Kasırga fındığı vurdu!

Kasırga fındığı vurdu!

Giresun’da etkili olan fırtına fındık bahçelerine zarar verdi.

 

Giresun’da önceki gece geç saatlerde etkili olan fırtına ağaçları yerinden söktü, son 4 yıldır zirai don ve külleme hastalığı ile mücadele eden çiftçinin son umudu olan fındıkta ise büyük hasar yol açtı.

Saatte hızı 100 kilometreyi bulan rüzgar ile bir çok fındık ağacının dalları kırılırken, meyve dönme sürecinde olan fındık tomurcuklarında ise dökülme meydana geldi.

 

Yaşanan fırtına sonrası hasar tespit için fındık bahçelerini dolaşan Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fırtınanın fındık bahçelerinde yüzde 70 oranında hasara sebep olduğunu söyledi. Fındık bahçeleri için uzun zaman sonra bereketli bir yıl beklerken böyle bir hasarla karşı karşıya kaldıklarını belirten Karan, “Bu sene biz mevsim iyi gidiyor diye düşünüyorduk, kar zamanında yağdı, yağmur sürekli yağıyor diyerek fındık bahçeleri için bereketli bir sezon bekliyorduk. Ordu’nun yüksek kesimlerinde zirai don afeti yaşandı ama bizim bölgemizde ciddi manada bir don afeti yaşanmadı. Fakat 15 gün önce fırtınadan dolayı hasar olmuştu ama sadece belli bölgeleri etkiledi fakat dün gece ilimizde şehir merkezinde 82 kilometre hızla esen rüzgar, batı ilçelerimizde 100 kilometrenin üzerine çıktı. Bununla beraber fındık bahçelerine ciddi bir hasar meydana geldi. Ocakları dolaştığımızda 2 ile 3 kilo civarında bir fındığı ziyan ettiğini görüyoruz. Tabi bu her yıl bu mevsimlerde yaşanıyordu ama bu sefer fındığımız tam meyve dönme aşamasına gelmesinden dolayı ciddi manada zarar verdi” dedi.

 

“Fırtınanın zararı yer yer yüzde 60 ve 70 oldu” diyen Karan, “Üreticimize ’Geçmiş olsun’ diyoruz. İnşallah bir daha bu şekilde acı bir fırtına yaşamayız. Hasar gören üreticilerimiz il afet komisyonuna gelecek. Biz de bu çerçevede tarım kredilerinin ertelenmesi için çalışma yapacağız. Fındıkta ise hasar tespitler bugün başlayacak. Sigortalı vatandaşlarımızda eksper isteyip hasarlarını tespit ettirebilirler” diye konuştu.

Bahçesinde yaşanan fırtına sonrası hasar tespiti yapan üretici Halil Bahar ise, “Dün akşam çok zarar gördük. Ağaçlar dahi yerinden söküldü, bütün bahçeler mahvoldu” dedi.

KÜLLEME HASTALIĞI KENDİSİNİ GÖSTERMEYE BAŞLADI

 

Fındık üreticisinin son 4 yıldır mücadele verdiği külleme hastalığının bu sende bahçelerde kendisini göstermeye başladığını kaydeden Karan, “Şuan içinse külleme hastalığı başlamış durumda. Bu fındığa ciddi manada zarar verecek. Ayrıca bu yıl bakteriyel yanıklar var, fındık yapraklarında. Bu da külleme gibi fındığa zara veriyor. İlerleyen zamanlarda fındıkta ciddi manada dökülmeler meydana geleceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?