KEŞAP’TAN GİRESUN’A GÖNÜL BAĞI!

KEŞAP’TAN GİRESUN’A GÖNÜL BAĞI!

1866 yılında kaza yapılan Keşap Piraziz, Akköy, Giresun kazaları oluşturuldu. 1868 yılında kaza birimleri Giresun kazası adı altında toplandı. Bu kazalar 1878 yılında Şebinkarahisar iline bağlanarak Giresun haline gelmiş oldu.
Bu durum Keşap, Giresun halklarının geçmişten bugüne iyi günde, kötü günde, yaşam ve yerleşim olarak bir fidanın iki dalı gibi büyüyüp gelişmesine birliktelik, bütünlük, akrabalık içinde yaşanmasına vesile olmuştur. Keşap insanının genelinin Giresun’da menkul, gayri menkul, akrabalık, dostluk, ticaret, yurt dışı komşuluğu, dahası ayrı bir sıcaklığı her ortamda hissedilmektedir. Micanoğlu efsanesi Keşap’ta gerçekleşse de Keşap – Giresun ortak değeridir. Emeksen davul, zurnacıları Giresun düğünlerinin vazgeçilmezidir. Emeksenli zurnacı Mehmet 1960 yılları merkez Akköy den düğün dönüşü sabah cay ocağına girer. Keşap cami imamı sabah namazından çıkmış çay ocağındadır. Mehmet dayı imamı görünce çekinse de imam gelin, gelin der; buyur eder. İmamın hoşgörüsüne sığınan Mehmet, imam dayı; bu çalgı çalmayı günah derler sen ne dersin der. İmam’da, zar- zar çalıp milletin kafasını ağrıtırsan günahından kurtulamazsın, yap bir hava der. Ağır havanın ardından; sen bunun parasıyla hacca bile gidebilirsin der. 1997 yılında Medine’de aynı odada kaldığım oda arkadaşım emeksenli zurnacı Mehmet dayıdır. Keşap Karabulduk’tan 20 km yukarda tesadüfen tanıştığım sarıçanın Mehmet amca işyerimin yandaki binada dairesi olan komşum çıktı. Keşap, Giresun insanının bu yakın ilişkisi , diyaloğu yerel seçimler yaklaşırken Giresun belediye başkanı kim olmalı sorusunu gündeme getirirken; KEŞAP belediye başkanı kim olmalı sorusunu da aynı şekilde gündeme getirmektedir.
Giresun halkının beklentisi mevcut ilişkilerin artarak devam etmesi, Keşap, Giresun arasının hızla kapanarak mükemmel ahenk içinde devem eden bu ilişkinin büyüyerek gelişmesidir.
Keşap halkı ise Keşaplı olmaktan gurur duyduğu kimliğini kaybetmeden Giresun merkezde var olan varlığını daha da etkinleştirmek istemektedir.
Giresun’da her konulan taş Keşap’ı, Keşap’ta meydana gelen müspet, menfi gelişme iki tarafı da ilgilendirmekte . Bu denli kaynaşmış iki bölgenin bu Güne kadar, bundan sonrada ebediyete kadar devam edecek birlikteliğini sağlaması gereken iki bölgenin belediye başkanlarıdır. Bir adam köprü yapar, bin adam geçer. İnsanda hayatta elinden geldiğince köprüden geçen den ziyade köprü yapıp örnek olup yol açan olmalıdır.
Keşap belediye başkanını seçerken bu birlikteliği daha da ileriye götürecek insan hiç de uzakta değil yanı başımızda. Siyasetle ilgili olmasına rağmen siyaset üstü bir üslupla tüm Giresunlunun sevgisini, saygısını kazanan her siyasi görüşten insana eşit mesafede yaklaşan elinden geldiğince herkese yardımcı olmaya çalışan Keşap’ta yetişmiş, AKP Keşap ilçe başkanlığı görevini 2011-2014 yılları arasında başarıyla yürütmüş, muhalefette olan belediye başkanlığını tekrar AKP’nin kazanmasına,1 olan il genel meclis üyesini 2 ye çıkartılmasında üstün başarı göstermiş,24 haziran genel seçimlerinde adeta arı gibi en yüksek performansla partisinin yüksek oy oranına ulaşması için gece gündüz çalışarak kendini ispatlamış, Giresun’da içimizden biri olmayı başarmış duruşuyla, ticareti, dostluğu ile kendini ispatlamış değerli insan. Görev verildiğinde bu değerleri daha yükseklere taşıyacağına inandığımız.
Değerli insan MUSTAFA KEMAL KURT.
Allah her zaman yanında olsun, hep böyle kal insanlığınla. Keşap’a, Keşaplı’ya bu noktada belediye başkanı olarak ‘ta hizmet etme fırsatı verilirse en iyinin iyisini yapacağına inanıyor, AKP kadrolarının belediye başkan aday adayını belirlerken bu hassasiyetleri de dikkate alarak içinden çıktığı Keşap ilçe halkına hizmet yanında birliktelik ruhunu yükseltecek adaylarla halkın önüne çıkmalarını diliyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?