Karaovacık Yaylası Cepten ‘Alo’ Demek İstiyor

Karaovacık Yaylası Cepten ‘Alo’ Demek İstiyor

   SEDAT KARAKAYA

Espiye ilçesi Karaovacık Yaylası  ve çevre obalarda iletişim sıkıntıları bitmek bilmiyor. 2017 yayla sezonunun ortalarına geldiğimiz şu günlerde vatandaş cep telefonlarından alo diyemiyor. Her sene aynı sıkıntılar dile getirilmesine rağmen bir türlü çözüm bulunamıyor.

Geçtiğimiz senelerde bir GSM Şirketi, Kurdini dağına mazotla çalışan mobil baz istasyonu dikmiş ancak bu da elektrik sorunu çözülmediğinden sağlıklı olmamış hatta vatandaşlar tarafından yağmalanmıştı. Bu durumda vatandaş halen Kazıkbeli ve Ağaçbaşı vericilerinden faydalanmaya çalışıyor. Ancak o da her yerde çekmeyince vatandaş yine mağduriyet yaşıyor.Konuya ilişkin sıkıntılarını belirten yaylacı vatandaşlar isyanlarını şöyle dile getirdi:

YERLİ YABANCI TURİSTLER ALO DİYEMİYOR!

“Bizim bu yaylalarımız yüzyıllardır var ve bu geleneği asırlardır devam ettirmeye çalışıyoruz.Hem de çok da zorlu koşullarda.Mesela Karaovacık Yaylası içinde hiçbir telefon çekmiyor.GSM iletişim sorununun çözülmesi için Karaovacık’ta imza toplandı. Vatandaş toplanan imzaları gerekli yerlere göndererek sorunun çözülmesini isteyecek.Vatandaş yetkilileri göreve davet ediyor.Bizler sesimizi duyurmak adına elimizden ne geliyorsa bunu yapmaya devam edeceğiz.İmzaysa imza,eylemse eylem!Bakın burada yayla kültürünü yaşatmak isteyen insanların her kim olursa olsun,kimse tarafından mağdur edilmeye hakkı yok.Yayla turizmini canlandırmak adına çalışma yaptıklarını söyleyenlere sesleniyoruz.Siz turizm kelimesini ağzınıza dahi almayın.

Çünkü bu yaylarımızın bir çoğunda elektrik yok.Karaovacık Yaylası’nda ise iletişime geçmek için sıkıntılar aşılmış değil.Siz daha neyin turizminden bahsediyorsunuz.Teknolojinin olmadığı yerde modernlik olur mu?Turizm çalışması yapılabilir mi?Buraya gelen yerli tursit sıkıntı yaşarken başka bir ülkeden gelen yabancı turiste bu çile yaşatılır mı?Hem hangi akla mantığa hizmet ediyorsunuz da yayla turizminden bahsediyorsunuz? Burada imza kampanyası başlatan insanlar bireysel değil toplumsal imza toplama gayesindeler.Buranın ekonomisini de düşünerek bu tür eylemin içerisindeler.Buradan bir kere daha yetkililerimize sesleniyorum;sesimizi duysunlar ve bir an önce bu yayla veya yaylaların alo demesini sağlasınlar.Bu yüzyıla yakışır olan neyse gereği yapılmalı”ifadelerini kullandı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?