Karan: “Öztürk’ün ihracatçıların konuğu olarak poz vermesi düşündürücüdür”

Karan: “Öztürk’ün ihracatçıların konuğu olarak poz vermesi düşündürücüdür”

Karan, “…Bir Giresun milletvekilinin Amerika’nın San Diego şehrinde gerçekleşen 35. Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Kongresi’nde ihracatçıların baş konuğu olarak poz vermesinin manidar ve düşündürücü olduğunu kaydetti.

Karan, “Bu karenin takdirini seçmen ve üreticilerimize bırakıyoruz” dedi.

 

Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karan, AKP Giresun milletvekili Cemal Öztürk’ün, ABD’de katıldığı bir toplantı ile ilgili manalı ifadeler kullandı.Konuyla ilgili yerel basına bir basın açıklaması ile Öztürk’ün o toplantıda çektirdiği resim karesini gönderen Karan bir Giresunlu milletvekilinin ihracatçıların baş konuğu olarak poz vermesinin manidar ve düşündürücü olduğunu kaydetti

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurttin Karan, bazı kesimlerinin kamuoyuna şirin gözükerek, fındıkta bir tekelleşme ve istikrar sorunu yokmuş gibi iyimser bir hava oluşturmaya çalıştığını savundu.

Dünya fındığının en büyük alıcısı durumundaki Fererero Grubu yetkilileri tarafından, “35 bin üreticiye ulaşarak, verimin yüzde 30 oranında artmasını sağladık” yönündeki açıklamasını değerlendiren Karan, “Yüzde 30 verim artışı sağladığınızı iddia ettiğiniz, örnek bahçelerinize gidin bir bakın, küllenme hastalığı had safhada, Amerika’da açıkladığınız rekolte o bahçelerde var mı? bakımlı bahçenizin sıradan bir bahçeden bir farkı var mı? şapka, bloknot, kalem, makas dağıtmakla üretici eğitilmiyor, üretici hiçbir zaman kaybetmez kaybeden yine üreticinin alın terini yok sayanlardır” dedi.

REKOLTENİZİN ARKASINDA DURUN

Karan, Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Edip Sevinç ile İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Haydar Gören’in eski sezondan yeni sezona devredecek olan fındık miktarıyla ilgili çelişkili açıklamalarda bulunduğunu ifade etti. Edip Sevinç’in 150 bin ton, Ali Haydar Gören’in ise 100 bin ton fındıktan bahsettiğini belirten Karan, bu miktarlar spekülatif ve gerçek dışı beyanlardır, üreticinin elinde fındık olduğu doğrudur ama iddia edildiği gibi 100-150 bin ton değildir. Bize göre de, 70-80 bin tondur. Yani dile getiren her rakam afaki ve spekülatiftir” dedi.

İhracatçıların Amerika’nın San Diego şehrinde gerçekleşen 35. Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Kongresi’nde açıkladığı 2016 yılı tahmini fındık rekoltesinin arkasında durmaya davet eden Karan şunları kaydetti;

“Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Edip Sevinç’in Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılacak olan rekolte çalışmasında, “bizlerde bulunup, rekolte tahminlerinin reel yapılıp yapılmadığının gözlemcisi olacağız” açıklaması masa başında ve gerçekten uzak yapılan rekolte çalışmasını net bir şekilde gözler önüne sermektedir. Biz en başından beri fındık rekoltesi tek elden açıklansın, spekülatif rakamlar havada uçuşmasın derken işte tamda bundan bahsediyorduk. Ama gelinen noktada, daha rekolte çalışması için bahçeye ayak basılmadan ihracatçılar, bizim fındığımızın miktarını ABD de açıkladı. Şimdide rekolte çalışması öncesi bakanlığı zan altında bırakacak ifadeler kullanmaktalar. Siz önce açıkladığınız rekoltenin arkasında durun, sonra bakanlığın çalışmasını irdelersiniz.”

GİRESUN MİLLETVEKİLİ İHRACATÇILARIN BAŞ KONUĞU

Karan, yaptığı açıklamalarla üreticileri ziraat odalarına yönlendiren bir Giresun milletvekilinin Amerika’nın San Diego şehrinde gerçekleşen 35. Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Kongresi’nde ihracatçıların baş konuğu olarak poz vermesinin manidar ve düşündürücü olduğunu kaydetti. Karan, “Bu karenin taktirini seçmen ve üreticilerimize bırakıyoruz” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?