KOMÜNİST BAŞKAN

KOMÜNİST BAŞKAN

2014 Mahalli Seçimlerinde Tunceli ilinin Ovacık ilçesinde Türkiye Komünist Partili bir aday belediye başkanı seçiliyor.
Başkanın adı,Fatih Mehmet Maçoğlu. Marksist söylemle, eski bir sağlık emekçisi.
Ben de gençlik ve yüksek okul yıllarımda,rakibimiz komünistlerden aşağı kalmamak,onları kendi silahları ile alt edebilmek için sol eğilimli kitaplar okudum.
İlk okuduğum eser,Mihail Carlos’un “Militana Notlar”,ikinci okuduğum eser;Leo Huberman’ın “Sosyalizmin Alfabesi”,üçüncü okuduğum eser ise,Karl Marx’ın “Das Kapital”i olmuştu. Bu üç kitabın yanında,sağ yazarların sosyalizm,komünizm ve materyalist görüşlü fikirleri eleştiren kitap ve yazılarını da takip etmiştim.
Militana Notlarda sol eylemciler halk kurtuluş ordusu kuracaklar,halkın bir bölümünü katledip,kan dökerek iktidara nasıl gelecekler onu anlatılıyordu.1971 de yasaklandı ve toplatıldı.
Sosyalizmin Alfabesinde ise insanlık nihayetinde Hz.Adem dönemine dönecek. Sınırsız özgürlük olacak diyordu.
Das kapital ekonomik ağırlıklı, kapitalizmi hedef almıştı.
Ama ben o yıllarda Kurt Karacanın”Milliyetçi Türkiye”,Alpaslan Türkeş’in “Dokuz Işık”,Necdet Sevinç’in “Ülkücüye Notlar” gibi milliyetçi yayınları da okuyordum.
1970 yılların devrimcilerinin, çoğu Militana notları okumuşlar ki; bu sebepten ekserisi eylemci idi.Sokak ve mahalleleri işgal ediyorlar,”kurtarılmış bölgeler” oluşturuyorlar,sosyalizm adına kan döküyorlardı.Ülkücüler sayıca çok azdı.
Fakat Ovacıklı Fatih Mehmet Maçoğlu komünist olmasına rağmen,solun eylemci kanadını temsile soyunmadı.Sosyalizmin halkçı,emekçi ve ezilen yoksulları temsil etmeye çalıştı.

Bu başkan,Rusya,Çin komünistlerine benzemiyor. Bir nebze Kuzey Amerika komünistlerini anımsatıyor.
Soyundu tarlaya girdi nohut ,bakla, mercimek ekti. Hasat etti,paketleyip,satışa sundu. Elde edilen gelirleri okuyan öğrenci ve yoksullara dağıttı. Halk otobüslerini bedava yaptı. Suyu ucuza dağıttı.
Makam kapısını söktü.Halkı korudu,bürokratik engelleri kaldırdı. Ovacık’ı beş yıl ortak bir kom inle yönetti.
31 Mart 2019 günü yapılan seçimlerde kendisini Tunçeli merkezde denedi.Doğunun Marksist ve bölücü partisine rakip oldu.Görülüyor ki; Tunceliyi de kazanmasını bildi.Halk ona güvendi,başının tacı etti.
Tuncelili komünist başkan, gelecek beş yılda Tunceli ilimizde Ovacık’taki başarısını katlayarak gösterebilirse; bu seferki hedefi Ankara veya İstanbul olacaktır.
Bu başkan hakkında fikrim. Kibir ve gurur olmadan,halkını seven,onların refah ve mutluluğu için didinen bir yöneticiyi eleştiremem. Bu başkan ister ülkücü,ister dinci,ister komünist olsun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?