Karan, Canikli İçin Neler Söyledi?

Karan, Canikli İçin Neler Söyledi?

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, devlet politikası olan fındıkta lisanslı depoculuğa destek açıklamasında bulunarak, üretici dışında hiç kimsenin bu sistemden faydalandırılmaması gerektiğini ifade etti. Karan, Ordu, Giresun ve Trabzon ziyaretlerinde fındık üreticisi lehine olumlu açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ise üreticiler adına teşekkür etti.

 

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındıkta lisanslı depoculuğunun emanet ve stokçuluğun önüne geçeceğini bildirdi. Karan yaptığı açıklamada, devlet politikası olan lisanslı depoculuğunu tam destek olduklarını belirtti.

Her sezon fındık fiyatlarını olumsuz yönde etkileyen emanet ve stokçuluğu önüne geçmesi hedeflenen lisanslı depoculuktaki tehlikeye dikkat çeken Karan, lisanslı depoculuk sisteminden sadece ve sadece üreticilerin faydalanması gerektiğinin altını çizdi.

Fındık ticareti yapanların da lisanlı depoculuktan faydalanması için girişimlerde bulunulduğu yönünde duyumlar aldıklarını aktaran Karan, “ilki Giresun’da 17 bin ton kapasiteli olarak kurulan lisanslı depoculuk, önümüzdeki süreçte devlet politikası olarak devam edecek. Sektör tarafından olumlu şekilde karşılanan ve üreticinin menfaatine olacak olan lisanslı depoculuğu ziraat odası olarak bizde sonuna kadar destekliyoruz. Ancak sistem daha tam olarak faaliyete geçmeden birilerinin, durumdan kendilerine vazife çıkarmaya çalıştığını üzüntüyle duymaktayız. Duyumlarımıza göre, fındık ticareti yapanlarında lisanslı depoculuk sisteminden faydalana bilmek için girişimlerde bulunarak, siyasilere baskı yaptığı belirtilmektedir. Böyle bir şeyin gerçekleşmesi durumunda, lisanslı depoculuk amacı dışına çıkarak, üreticiden çok tüccara hizmet edecektir. Giresun Ziraat Odası olarak şimdiden uyarıyoruz; lisanslı depoculuktan sadece ve sadece üretici faydalanmalıdır, fındık ticareti yapanlar kesinlikle bu sisteme dahil edilmelidir. Dahil edilirse şu anki mevcut sistemden hiçbir farkı kalmayacaktır. Fındık ticareti yapanlar, üreticiden aldığı emanet fındığı, lisanlı depoda depolayarak, devlet eliyle stok yapacaktır” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?