KARA, SAHTE ÜRÜNLERE KARŞI SAVAŞ AÇTI

KARA, SAHTE ÜRÜNLERE KARŞI SAVAŞ AÇTI

GSOB Başkanı Ali Kara,sahte ürünlere karşı dikkatli olmaya çağırdı.
Kara ”Günümüzde ülkemizde en büyük tehlike gıda sektöründe yaşanmakta olup taklit ve sahte ürün üretenler temsil ettiğimiz Esnaf camiasına verdiği tahribatla-rın yanında sahteciliğin Türk ekono-misine zararları hızla büyümekte, salgın hastalıkları ve ölümleri de beraberinde getirmektedir.
Bu gün tüketime sunulan etten, zeytinyağından, süt ürünlerinden, pirinçten, tavuk etine, bala ve çaya neredeyse her gıda maddesinin sahteciliği vardır. Halkımızın sağlığını tehdit eden özellikle hamile, çocuk ve yaşlılarda ölümlere yol açan gıda terörü ile ilgili kamu kurumlarımızın çalışmalarından kesin sonuç alabilmesi için Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak sorumluluğumuzu halkımızla paylaşmak zarureti hasıl olmuştur.”dedi
Kara şöyle konuştu: “Piyasalarda en büyük tehlike et ve süt ürünlerinde yaşanmakta, bu ülkede beraber yaşamımızı sürdürdüğümüz bazı insanlar esnaflık adı altında sahtecilikle haksız kazanç elde edebilmek için kanunların boşluklarından yararlanıp korkunç vurgunlar yapılmakta halkımızın sağlığı ile oynanmakta olup maalesef kanunlarımızın yeterince caydırıcı olmamasından kazandıklarının milyarda biri olan cezaları ödeyip aynen yüzsüzlüklerine devam etmektedirler.
Bazı örnekler vermemiz gerekirse bu yüzsüzler hayvanların kemiklerini, zarlarını, tavukların derilerini, bağırsaklarını ve dinimizce yenilmeyen hayvanları tedarik ederek mekanik kıyma haline getirip ucuzluk adı altında çöpe atılması gereken atıkları satarak halka yediriyorlar. Kullanım süresi dolan gıda maddelerini çok ucuza toplayıp yeniden ambalaj değişikliği ile piyasaya sürüyor, yoğurttan, zeytinyağından, peynirine, balından, çayına, pul biberine kadar sahteliklerine aralıksız devam ediyorlar. Verdikleri ceza kazandıklarının karşısında devede kulak olduğundan sahtekarlıklarına fütursuzca devam ediyor ve bu sahte ürünler marketlerde ve pazarlarda halen müdahalesiz satılıyor. Kamunun ve halkımızın işbirliği ile gıda güvenliğinin sağlanması ve gıdalarda taklit ve tahşişin önlenmesi bulaşıcı hastalıklardan korunma ile kişilerin sağlığı ve tüketici menfaatlerinin korunması sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacı ile dürüst ve namuslu iş yapan esnaflarımız ve halkımız adına meclisten çıkarılacak bir kanunla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımın tüm aşamaları titizlikle kontrol altına alınmalı caydırıcı ve ağır cezaların uygulanması bu gıda tetöristlerinin teşhir edilmelerinin yanında bir daha tekerrürü yaşanmaması ve teşvikin önlenmesi adına ticaretten men edilip birinci ve ikinci derece yakınlarının kamu görevlerinden yasaklanmaları sağlanmalıdır.
Bunların tespiti için halkımızın yardımı zorunlu olup olmalı fahri deneticiler oluşturularak kamu görevlilerine yardımcı olmalı vatandaşlarımız bu durumlarda cesaretlendirilmelidir. Tarım İl Müdürlükleri, Ticaret İl Müdürlükleri ve esnaf teşkilatlarına şikayette bulunarak bu yüzsüzlere fırsat tanımamalıyız. Dürüst ticaret yapan insanların bu tür fırsatçılardan ayrıştırılarak bu gıda teröristlerini toplumda dışlamalıyız ki bu ülkeyi bu tür hainlerden temizleyelim. “

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?