KARA’DAN DERELİ YOLU İÇİN TARİHİ ÇAĞRI

KARA’DAN DERELİ YOLU İÇİN TARİHİ ÇAĞRI

GESOB Başkanı Ali Kara,Dereli Yolu ile ilgili sürecin yanlış anlaşıldığını açıkladı.Kara”Giresun İlimizin gelişmesine önemli katkılar sunacak olan mega projelerden Erzincan-Gümüşhane-Tirebolu tren yolu Giresun şehir merkezi, Güney çevre yolu ilimiz için hayati önem arz etmekte ve bu yönde çalışmalarımızı yılmadan sürdürmekteyiz.
Şu an Milletvekillerimizce, Cumhurbaşkanımıza intikal ettirilen yıllardır bitirilemeyen mevcut iyileştirme projesi ile bitirilse dahi ilimize çevre illerdeki duble yollar nedeniyle fazla bir ticari getirisi olmayacak olan Giresun-Şebinkarahisar-Su Şehir yolu ile ilgili Giresun ekonomisine çok önemli ivme kazandıracak önerilerimizin değerlendirilmesi acısından kamu oyu ile paylaşma zarafeti hasıl olmuştur.”dedi
Kara şöyle konuştu:“Konu ile ilgili görüşlerimiz ne iktidarı eleştirme ne de muhalefette şirin görünme amaçlı değil taleplerimizin ilimiz adına olumlu sonuçlanması ve ilin menfaatleri adına sahiplenmesi ile bu yolun il ekonomisine katkı sunmasını hedeflemekteyiz.
Bugün Karadeniz kıyı şeridinden içi kısımlara bağlanan ve programlanan bütün yollar bölünmüş yola dönüştürülürken bölünmüş olmayan tek yol vardır oda bildiğiniz üzere Giresun-Dereli-Şebinkarahisar Su Şehri yoludur. Üstelik 865 nolu devlet yolu olan bu yolun devamı niteliğindeki su şehri zara yolu gemin deresinin mecrası değiştirilerek bölünmüş yol olmuştur. Bunun yanında bölgemizde cankuran tüneli ile Hopa –Artvin yolu –ovit, kırık ve dallı kavak tünelleri ile Rize-İspir-Erzurum yolu, Zigana ve Kop tünelleri ve 7 km’lik Gümüşhane Çevre yolu, Gümüşhane Kelkit, Erzincan yolu, Mesudiye Koyilhisar yolu ve Ünye Niksar Tokat yolu bölünmüş yol programında olup bunlara batı Karadenizdeki bölünmüş yollar dahil değildir.
Bugün gündemimizin konusu olan Giresun –Su Şehri yolunun başlangıcında 6 km si hariç bölünmüş yol programında olmayıp iyileştirme projesi olup tüneller tek tüptür. Köprü ve viyadükler gidiş –geliş olarak yapılmakta sadece Eğribel tüneli çift tüptür.
Bu yol günümüzde ilçelerimizin grup köylere yapılan mevcut yolları genişletme programından farklı olmayan bir ara yol şeklidir ve mevcut yapılan yol Giresun ekonomisine beklenen katkıyı sunması ve beklentiye cevap vermesi mümkün olmadığı gibi komşu illerin yolları ile ticari rekabet imkanı bulunmamaktadır. Ulaştırma Bakanlığının resmi sitesinde yer alan karayolu bölünmüş yol olarak gösterilmekte ve 13.kuzey-güney aksında yer almakta olup ancak yapılan uygulama ve mevcut çalışma bunun tam tersi şeklinde devam etmektedir.
Sonuç olarak, ilimizin kalkınması, gelişmesi ve bölgesel rekabet gücü açısından bu yolun bölünmüş yol programına alınması için hemen çalışmalara başlanması yapımın gerçekleşmesi halinde Karadenizin Akdenize ulaşımında mesafenin kısalacağı, ulaşımın kolaylaşacağı, yakıt sarfiyatlarının önemli derecede azalacağı, Giresun Limanının işleme kapasitesinin yükseleceği ve bölgede tercih edilen en güvenli yol olacağı için tercih edilen bir güzergah olacağı herkes tarafından kabul edilmektedir. Bu nedenle bu yol Giresun ekonomisi için hayati öneme haiz olup sadece siyasilere bırakılmayacak bir konudur. Ortak sorumlulukla Giresun’luluk şuuru ile İkdidarı, Milletvekilleri, Muhalefeti ile konunun Cumhurbaşkanımıza arz edilerek Giresun-Dereli-Şebinkarahisar–Su Şehri bölünmüş yol programına aldırılıp Giresun’u hep beraber ticari yola kavuşturalım.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?