KENDİ KURŞUNUMUZLA SIRTIMIZDAN VURULDUK!

KENDİ KURŞUNUMUZLA SIRTIMIZDAN VURULDUK!

FETÖ, 15 Temmuz 2016 günü Türkiye’ye en karanlık gecelerinden birini yaşattı. 10 binden fazla FETÖ mensubu asker ve sivil; 35 askerî uçak, 74 tank, 246 zırhlı araç, 3 askeri gemi, 37 askeri helikopter ve 3 bin 992 silahla darbe girişiminde bulundu.

İlk olarak 136 darbeci asker İstanbul Boğaziçi Köprüsü’nü kapattı. Köprü üzerinde 30 vatandaş FETÖ’cü hainlerin kurşunlarıyla şehit oldu. Boğaziçi Köprüsü, 15 Temmuz’da FETÖ’ye karşı ilk şehitlerimizi verdiğimiz yer olarak tarihe geçti.

Ankara’daki Genelkurmay Başkanlığı darbeciler tarafından basıldı, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve Kuvvet Komutanları rehin alındı. Orgeneral Akar’a silah zoruyla darbe bildirisi imzalatılmak istendi. FETÖ’cü darbecilerin esir aldığı ve hedef olarak gördüğü Orgeneral Akar’ın, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Milli Savunma Bakanı olarak atanması oldukça yerinde bir karar olmuştur.

Tıpkı geçmiş darbelerde olduğu gibi TRT işgal edildi ve darbeci askerlerin korsan darbe bildirisi canlı yayında okutuldu. Bununla yetinmeyen FETÖ’cü hainler, CNN Türk’ün yayını durdururken, Digitürk’ü de hedef aldı.

15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 2 sene geçti ve yaşananlar dün gibi akıllarda. Vatanı koruma pahasına vatandaşlar sokaklara çıkmış ve hiç düşünmeden hain darbeciler karşısında şehit olmuşlardır. Peki, 15 Temmuz gecesi kaç kişi şehit oldu?

15 TEMMUZ’DA 7’DEN 70’E ŞEHİT DÜŞTÜLER

Fetullahçı Terör Örgütü’nce (FETÖ) 15 Temmuz’da gerçekleştirilen hain darbe girişiminin üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen kaybedilen canların acısı dün gibi hafızalarda yerini koruyor.

İstanbul’da o hain gece her yaştan, her meslekten vatansever, istiklali, istikbali ve bayrağı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla sokağa çıktı ve bir an bile tereddüt etmeden vatanını korumak için darbecilere karşı mücadele etti. Kadını, erkeği; çoluğu, çocuğu; yaşlısı, genci ile o gece tek yürek olan Türkiye; hain darbeyi bastırdı ancak 250 vatan evladı da şehit düştü.

Hain darbe girişimini durdurmak için tankların ve helikopterlerin yağdırdığı kurşunlara gövdesini siper eden İstanbullu vatanseverler en büyük can kaybını 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Çengelköy, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin önü ve Atatürk Havalimanı’nda verdi.

O gece 15 yaşındaki Halil İbrahim Yıldırım’dan, 16 yaşındaki Abdullah Tayyip Olçok’a; ev hanımları Türkan Türkmen Tekin ve Ayşe Aykaç’tan, akademisyen İlhan Varank’a; foto muhabiri Mustafa Canbaz’dan, reklamcı Erol Olçok’a kadar pek çok kişi şehitlik mertebesine erdi.

Darbenin en genç şehitlerinden bir diğeri de 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde 16 yaşında hayatını kaybeden lise öğrencisi Abdullah Tayyip Olçok oldu. Reklamcı Erol Olçok (54) ile oğlu Abdullah Tayyip Olçok, FETÖ mensuplarının köprüde halka ateş açması sırasında şehit oldu.

Darbe girişiminin yaşandığı gece Altunizade’deki evinde olan Erol Olçok, kendisiyle köprüye gitmek isteyen oğluna ısrarla, ‘Evde kal’ dedi. Ancak Abdullah Tayyip, babasının ısrarına aldırmayarak, darbecilere karşı onunla yan yana mücadele etmek için köprüye gitti.

Olçok, Kısıklı’daki kalabalığa sürekli moral verip, ‘Bu vatan bizim, kimse bu vatanı bizden alamaz. Köprüde sorun büyük arkadaşlar, orayı almamız lazım.’ diyerek, vatandaşları köprüye yönlendirdi.

Köprü üstünde sürekli bir sağa, bir sola koşarak kalabalığa moral veren Erol Olçok, kol kola yürüyen gençlerin önünde adeta pervane olmuşçasına, ‘Yürüyün arkadaşlar, yürüyün. Allah bizimle birlikte. Milyonlar geliyor arkanızdan.’ diyerek herkesin kenetlenmesini sağladı.

Üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Mustafa Direkli, darbe girişimi sırasında Orhanlı Gişelerinde şehit oldu.

20 yaşındaki Burak Cantürk ise FETÖ’nün darbe girişimi sırasında Çengelköy’de şehit oldu.

EV HANIMLARI ‘NENE HATUN’U ÖRNEK ALDI

Atatürk Havalimanı’na giderken darbeci askerlerin kullandığı tankın altında kalarak yaralanan 52 yaşındaki ev hanımı Türkan Türkmen Tekin ve Ayşe Aykaç da 15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında eşiyle gittiği 15 Temmuz Şehitleri Köprüsü’nde hayatını kaybetti.

Bir muhasebe şirketinde çalışan 51 yaşındaki Sevgi Yeşilyurt ise 15 Temmuz Şehitleri Köprüsü’nde FETÖ mensubu askerlerin açtığı ateş sonucu şehit düştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın darbeye ilişkin açıklamasının ardından sokağa çıkarak köprüye giden Yeşilyurt, darbeci askerlere karşı yanında bulunanlarla mücadele etti. Bu sırada açılan ateş sonucu şehit oldu.

Yenişafak Gazetesi foto muhabiri 53 yaşındaki Mustafa Cambaz, FETÖ mensubu askerlerin açtığı ateş sonucu Çengelköy’de şehit düştü.

Evinde bulunduğu sırada darbe girişimini duyan Cambaz; eşinin, ‘Gitme’ uyarısına rağmen, ‘Bu olaylar başlamışken beni evde tutamazsın’ diyerek Çengelköy’e gitti.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank’ın ağabeyi 45 yaşındaki Prof. Dr. İlhan Varank ise Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde şehit düştü.

Gençleri uyararak, ateş açılan yerleri gösteren Varank, yakınındakilere siper alarak kendilerini korumaları gerektiğini söyledi. ‘Burası Çanakkale’dir, burası Umre’dir’ diyerek, yakınındakileri cesaretlendirdi. Darbeci askerlerin adeta cehennem yerine çevirdiği belediye binası önünde açılan ateş sonucu omzundan vurularak yaralanan Varank, yere düşmesine rağmen, çevresindeki vatandaşlara, ‘Korkmayın, Allah büyük’ diyerek onları bir arada tutmaya çalıştı.

Çengelköy’de, darbeci askerlerin açtığı ateş sonucu yaralanan 37 yaşındaki esnaf Halil Kantarcı, kaldırıldığı hastanede şehit oldu.

Fas vatandaşı Cevad Merrun, FETÖ’nün darbe girişimi sırasında Taksim’de vurularak şehit oldu.

UNUTMAYACAĞIZ!

Türkiye, 15 Temmuz hain darbe girişiminin 2. yıl dönümüne hazırlanırken; o gün Türkiye’de ve dünyada yaşananlar yeniden gündeme geliyor. Türkiye’de seçilmiş hükümeti desteklemek yerine, darbe girişiminin nasıl şekilleneceğini bekleyen ABD yönetimi, ABD’nin Türkiye’deki işbirlikçileri olan siyasiler (darbe gecesi kahvesini ve terliğini alıp televizyon önünde keyifle darbeyi seyredenler) ve HDP sonraki dönemde izlediği politikalarla halkın tepkisini çekti ve halen çekmeye devam ediyor. 15 Temmuz günü Türkiye’de ilk darbeye karşı duruş gösteren MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin her sözü, her tespiti ve her uyarısı ölçü alınmalıdır.

15 Temmuz öncesi, 15 Temmuz günü ve 15 Temmuz sonrası MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin duruşu örnek alınsaydı bugün FETÖ’nün kökü tamamen kurutulmuş olacaktı.

CHP; sırf AKP ile FETÖ dönen oluşumun arası daha önceden bozulduğu için FETÖ darbe girişimi yaparken bir kenardan seyrederek tepkileri üzerine çekmişti. Bugün FETÖ adıyla ülkeyi ele geçirmeye çalışan yasa dışı oluşumlar, yarın başka isim ve kılıkla tekrar ortaya çıkabilir. Bugün gösterdiğimiz birlik ve beraberlik duygusunu gelecek nesillere aktaramazsak bu bölücüler bir kez daha sahne almaya çalışacaklardır.

Milletler sadece sevinçlerini hatırlamakla değil; aynı zamanda üzüntülerini ve kederlerini hatırlamakla da ayakta kalırlar. Onun için 15 Temmuz 2016’yı hiç unutmayacağız ve unutturmayacağız.

15 Temmuz işgal kalkışmasına boyun eğmeyen milletimizin bayraklaşmış şehidi 30 kurşun yiyen Ömer Halisdemir’i, Erol Olçok, Abdullah Tayyib Olçok ve İlhan Varank gibi 250 şehidimizi unutmak mümkün mü?

Önce Başkan Recep Tayyip Erdoğan’a, o gece sokağa çıkan tüm vatandaşlarımıza, Gazilerimize ve şehitlerimize minnet borçluyuz… Onların sayesinde Bayrağımız inmedi, Ezanımız dinmedi ve Vatanımız bölünmedi.

Eğer bu yaşanan hain darbe girişimini unutursak; 27 Mayıs 1960, 12 Mart 1971, 12 Eylül 1980, 28 Şubat 1997, 27 Nisan 2007 ve 15 Temmuz 2016 gibi askeri darbeleri tekrar yaşamak durumunda kalırız ve ‘KENDİ KURŞUNUMUZLA SIRTIMIZDAN VURULURUZ.’ Allah tüm şehitlerimizden razı olsun…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?