KARAN’DAN TMO’YA KOTA TEPKİSİ

KARAN’DAN TMO’YA KOTA TEPKİSİ

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 2017 yılında fındık alım miktarını 100 kilogramdan 130 kilograma çıkarttığını hatırlatarak, “Eğer bugün alım kotası yetersiz ve artırılmıyorsa bu şu anki yönetici ve siyasilerin beceriksizliğinden kaynaklıdır” dedi. Karan, TMO’nun alım kotasından kaynaklı yaşanan sorunla ilgili siyasi ve yetkililerin sorunu çözmek yerine, Giresun Ziraat Odası’nı hedef tahtası haline getirmelerine tepki gösterdi. Bazı siyasilerin sağda, solda, “ziraat odaları rekolteyi düşük gösterdiği için alım kotası düşük” yönünde algı oluşmaya çalıştığı yönünde duyum aldıklarını ifade eden Karan, “bunun adı siyaset değil, tam anlamıyla ziraat odaları hakkında kara propaganda oluşturarak üretici ile ziraat odalarını karşı karşıya getirmektir” ifadelerini kullandı.
TMO’nun kamuoyuna rekolte tespit komisyonda yer aldığını söylemekten çekindiğini aktaran
Karan, bu komisyonun içerisinde Toprak Mahsulleri Ofisi’nden bir temsilcinin yer aldığını o siyasetçi ve TMO’nun üst düzey yöneticilerine hatırlattı.
Çözüm üretmek ve üreticinin mağduriyetini gidermek yerine TMO üst düzey yönetici ve bazı siyasetçilerin, beceriksizliklerinin faturasını ziraat odaları kesmeye çalıştığını belirten Karan, “devlet kurumlarının başındaki yönetici ve iktidarı temsil eden siyasetçilerin görevi ağlama veya bir tarafları suçlamak değil, çözüm üretmek olmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.
TMO YETKİLİLERİ KOTANIN NE ANLAMA GELDİĞİNİ BİLMİYOR MU?
Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü tarafından fındıkta kota uygulamasıyla ilgili yapılan açıklamaya da değinen Karan, üreticinin alım kotasıyla, alım kriterinin ne olduğunu çok iyi bildiğini, “TMO kota uygulamıyor” açıklamasına üreticinin karnın tok olduğunu kaydetti. Kotanın sözcük anlamını bilmeyen TMO yöneticilere hatırlatan Karan, ‘kota’nın ticari bir alışverişte üst sınır olduğunu vurguladı. Karan, TMO’nun arpa, buğday ve yulaf gibi diğer tarım ürünleri alımlarında alım kotasını istediği gibi ayarladığını savunarak, fındığa gelince etkili ve yetkili kişilerin ellerinin bağladığını vurguladı.
Karan, TMO yetkileri ve bazı siyasilerin ziraat odalarıyla uğraşırken, serbest piyasada fındık fiyatının 14 liraya kadar düştüğünü sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?