Komple Motor Değişiminde Teknik Zorunluluklar Nelerdir?

Komple Motor Değişiminde Teknik Zorunluluklar Nelerdir?

Araç toplamak isteyen, kaza sonrası motoru parçalanan, kilometresi artan, motor parçaları yıpranan araç sahipleri marka ve modele uygun komple motor çeşitleri ile motor değişimi yapabiliyor. Peki komple motor değişiminin yasal kurallarının neler olduğunu biliyor musunuz?

Arızalı bir motor, birbiri ile bağlantılı olan bir dizi sorunu da beraberinde getirir. Hararet ve marş problemleri, motor parçalarının sürtünmelere bağlı olarak aşınması gibi sık sık yaşanan arızalara ek olarak, kilometre değeri de artan bir motor araç sahipleri için yüksek maliyetli bakım masrafları demektir. Bu durumda aracından vazgeçmek istemeyen ya da kaza sonrası parçalanan motorun yerine yenisini koymak isteyen araç sahipleri, General Opel web sitesinden Opel Astra yedek parça, Chevrolet yedek parça gibi ihtiyaç duydukları yedek parça çeşitleri arasından komple motor seçimi yaparak araçlarını yenileyebilirler. Aracın markası, modeli ve yakıt sistemi ile uyumlu olan komple motor seçenekleri sayesinde bir otomobil, ilk günkü haline yakın bir şekilde uzun kilometreler yapabilmektedir. Ancak komple motor değiştirmenin hem teknik hem de ruhsata işleme gibi bazı kuralları vardır.

İşte komple motor değişimlerinde dikkat edilmesi gerekenler…

  • Motor değişikliğinde aracın üzerinden çıkar motorla, takılan motorun silindir hacimlerinin birebir aynı olması gerekir.
  • Motor değişikliğinde motor silindir hacimleri aynı olursa, takılan motor benzinli araçlarda beygir gücü en fazla %30 olabilir. Dizel araçlarda beygir gücü en fazla %50 olabilir.
  • Araç üzerinden çıkan motor modelinden daha düşük bir model motor takılamaz. Bu, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından onaylanmaz.
  • Araçta yakıt değişimi olmaz. Benzinli motordan dizel motora, dizel motordan benzinli motora dönüşüm olmamaktadır.

Aracınızda yüksek maliyetli arızalar oluşmaması için periyodik bakımları aksatmamalısınız. Özellikle motor ömrünü uzun tutmak, aracın ikinci el değerini ve motor performansının düşürmemek için motor yağı ve yağ filtresi değişimi düzenli yaptırmalı, Komple motor değişiminde motor ile uyumlu yedek parçalar kullanılmalı ve işçiliğe dikkat edilmelidir.

Opel ve Chevrolet yedek parça konusunda uzman Generalopel.com web sitesinde Opel Antara 4X4 2.0 motor dizel, Chevrolet Aveo 1.2 8 Valf, Chevrolet Cruz 1.4 Benzinli GM, Opel Vectra B X20XEV, Opel Combo C Y17DT gibi komple motor çeşitleri bulabilirsiniz.

Opel yedek parça ve Chevrolet yedek parça fiyatları için General Opel web sitesini inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?