Köprülü kavşak yapılmazsa, liman nasıl çalışacak?

Köprülü kavşak yapılmazsa, liman nasıl çalışacak?

Giresun Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (GESOB) Başkanı Kara, liman’ın faaliyete başlamasıyla sahilde ciddi ulaşım kaosu olacağını iddia ederek; “Bu sorunun çözümü için yetkilileri göreve çağırıyorum”dedi.

Giresun Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Ali KARA, Çakıroğlu Liman İşletmesi A.Ş. tarafından işletilmekte iken, Giresunsport Liman İşletmeciliği A.Ş. tarafından satın alınan Giresun Limanındaki çalışmalar hızlı bir şekilde sürdürülmekte olduğunu açıkladı.

Kara ulaşım konusunda uyarılarda bulunarak”Liman sahasında yeniden inşaa edilen 1 inci etap çalışmalar kapsamında (25 bin tonluk) deponun tamamlanması Şubat 2018 ayı içinde bitirilecek ve bunun akabinde, deniz dibi taraması ile Draft çalışması tamamlanacak ve gemi trafiği başlatılacaktır.”dedi

Kara şöyle konuştu: “İl etapta yıllık yük elleçlemesi 1.500.000 Ton, tam kapasiteye geçildiğinde ise 4.000.000 Ton’a ulaşacak olan limanın Giresun ekonomisine yıllık getirisi 2 Milyon ABD Doları civarında olacaktır.

Liman sahasından yurt içine yapılacak taşımacılık sırasında yaklaşık 800/1000 araçlık bir trafik oluşacak bununla ilimiz ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır.

Yük çeşidi olarak; Hububat, Maden, Kömür ve Proje kargosundan (Makine Parçaları) oluşacak yüklerin geliş-gidişinde Giresun Limanı’na 30 gemi giriş-çıkış yapacaktır.

Yukarda belirtilen yüklerin haricinde Rusya başta olmak üzere Ukrayna gibi ülkelerin limanlarına RO-RO ile Bununda getirisi, gemilerin yakıt, su, elektrik ve mürettebatının şehirde bıraktığı dövizin haricinde yıllık 2 milyon dolardır.

Limanımızın işler hale gelmesi ekonomimize belli bir ivme kazandıracak olması ilimiz için çok büyük bir kazançtır. Uzun yıllardır nerde ise faaliyet dışı kalan limanımızla ilgili yeni çalışmalar başlatmak zaruriyeti hazıl olmuştur. Karadeniz duble yolunun sahilden geçmesi sonucu limanın girişi ile şehir girişi aynı yerde çakışması limanın faaliyete geçmesi ile trafikte çok önemli sorunlar yaşamamız kaçınılmaz olacaktır.

Bu nedenle şimdiden gerekli tedbirlerin alınması adına Bulancak durağı olarak bilinen kavşakta mutlak suretle köprülü kavşak yapılması ve trafik akışı ile limanımızın düzenli çalışmasının şehrimiz adına bir an önce programlanmasını talep etmekteyiz”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?