KALE, FESTİVALLER, TABELALAR VE FINDIK 

KALE, FESTİVALLER, TABELALAR VE FINDIK 

TURİST BEKLEMEZ

Karadeniz’de güzide turizm yerlerinden birisi olan Giresun Kalesi ne yazık ki turizm görevinin gerisinde kalıyor..Gelen turlar kaleye otobüs çıkarmakta zorlanıyor. Çıkanlarda sağa-sola bakıp kaleden ayrılıyor. KALE esnafına beş kuruş faydaları yok..Bu durum hem Giresunlu’nun hem de Giresun esnafının gözünden kaçmıyor. Turizm kenti olmaya aday Giresun’da bu durum böyle gidemez..Ya kaleyi tur otobüslerine kapatacaksın..Ya da gelen misafirlere hizmet edecek tesis çeşitliliğini artıracaksın..Kaleyi cazibe merkezi haline getiremezsen; Giresun’a turist de gelmez. Gelen de beklemez.. Turizm zaten beklemez..Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun birini de Giresun’da olması lazım..Trabzon’a bağlı kalmak, Giresun’un turizm gelişimini de engelliyor..Bu engeli herkes görüyor..Eli-kolu bağlı izliyor. .İşte Zeytinlik Mah.evlerinin hali..

FESTİVALLER

Giresun sahillerinde, yaylalarında festivaller, şenlikler, müzik etkinlikleri yapılıyor..Eğlence türü etkinliklerde parsayı Giresun dışı sanatçılar götürüyor..Giresun’u yıllardır sırtında taşıyan sanatçılarımızda bu sanatçılara dolgu malzemesi yapılıyor..Giresun kültüründen yoksun bu sanatçıları devlet resmi protokolu gibi  karşılayıp, gönderenler de var..İşin garibi, bu etkinlikler için görev verilen Giresunlu koordinatörler,  gelecek yıllarda daha fazla ulusal sanatçı getireceklerini müjdesini de bugünden veriyor..Hatta bu durumu destekleyen Giresunlu sanatçılar da var…İşte size Giresun’dan neden ulusal sanatçı çıkmıyor sorununun cevabı..Kendilerini yetiştirmiyorlar..Kendilerinden bir karış yukarıdaki sanatçıların altında üvertür olmayı istiyorlar..Ne diyelim başka?

 FINDIK

Fındık Giresun’un tek geçim kaynağı. Görünen o ki; fındık piyasasında işler pek iç açıcı değil..Rekolteyi bilen yok..Fiyat ne olacak? Üretici bihaber..Ülkemize 2 milyon Dolar para getiren endüstri bitkisi fındık, eskisi kadar konuşulmuyor..13 il fındıktan önemli gelir elde ediyor, Hayvancılık Gıda ve Tarım Bakanlarından başka fındığı ele alan yok..Son fındık toplantısı yapan Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba’ya teşekkür ederiz..Masaya yatıran yok! Halbuki fındık her yıl gündemde. Üreticini yüzünü güldürecek bir beklenti ortada yok..*Sabredenler üretici..*Ürününün değerini alamayan üretici..*Kaderine razı olan üretici..*Hayalle yaşayanlar yine  üretici..*Fındık yandı zarar..*Fındık haşlandı zarar..*Fındık dondu zarar..*Hep üreticiye zarar…Radikal kararlar bekleniyor..Giresun Milletvelillerinden Sn.Nurettin Canikli ova ilçesi evladı..Fındıktan geçimini sağlayan çevresinde yok…Sn.Sabri Öztürk yayla köyleri evladı….Oda fındığa uzak..Sn.Cemal Öztürk, en çok fındığı tanıyan biri olduğu halde, o da suskun.. Fındıkla ilgili görüş ve düşüncelerini saklı tutmalarıda ayrı bir konu ..İllaki fındıkla ilgili görüş ve düşünceleri var..Milletvekilerimizden  beklenen kendi ürünleri ve geçim kaynakları gibi Giresun adına sahip çıkmalarıdır..Yurdumuzda tüm fındık üreticileri; fındık adına alınacak  radikal kararların gerektiğini  öncü olarak, Fındığın Başkenti Giresun Milletvekillerinden bekliyor..Sn.Bülent Yener Bektaşoğlu ile Giresun Ziraat Odası Başkanı Sn.Nurittin Karan,  her platformda her ne kadar “fındık” desede yeterli olmuyor..

TABELALAR

Samsun-Giresun arasına Giresun uzaklığını gösteren tabela dikildi..3 gün sonra sökülüp atıldı..Giresun Sivil Toplum Federasyonu Beykoz’da elde ettiği araziye “GİRESUN PARKI” dedi. Tabelasını  astı..10 gün sonra tabelayı söküp attılar..Tabelalardan kimlerin neden  rahatsız olup , böyle davrandıkları öğrenilemedi…Bir açıklama da gelmedi.. Bu duruma isyan eden edene..Her iki tabelada da emekleri olan Federasyon Teşkilat Başkanı Sn.Abdullah Akgün, bu olanları içine sindiremiyor.. Giresunlular şaşkın..Abdullah Akgün bir başka şaşkın..Her tabela dikiminde emeği var..Maddi katkısı var..Zaman kaybı var..

AKGÜN; “İçimizdeki çapsızlardan şüpheliyim..Ne diyeyim başka..Dikili tabelanın kime zararı var? 50 kere sökseler de 50 kere o tabelalar dikilecek..Bugün yola çıkıyorum..Terme ikizce’de sökülen yabeyayı dikmeye gidiyorum..Öncesine de sonrasına da bakacağız” açıklaması yaptı..

Fotolar: Süleyman Potur-Giresun

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?