor.

Türkiye’de Kuran okuyan ve Kuranla ilgilenen kesim sadece erkekler olsa bu yarışma doğru planlanmış derim.Ama köylerde ve kent merkezlerinde,gerek açılan Kuran Kurslarına giden,ve gerekse devamlı Kuran okuyan okurun en az yüzde sekseni kadınlar.Ben İmam Hatip Okulları hariç bir sınıf dolusu erkeğin Kuran kursuna gittiğini,veya Kuran okumaya çalıştığını görmedim,duymadım.

Kuranı Kerimde Allah insanlara ayetlerin başında”Ey iman edenler” diye sesleniyor. Gene bir ayette; “Allah’ın adıyla oku” diyor.  Yani Allah kullarına devamlı okuyun emrini veriyor.Gene Allah oku emrini verirken erkek ve kadın ayırımı yapmıyor.Kuranın bütününde ayırım yapmadan emirlerin tüm inananlara iletmesine dikkat ediyor.

Siz Türkiye genelinde “Kuran Okuma Yarışması ” yapıyorsunuz. Ama erkek kadın ayırımı yapıyorsunuz. 27 gün sürecek yarışmaya okuyucu olarak bir tane olsun kadın yarışması çıkarmıyorsunuz. Tahminim kadın sesi haram diye düşünmüş olmalısınız. Hâlbuki kadın şarkıcıları dinlerken aklınıza haram gelmiyor, belki de bu seslerden haz bile duyuyorsunuz.

İnanmış Türk insanını içinde sırf kadın diye nice güzel Kuran okuyan seslerin çıkacağına, onların duygusal ve hisli seslerinin yarışlara renk katacağına; belki de onların içinden birinin yarışı kazanacağına gönlünüz elvermiyor.

Kuran tilavetinde sayı üstünlüğü kadın okuyucularda olduğu halde, mevcut jüride bir adet bayan bulundurmayı bile düşünmemişler.

Okumanın kadını erkeği olmaz. Kuran sizlerin yaptığı bu mesnetsiz ayırımı yapmıyor.

Öyle veya böyle Ramazan ayı bitmek üzere. Gelecek Ramazanlarda bu yarışlar devam edecekse; yarışmalara kadın hafızlar da dahil edilsin.Veya kadınlar içinde Kuran Okuma Yarışması düzenlensin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?