Karan Ve Yaman’dan, Ticaret Borsası’na Sert Tepki

Karan Ve Yaman’dan, Ticaret Borsası’na Sert Tepki

Fındıkta gün geçmiyor ki, yeni bir senaryo yazılarak spekülasyon oluşturulmasın. Giresun Ticaret Borsası tarafından 2016 Aralık ayı müstahsil satış rakamları çizelgesinde yer alan bir ayrıntı akılları karıştırdı. O ayrıntıda 153 bin ton daha kabuklu fındık olduğu iddia edildi.

Giresun Ziraat Odası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tabiriyle fındıkta yaşanan alavere dalavereyi yakından takip ederek, kamuoyuyla paylaşmaya devam ediyor. Son açıklanan Giresun Ticaret Borsası müstahsil satış miktarı listesinde yer alan bir ayrıntıya dikkat çeken Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan ve Giresun Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Erim Yaman, fındık üreticisinin alın terinin nasıl ucuza kapatılmak istenildiğini bir kez daha kamuoyunun takdirine sundular.

Karan ve Yaman yaptıkları ortak açıklamada, Ticaret Borsası verilerine göre 2016-2017 fındık sezonunda 292 bin 429 kabuklu fındığın işlem gördüğü belirterek, “Revize edilmesine rağmen borsa çizelgelerinde halen 2016 yılı tahmini fındık rekoltesi 467 bin 707 ton olarak gösterilmektedir. Bu rakama göre üreticinin elinde 175 bin ton fındık olması gerekiyor. Ama ne hikmetse 2016 Aralık ayı sonu müstahsil satış miktarı listesine not düşülen, “2016 mahsulü ile 2015 mahsulü fındıklarda işlem görmektedir. 6736 sayılı kanunla stok düzenlemesi yapılan miktar: 153 bin 295 tondur” ifadesi yeni sezona devir fındığı neredeyse ikiye katlayarak 330 bin tona çıkarmaktadır. 80 bin ton da 2015 yılından devir olduğu ileri sürülmekte, ettiği mi 410 bin ton. Bu neyin nesidir? Bu nasıl bir oyundur? 410 bin ton kabuklu fındık stoku beyan ederek, üreticinin elinde kalan fındıkları ucuza kapatmak için yeni bir senaryomu yazılmak mı istenilmekte. Üreticilerden kesilen borsa payıyla faaliyetlerini sürdürdüğünü unutan ticaret borsaları yabancı alıcılara dost, fındık üreticisine düşman gibi davranmaktadır. Hangi eller fındık stokunu kağıt, kalemle 153 bin daha artırabiliyor. Yoksa hedef 2017 fındığı mı? Giresun Ticaret Borsası ve diğer borsaların bu yanlışa düşmemesini ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bu konuya derhal müdahale ederek, bu yanlışa dur demesini bekliyoruz” dedi.

İŞTE SİZE İSPAT

Var olduğu iddia edilen 153 bin ton fındığın nasıl ve nerden geldiğinin aslında apaçık ortada olduğunu savunan Karan ve Yaman, Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Edip Sevinç’in 17.12.2016 tarihinde yaptığı şu açıklamayı hatırlatarak;

“Bazı ziraat odası başkanları sürekli yanlış beyanlarla sektörü ve özellikle üreticiyi yanıltmaktadır. Bavul ticareti ile 2015-2016 yıllarında Türkiye’ye Gürcistan’dan 150 bin ton fındık girmiş. El insaf. Öncelikle resmi makamları töhmet altında bırakıyorlar. Ancak saçmalamanın bu kadarı da olmaz. 150 bin ton fındık kaç milyon bavula sığar haberiniz var mı? 150 bin tonun, 150 milyon kilo olduğunu bilin ve ondan sonra da bavul hesabını yapın. Ayrıca kamyonla Türkiye’ye fındık girdiğini iddia edip, Gümrük Bakanlığımızı da itham edenler bu iddialarını ispat etmek zorundadırlar.”

153 bin ton kabuklu fındığın nereden ortaya çıkarıldığı işte bu açıklamanın içerisindedir. Resmi makamları töhmet altında bırakarak, üreticileri yanılttığımızı iddia edenler şimdi çıksın bu fındığın hesabını versin. Kış günü bahçeye girip fındık mı topladılar, yoksa yoğun yağan kar ile gökyüzünden fındıkta mı yağdı. Resmi makamlarda, üreticisinin hak ve hukukunu korumak adına fındıkkabuğu ve yağlık fındık ithalatını mercek altına alarak, inceleme başlatsın ki, töhmet altında kalmasınlar” ifadelerini kullandı.

FINDIK ÜRETİCİSİ KENDİ KENDİNE YETER

Karan ve Yaman, fındık ve fındık üreticisinin hakkını sonuna kadar savunmaya devam edeceklerinin altını da çizerek şunları kaydetti;

“Özellikle son iki yıldır fındıkta yaşanan sorunları yüksek bir sesle dile getirmemize rağmen ne yazık ki, üreticinin oyuyla seçilen siyasetçilerimizden gereken desteği yanımızda göremedik. Defaatla, “Türk fındığı tekelleşiyor, birileri üreticinin alın terini gasp etmeye çalışıyor. Fındıkta oyun üzerine oyun oynanıyor” dememize rağmen, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan dışında hiç kimse sesimiz duymadı yada duymazlıktan geldi. Hiçbir siyasetçimiz arayıp da, sizin derdiniz ney, bu fındıkta ne olup bitiyor, yanlış veya doğru yapıyorsunuz diye sorarak bir bilgi istemedi. Şunun kamuoyu tarafından çok iyi bilinmesini istiyoruz, Giresun Ziraat Odası olarak, fındık ve fındık üreticisinin hakkını sonuna kadar savunmaya ve mücadeleye etmeye devam edeceğiz. Bu mücadelede haklıyı, haksızı iyi ayırt eden bizlere destek veren üreticilerimize güveniyor ve teşekkür ediyoruz. Bu arada 2009 yılından beri fındıkta alan bazlı gelir desteği sağlayan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti hükümeti başbakanları, Başbakan Yardımcımız Nurettin Canikli ve emeği geçenlere teşekkürü bir borç bildiğimizi bir kez daha belirtmek isteriz. Bizim sitemimiz kesinlikle onlara değil, fındık üreticisini unutan siyasetçileredir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?