Kale Mahallesi İçin Devrim Gibi Adım

Kale Mahallesi İçin Devrim Gibi Adım

Şenlikoğlu,projenin detaylarını anlattı ve “Giresun Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz tarafından yapılacak olan Kentsel Dönüşüm Projesiyle şehrimiz bambaşka bir görüntüye sahip olacak”dedi

 

AK Parti Giresun İl Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Kale Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Kale Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin Bakanlar Kurulu’nun kararına istinaden 28 bin 809 sayılı Resmi Gazete’de yayınlandığını hatırlatan Şenlikoğlu “Kale Mahallesi sınırları içerisinde bulunan 36 bin 100 metrekarelik alan riskli alan olarak ilan edilmiş. Söz konusu alan ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrollüğünde jeolojik-jeoteknik etüt çalışması yapıldı. 31.03.2017 tarihinde Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü tarafından onaylandı. Giresun’umuzu yeni bir vizyona ve hemşerilerimizi daha modern konutlara kavuşturacak, ilimiz adına AK Parti hükümetimizce uygulamaya konulan büyük projelerimizden biri olan Kentsel Dönüşüm Projesi’nin ihale sürecinin başlamasının mutluluğunu yaşamaktayız” ifadelerini kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 7162 sayılı yazısı doğrultusunda ihale yetkisinin Giresun Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne verildiğinin de altını çizen Şenlikoğlu “Hak Sahipliği Tespiti ve Gayrimenkul Değerleme Çalışmalarının Hazırlanması, İmar Planlarının Hazırlanması, Kentsel Tasarım Projesinin Hazırlanması, Matematiksel ve Finansal Modelin Oluşturulması, Hak Sahipleri ile Uzlaşma Süreci olmak üzere toplam 5 iş kalemi için ihale hazırlıkları başlatılmıştır“ dedi.

Hazırlanan yaklaşık maliyet çalışması sonucunda ihale ödeneğinin Giresun Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gönderildiğini kaydeden Şenlikoğlu, “Alanda bulunan hak sahiplerine 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamında kira yardımı veya kredi desteği verilecektir. Kentsel Tasarım Projesi aşamasında yeni yapılacak olan konut ve diğer binaların çalışma alanı içindeki tescilli Bölge olan eski Zeytinlik Mahallesindeki konutların geleneksel plan tiplerine, yöresel mimariye uygun olacak şekilde ve yine bölgenin mevcut yapı dokusuna uygun taş ve ahşap malzemeler kullanılarak yapılması planlanmaktadır. Giresun Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz tarafından yapılacak olan Kentsel Dönüşüm Projesiyle şehrimiz bambaşka bir görüntüye sahip olacak. Bugün sokaklarımızda yangın çıksa çarpık kentleşmenin getirdiği sorunlar sebebiyle müdahalede çeşitli güçlüklerle karşılaşılmakta. Bu ve benzeri sorunlar sebebiyle sokaklarımızın yeniden rehabilite edilmesi gerekmektedir. Bu noktada da Kentsel Dönüşüm Projesi ile hem şehrimizin güzelleşmesi, hem de sağlıklı yapılaşma sağlanacak. Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında isteyen vatandaşımıza yeni üretilecek konutlardan yeni konut, isteyen vatandaşımızın da hakları satın alınacak. Şimdiden ilimize ve hemşerilerimize hayırlı olsun’’ şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?