Karan’ın, Bu Önerisi Çok Tartışılır

Karan’ın, Bu Önerisi Çok Tartışılır

Karan üreticilerden, ürünlerini FKB ve Borsa’ya vermelerini önerdi.

 

Giresun Ziraat Odası Başkanı Karan, fındık üreticilerine çağrıda bulunarak, ürünlerini kesinlikle ve kesinlikle emanete vermemelerini, vereceklerse de FİSKOBİRLİK veya Giresun Ticaret Borsası tarafından kurulan lisanlı depoya vermelerini istedi.

 

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, büyük ürün kaybıyla karşı karşıya buluna üreticilere emanet uyarısında bulundu. Sahil ve orta kesimlerde devam etmekte olan fındık hasadının geçen yıla oranla çok düşük olduğunu ifade eden Karan, bu yıl ürünün altın değerinde olduğunu kaydetti. Rekolte kaybının küllenme hastalığından kaynaklandığının altını çizen Karan, üreticilerin az olan ürünlerine sahip çıkması gerektiğini belirti.

Üreticileri bu yıl kesinlikle ve kesinlikle ürünlerini emanete vermemeye çağıran Karan, “Bu yıl rekoltenin ne kadar düşük olduğunu üreticilerimiz bahçelerine girdikten sonra daha iyi gördü. Hasat edilen fındık emek koruyacak gibi görünmüyor. Üreticilerimiz geçen yıl ortalama 2 ton ürün aldıkları bahçelerden bu yıl 500-600 kilo ürün aldıklarını beyan etmekte. Bu yıl fındık çok az ve çok değerli. Üreticilerimiz binbir zahmetle bir araya getirdiği ürünün değerini iyi bilmeli ve ona göre hareket etmelidir. Artık herkes şunu çok bilmektedir ki, fındık fiyatının en büyük düşmanı emanettir. Emanete bırakılan bir kilo fındık binlerce üreticinin alın terine ihanet etmektir. Üretici olarak eğer biz ürünümüze sahip çıkar, emanete bırakmazsak ürünümüz gerçek değerini bulacaktır” dedi.

EMANETİN İÇİN FKB VE LİSANLI DEPOYU İŞARET ETTİ

Nurittin Karan, fındık sektöründe FİSKOBİRLİK’in güçlü bir konumda olması gerektiğini vurgulayarak, FİSKOBİRLİK’e sahip çıkılarak, mutlaka ve mutlaka bu sezon destek verilmesi gerektiğini, FİSKOBİRLİK’in üreticinin malı olduğunu, kimsenin malı olmadığını ifade etti.

Emanet noktasında FİSKOBİRLİK ve Giresun Ticaret Borsası tarafından kurulan lisanslı deponun hazır olduğunu belirten Karan şunları kaydetti; “Ürünü bekletmeye yeri olmayan üreticilerimiz gönül rahatlığıyla FİSKOBİRLİK depolarına ve lisanlı depoya bırakabilirler. Bilindiği gibi FİSKOBİRLİK fındık ve fındık üreticinin bugüne kadar sigortası olmuş ve olmaya devam etmektedir. Öte yandan dünyanın ilk ‘Fındık Lisanslı Deposu ve Fındık İhtisas Borsası’ Giresun Ticaret Borası tarafından kurulmuş olup, Eylül ayında faaliyete geçecektir. Bu proje Türk fındığı açısından son derece önemli bir projedir. Bundan sonra fındığın kalbi Giresun’da atacaktır. Üretici olarak bu projeye sahip çıkar destek olursak ürünümüz değer görecek ve birilerinin kontrollü altında olmayacaktır.”

Karan, bu yıl fındık fiyatını üreticilerin belirleyeceğini sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?