Kara’dan, Belirsizlik Ortamına Tepki

Kara’dan, Belirsizlik Ortamına Tepki

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Giresun sahil kolda 2018 yılı fındık hasadının yarım resmen başlayacağını belirterek, üretici hasat için bahçede ancak halen ne fiyat, nede rekolte açıklanmış değil, rekolte ve fiyat üretici pazara fındık indirmeden açıklanmalıdır. Aksi takdirde, fındık fiyatı tekelcilerin istediği rakamdan oluşacaktır” dedi.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan’dan Orman ve Tarım Bakanlığı ile Toprak Mahsulleri Ofisi’ne acil fındık çağrısı.

Karan yaptığı açıklamada, fındıkta her sezon olduğu gibi bu sezonda bir belirsizlik söz konusu olduğunu, bu belirsizliğin bir an önce giderilerek, üretici lehine, söz ve vaatten öte somut adımlar atılması gerektiğini belirtti. Giresun’da 2018 yılı fındık hasadının sahil kolda yarın resmen başlayacağını hatırlatan Karan, üreticinin kulağının piyasada olmaya devam edeceği belirtilen Toprak Mahsulleri Ofisi’nde olduğunu ifade etti.

TMO tarafından alım kampanyası ve fiyatın acilen açıklanması gerektiğini vurgulayan Karan,

“Fındık üreticisi hasat içi bahçede, ancak ne 2018 yılı rekoltesi açıklanmış durumda nede alım fiyatı. Orman ve Tarım Bakanlığı bir an önce 2018 yılı fındık rekoltesi ve TMO’nun alım kampanyası ile fiyatını açıklamalıdır. Halen rekoltenin açıklanmaması spekülasyonlara yol açmaktadır. Alıcıda, satıcıda ne kaç ton fındık olduğunu bilmelidir. Kulaktan dolma rekolte rakamları ile piyasa sulandırılmalıdır. Rekoltenin muallakta bırakılması ne alıcının işine ne de satıcının işine yarar. Öte yandan eğer gerçekten TMO piyasada olmaya devam ederek, üreticinin hakkını korumaya devam edecekse alım şartlarını ve fiyatını bir an önce belirleyerek kamuoyuyla paylaşmalıdır. 10-15 güne kadar pazara fındık inmeye başlayacaktır. Eğer bir hafta 10 gün içerisinde TMO fiyat açıklamaz işi sürüncemede bırakmaya devam ederse üretici ne yazık ki ürününü, fındığın ağa babaları tarafından belirlenecek olan fiyattan satmaya mecbur kalacaktır. TMO tarafından açıklanacak olan fiyat serbest piyasada da bir taban fiyat oluşmasına katkı sağlayacaktır. Fındıkta ürünün yüzde 30’nun Ağustos ayında pazara indiğini göz önünde bulunduracak olursak, geç açıklanacak olan bir fiyat üreticinin karına değil, zararına olur. Bir an önce iş işten geçmeden, üretici fındığını harmana dökmeden TMO’dan açıklama bekliyoruz” dedi.

Karan, siyasilerden ise söz ve vaat yerine somut açıklamalar beklediklerini sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?