KARAN’DAN SİGORTA UYARISI

KARAN’DAN SİGORTA UYARISI

Başkan Karan üreticileri uyardı.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındık üreticilerinin zaman geçirmeden ürünlerini sigortalatarak, güvence altına almalarını istedi.

Karan yaptığı açıklamada, fındıkta devlet destekli tarım sigortası için başvuru süresinin devam ettiğini, son başvuru tarihinin 5 Mart 2016 olduğunu kaydetti.

Karan, Fındıkta yaşanacak don, dolu, fırtına, hortum, yangın, deprem, sel ve su baskını risklerine karşı fındık üreticisinin gelir kaybına uğramaması için Tarım Sigortası yaptırmalarını davet etti.

Karan, “Bitkisel ürün sigortasında poliçe priminin %50’si devlet tarafından karşılanmaktadır. Don teminatının 2/3‘ü de devlet tarafından karşılanmaktadır. Sigorta yaptıracak üreticilerimizin 2016 Çiftçi Kayıt Sistemini yenilemeleri yeterli olacaktır” dedi.

Son yıllarda fındıkta yaşanan zirai don, fırtına ve dolu gibi doğal afetlerden dolayı üreticilerin ekonomi kayıp yaşadığını kaydeden Karan şunları söyledi;

“Bundan sonraki süreçte fındıkta zirai don riski artmaktadır. Özellikle Şubat ve Mart ayı büyük risk oluşturmakta. Üreticilerimiz olası bir don afetine maruz kalmadan ürünlerini güvence altına almaları kendi menfaatleri için olacaktır. Nasıl otomobilimizi kazalara karşı kasko yaptırıyorsak, geçim kaynağımız olan ürünümüzde sigortalatarak rahat bir uyku çekmeliyiz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?